::VIDEO.::"> ::VIDEO.::" />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. sa rozhodol slobodne vzdať svojho úradu
P:3, 11. 02. 2013 12:05, ZAH

Benedikt XVI.Vatikán 11. februára (VIS/RV) - Svätý Otec dnes oznámil, že posledný februárový deň tohto roka sa vzdá svojho úradu. V latinskom prejave kardinálom, ktorí sa zišli na verejnom konzistóriu, povedal, že tento krok dlho zvažoval. Osemdesiatpäťročný Benedikt XVI. uviedol, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávajú sily.

"Z tohto dôvodu, uvedomujúc si dobre závažnosť tohto aktu, s plnou slobodou vyhlasujem, že sa vzdávam úradu rímskeho biskupa, následníka sv. Petra, mne zvereného kardinálmi 19. apríla 2005, a to takým spôsobom, že od 28. februára 2013 od 20. hodiny sa sídlo v Ríme, Petrov stolec, stane vakantný a kompetentnými bude zvolané konkláve na voľbu nového pápeža," povedal Benedikt XVI..

Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi na brífingu vyjadril presvedčenie, že svet sa meno nového pápeža dozvie do Veľkej noci. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa zíde volebné konkláve, aby sa mohla voľba uskutočniť. Pápež by sa mal v deň, keď sa stane sídlo v Ríme vakantným, premiestniť do Castel Gandolfa a následne do niekdajšieho sídla kláštora klauzúrnych rehoľníčok na vatikánskom pahorku.

Na konkláve sa Benedikt XVI. nezúčastní. Udalosť vyvolala celosvetový ohlas. "Svätosť, milovaný a ctený Nástupca sv. Petra, ako blesk z jasného neba zaznela touto aulou vaša šokujúca správa. Vypočuli sme si ju s pocitom straty ako niečo neuveriteľné," reagoval na konzistóriu napríklad bývalý vatikánsky štátny sekretár kardinál Angelo Sodano. Ďalšie reakcie zaznievali z celého sveta.

Na Svätopeterskom námestí sa podľa médií počas dňa zhromaždili davy ľudí, ktorí o tejto novinke debatovali. Reagovali na ňu i lídri viacerých krajín. Program Svätého Otca bude pokračovať do 28. februára tak, ako bol oficiálne oznámený. Chýbať nebudú posledné generálne audiencie či pôstne duchovné cvičenia. Konkláve sa uskutoční v súlade s apoštolskou konštitúciou Universi Dominici gregis.

Konkláve, ktoré má zvoliť budúceho pápeža, sa bude riadiť podľa Ordo Rituum Conclavis, par. 27 apoštolskej konštitúcie Universi Dominici Gregis Jána Pavla II. Kardinál Camerlego, ktorý má zásadnú rolu pre obdobie "sede vacante", je kardinál Tarcisio Bertone, ktorého menoval Benedikt XVI. 4. apríla 2007. Počas priebehu konkláve kardináli bývajú vo Vatikáne. Nemajú povolený nijaký kontakt s vonkajším svetom.

Počas konkláve nehlasujú kardináli nad 80 rokov. Keďže dvaja žijúci slovenskí kardináli - Jozef Tomko a Ján Chryzostom Korec - už majú viac, slovenský zástupca sa na voľbe nového pápeža nezúčastní. Z kardinálov voličov bude 117 kardinálov - 61 z Európy, 19 z Latinskej Ameriky, 14 zo Severnej Ameriky, 11 Afričanov, 11 Ázijčanov a jeden zástupca z Oceánie. Najväčší počet kardinálov voličov je z Talianska (21). Benedikt XVI. sám menoval 67 kardinálov, zvyšných 50 bolo vymenovaných ešte Jánom Pavlom II.

Benedikt XVI. sa stal pápežom v apríli 2005, po smrti svojho predchodcu Jána Pavla II. Do úradu nastupoval vo svojich 78 rokoch.

Zdroje: VIS / RV / Internet (médiá)

---------------------------------------------------------------

Chronológia dňa:

23:30. Na rozhodnutie Svätého Otca zareagoval aj predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. "S veľkou vďačnosťou myslím na vynikajúce obdobie jeho služby pápeža pre dobro celej Cirkvi a osobitne aj pre dobro Katolíckej cirkvi na Slovensku," uviedol okrem iného bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav ::Zvolenský.::

16:00. ::Televízia LUX:: odvysiela záznam z tlačovej konferencie k abdikácii Benedikta XVI. Brífing P. Federica Lombardiho priniesla okamžite po oznámení Svätého Otca. Zároveň odvysielala i ::dokument:: a chystá aj ::diskusnú reláciu.::

15:00. Správa o abdikácii zastihla dnes aj účastníkov púte ::Fóra kresťanských inštitúcii:: v Ríme. Na rozhodnutie Benedikta XVI. reagoval slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý sa spolu s ďalšími kardinálmi zúčastnil na verejnom ::konzistóriu.:: Počas neho boli predstavení blahoslavení, ktorých kauzy sú pripravené na svätorečenie.

14:00. Na konkláve, ktoré sa uskutoční v súlade s apoštolskou konštitúciou ::Universi Dominici gregis.::, zvolá kardinálov dekan kardinálskeho kolégia kardinál ::Angelo Sodano.:: "Svätosť, milovaný a ctený Nástupca sv. Petra, ako blesk z jasného neba zaznela touto aulou vaša šokujúca správa. Vypočuli sme si ju s pocitom straty ako niečo neuveriteľné," reagoval na konzistóriu kardinál ::Sodano.::

13:00. Hovorca Svätej Stolice P. Federico Lombardi SJ objasnil rozhodnutie ::Svätého Otca.:: Talianska redakcia Vatikánskeho rozhlasu priniesla audionahrávku rozhodnutia ::Benedikta XVI.::

12:15. Svätý Otec dnes oznámil, že posledný februárový deň tohto roka sa vzdá svojho úradu. Plné znenie vyhlásenia:

"Najdrahší bratia,

pozval som vás na toto konzistórium nie iba z dôvodu troch procesov kanonizácie, ale tiež preto, aby som vám oznámil veľmi dôležité rozhodnutie pre život Cirkvi. Po opakovanom spytovaní svedomia pred Bohom, som dospel k istote, že moje sily, vzhľadom na pokročilý vek, nie sú viac dostačujúce na vykonávanie Petrovho úradu riadnym spôsobom. Som si dobre vedomý toho, že táto služba, vzhľadom na jej duchovnú podstatu, musí byť vykonávaná nielen skutkami a slovami, ale i utrpením a modlitbou.

Avšak, v súčasnom svete, podliehajúcom rýchlym zmenám a zmietanom v dôležitých otázkach pre život viery, pre riadenie loďky sv. Petra a hlásanie evanjelia, je potrebná aj sila ako tela, tak aj duše, sila, ktorá mne v posledných mesiacoch ubúdala, takým spôsobom, že som musel uznať svoju neschopnosť vykonávať dobre ministérium, ktoré mi bolo zverené.

Z tohto dôvodu, uvedomujúc si dobre závažnosť tohto aktu, s plnou slobodou vyhlasujem, že sa vzdávam úradu rímskeho biskupa, následníka sv. Petra, mne zvereného kardinálmi 19. apríla 2005, a to takým spôsobom, že od 28. februára 2013 od 20. hodiny sa sídlo v Ríme, Petrov stolec, stane vakantný a kompetentnými bude zvolané konkláve na voľbu nového pápeža.

Najdrahší bratia, z hĺbky srdca vám ďakujem za všetku lásku a prácu, ktorú ste spolu so mnou zdieľali pri nesení ťarchy tohto úradu, a žiadam o odpustenie za všetky moje nedostatky. Teraz, zverme svätú Cirkev do starostlivosti Najvyššieho pastiera, nášho Pána Ježiša Krista a prosme jeho svätú matku Máriu, aby s jej materskou láskavosťou napomáhala otcom kardinálom pri voľbe nového pápeža. Čo sa týka mňa, aj v budúcnosti si prajem slúžiť celým svojim srdcom, životom zasväteným modlitbe, svätej Cirkvi Božej."

Vatikán, 10. február 2013

12:05. Svätý Otec dnes oznámil, že posledný februárový deň tohto roka sa vzdá svojho úradu.

---------------------------------------------------------------

Vo vatikánskom Apoštolskom paláci sa dnes uskutočnilo riadne verejné konzistórium. Počas neho boli predstavení blahoslavení, ktorých kauzy sú pripravené na svätorečenie. Sú nimi:

Antonio Primaldo a jeho spoločníci, mučeníci,

Laura Montoya Upeguiová od sv. Kataríny Sienskej, panna, zakladateľka Kongregácie misijných sestier blahoslavenej Panny Márie Nepoškvrneného počatia a sv. Kataríny Sienskej,

Maria Guadalupe García Zavalová, spoluzakladateľka Kongregácie služobníčok sv. Margarity Márie a chudobných.

---------------------------------------------------------------

Životopis Benedikta XVI.

Pápež Benedikt XVI., vlastným menom Jozef Ratzinger, sa narodil 16. apríla 1927 v bavorskom mestečku Marktl am Inn. Po štúdiu filozofie a teológie vo Freisingu a Mníchove prijal 29. júna 1951 vo Freisingu kňazskú vysviacku. Potom pracoval ako výpomocný kňaz vo Farnosti sv. Martina v München-Moosach a ako kaplán v München - Bogenhausen vo Farnosti Najsvätejšej Kristovej krvi. V rokoch 1952 až 1954 pôsobil ako docent na Arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a potom ako docent dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu.

V roku 1957 sa habilitoval na Mníchovskej univerzite prácou o sv. Bonaventúrovi v odbore fundamentálnej teológie. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako mimoriadny profesor dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu a ako ordinár pre fundamentálnu teológiu na univerzite v Bonne. V rokoch 1962 až 1965 pôsobil ako oficiálny koncilový teológ (peritus) Druhého vatikánskeho koncilu. Na univerzite v Münsteri sa v roku 1963 stal ordinárom pre dogmatiku a dejiny dogiem. Od roku 1966 vykonával ten istý úrad na univerzite v Tübingene a v rokoch 1969 až 1977 na univerzite v Regensburgu. Tam sa v roku 1976 stal viceprezidentom.

Dňa 25. marca 1977 bol Jozef Ratzinger menovaný za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy a jeho vysviacka sa konala o tri dni neskôr. Dňa 27. júna 1977 ho pápež Pavol VI. menoval za kardinála. V roku 1981 ho Svätý Otec Ján Pavol II. menoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery v Ríme, za predsedu Pápežskej biblickej komisie a Medzinárodnej teologickej komisie.

V rokoch 1986 až 1992 viedol Pápežskú komisiu pre zostavenie Katechizmu Katolíckej cirkvi. V konzistóriu 5. apríla 1993 ho pápež Ján Pavol II. povýšil na kardinála biskupa suburbikarskej diecézy Velletri-Segni. Dňa 9. novembra 1998 Svätý Otec Ján Pavol II. potvrdil jeho voľbu za vicedekana kolégia kardinálov a v r. 2002 sa stal dekanom kolégia kardinálov.

Kardinál Jozef Ratzinger dostal mnohé vyznamenania. Bol členom II. sekcie vatikánskeho Štátneho sekretariátu – Vzťahy so štátmi, členom Kongregácie pre východné cirkvi, Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, Kongregácie pre biskupov, Kongregácie pre evanjelizáciu národov a Kongregácie pre katolícku výchovu. Pôsobil aj v Pápežskej rade pre napomáhanie jednoty kresťanov, v Pápežskej rade pre kultúru, v Pápežskej komisii pre Južnú Ameriku ako aj v Pápežskej komisii Ecclesia Dei. V roku 2000 ho pápež Ján Pavol II. povolal ako čestného člena do Pápežskej akadémie vied.

Dňa 19. apríla 2005 bol zvolený za pápeža. Stal sa tak v poradí 265 pápežom v histórii Katolíckej cirkvi.

Dňa 11. februára 2013 Benedikt XVI. oznámil, že sa vzdáva úradu Petrovho nástupcu, čo vstúpi do platnosti 28. februára 2013 o 20:00 h.

(Zdroj životopisu: Archív: TK KBS)

---------------------------------------------------------------

( TK KBS, RV; ml ) 20130211027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]