[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 12. 2023   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hlavné informácie z brífingu hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho
P:3, 11. 02. 2013 14:30, ZAH

Vatikán 11. februára (news.va/RV) - Benedikt XVI. dnes oznámil, že sa vzdáva úradu Petrovho nástupcu, čo vstúpi do platnosti 28. februára 2013 o 20:00 h. Riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej Stolice P. Federico Lombardi SJ poskytol v sídle Tlačovej kancelárie Svätej stolice brífing pre novinárov, počas ktorého objasnil nasledujúce body:

- Pápež sa vzdal úradu slobodne, v súlade s kánonom 332 § 2 Kódexu kánonického práva;

- Pápež Benedikt XVI. sa neúčastní na konkláve, ktoré bude voliť jeho nástupcu;

- Keď vstúpi do platnosti pápežovo vzdanie sa úradu, Benedikt XVI. odíde do pápežského sídla v Castel Gandolfo

- Svätý Otec sa utiahne na určitý čas, ktorý venuje modlitbe a uvažovaniu do kláštora klauzúrnych rehoľníčok vo Vatikáne, len čo sa tam skončia rekonštrukčné práce.

"Pápež nás troch zaskočil i preto, že dnešok je vo Vatikáne voľným dňom (pozn. - z dôvodu výročia podpísania Lateránskych zmlúv pred 84 rokmi) a museli sme sa teda za pomerne krátku dobu zorganizovať s ohľadom na túto veľmi dôležitú situáciu," týmito slovami začal P. Lombardi mimoriadnu tlačovú konferenciu k situáciu, ktorá vznikla dnes predpoludním.

"Ako mnohí z vás vedia," pokračoval hovorca na tlačovej konferencii konanej tesne po tom, asi pol hodiny po poludní - "dnes dopoludnia sa konalo verejné konzistórium o niektorých kauzách svätorečenia, pri ktorej bol stanovený dátum kanonizácie troch svätcov. K tejto príležitosti sú zvyčajne zvolávané verejné konzistória kardinálov, všetkých kardinálov, ktorí žijú v Ríme a môže sa zúčastniť a zišiel sa ich veľký počet. Svätý Otec si vybral túto významnú príležitosti, aby urobil obzvlášť dôležité oznámenie."

"Pápež - povedal ďalej P. Lombardi - vo svojom vyhlásení povedal, že opakovane si pred Bohom spytoval svedomie a ide teda o osobné, hlboké rozhodnutie, prijaté v ovzduší modlitby k Pánovi, od ktorého prijal poslanie, ktoré plní. A došiel k istote, že jeho sily z dôvodu pokročilého veku už nestačí k náležitému výkonu Petrovskej služby. Toto je základný dôvod jeho rozhodnutia. Spytovanie svedomia o svojich silách vo vzťahu k službe, poslaniu, ktoré je potrebné plniť. Ďalej hovorí, že si je dobre vedomý, že táto služba pre svoju povahu musí byť vykonávaná nielen skutkami a slovami, ale nemenej tiež utrpením a modlitbou. Súčasťou tejto služby sú totiž tiež utrpenie a modlitba."

"Medzi motiváciami pápežovej demisie, ako plynie z jeho slov" - pokračoval ďalej riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice - "sú tiež okolnosti dnešného sveta, ktoré sú v porovnaní s minulosťou obzvlášť náročné vzhľadom k rýchlosti a kvantite udalosti, ktoré sa objavujú, a vyžadujú teda asi viac viac síl než v minulosti. Síl, ktorých mu, ako pápež vyhlasuje, v posledných mesiacoch ubudlo."

"Najdôležitejšia veta je tá, kde pápež hovorí, že "s vedomím závažnosti tohto úkonu plne slobodne vyhlasuje, že sa vzdáva služby rímskeho biskupa, nástupca svätého Petra". Je to vyhlásenie dôležité predovšetkým z hľadiska kánonického, formálneho, pretože v Kódexe kánonického práva kánon 332, paragraf 2 hovorí: "V prípade, že sa Rímsky veľkňaz zriekne svojej úlohy, k platnosti sa vyžaduje, aby zrieknutie sa bolo slobodne vykonané a náležite prejavené, a nevyžaduje sa, aby ho niekto prijal." Dvoma dôležitými bodmi sú teda sloboda a nevyhnutnosť prejaviť túto vôľu. Verejný prejav spĺňa práve verejné konzistórium, kde pápež svoje rozhodnutie oznámil.

Benedikt XVI. - povedal ďalej P. Lombardi - zostáva plne vo svojej funkcii a službe až do 28. februára do 20:00 h. Od tohto momentu sa začne tzv. sede vacante, teda situácia uprázdneného pápežského stolca, ktorá sa riadi cirkevným kánonickým právom podľa apoštolskej konštitúcie Universi dominici gregis o uprázdnenom apoštolskom stolci, ktorú vydal Ján Pavol II.

Pápežove vyhlásenie je v súlade s tým, čo povedal pred tromi rokmi v knihe rozhovorov Svetlo sveta nemeckému novinárovi Petrovi Seewaldovi. „Vyhlásenie pápeža je v súlade s tým, čo pápež uviedol v knihe rozhovorov Svetlo sveta od Petra Seewalda, v ktorých sú dve presné otázky, ktoré sa dotýkajú hypotézy demisie. Seewald sa ho v prvej otázke opýtal na ťažké situácie, či majú váhu na jeho pontifikát a či pápež rozmýšľal nad odstúpením. Odpoveď znela: ,Keď je nebezpečenstvo veľké, človek od neho nemôže utekať. Práve v takej chvíli musí človek vytrvať a obstáť v ťažkej situácii. To je moja úloha. Odstúpiť možno v poslednej chvíli, alebo keď už človek jednoducho nič nevládze. Ale nemožno utiecť pred nebezpečenstvom a povedať, aby to riešil niekto iný.‘ Takže tu pápež povedal, že ťažkosti nie sú dôvodom na opustenie či rezignáciu. Druhá Seewaldova otázka bola: ,Viete si predstaviť situáciu, v ktorej by ste považovali pápežovu rezignáciu za potrebnú? ‘ Odpoveď pápeža znela: ,Áno. Keď pápež jasne uzná, že psychicky, fyzicky a duchovne nemôže niesť úlohy svojho úradu, vtedy má právo a za istých okolností aj povinnosť odstúpiť," povedal P. Lombardi.

Až nastane situácia uprázdneného stolca, teda od 28. februára večer, pokračoval P. Lombardi - Benedikt XVI. sa najskôr odoberie do Castel Gandolfa a následne - až bude všetko pripravené, na miesto, kde je kláštor klauzúrnych sestier na vatikánskom pahorku.

Osobne - dodal v závere P. Lombardi - som prijal oznámenie o odstúpení pápeža s nesmiernym obdivom za veľkou odvahou, duchovnú slobodu a obrovské vedomie zodpovednosti za pápežský úrad. Benedikt XVI. nám poskytol veľké svedectvo o duchovnej slobode a veľkom vedomí problémov riadenia Cirkvi v dnešnom svete.

Zdroje: news.va / RV CZ

Preložili: Stanislav Gábor / RV CZ

( TK KBS, newva, sg; ml ) 20130211034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]