TK KBS

Dnes je sobota 24. 08. 2019   Meniny má Bartolomej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. počas Urbi et Orbi na Vianoce 2012
P:3, 25. 12. 2012 12:12, ZAHVatikán 24. decembra (TK KBS) - Benedikt XVI. predniesol tradičný príhovor a udelil požehnanie Urbi et Orbi. Prinášame plné znenie príhovoru.

„Veritas de terra orta est!“ – „Vernosť vyrástla zo zeme!“ (Ž 85, 12).

Drahí bratia a sestry v Ríme a v celom svete, požehnané Vianoce vám všetkým a vašim rodinám!

Moje vianočné žičenia v tomto Roku viery vyjadrujem slovami, prevzatými zo žalmu: „Vernosť vyrástla zo zeme“. V texte žalmu nachádzame tieto slová v budúcom čase „Vernosť vyrastie zo zeme“: je to zvesť, prísľub, sprevádzaný ďalšími slovami, ktoré znejú nasledovne: „Vernosť vyrastie zo zeme, spravodlivosť zhliadne z neba. / Veď Pán dá požehnanie a svoje plody vydá naša zem. / Pred ním bude kráčať spravodlivosť a po stopách jeho krokov spása“ (Ž 85, 11-14).

Dnes sa tieto prorocké slová stali skutočnosťou! V Ježišovi, ktorý sa narodil v Betleheme z Márie Panny, sa skutočne stretli pravda a láska, spravodlivosť a pokoj sa pobozkali, vernosť vyrástla zo zeme a spravodlivosť zhliadla z neba. Svätý Augustín to vysvetľuje výstižným spojením: „Čo je tou pravdou? Boží Syn. Čo je zemou? Ľudské telo. Spýtaj sa, odkiaľ sa narodil Kristus a vidíš, prečo vernosť vyrástla zo zeme ... Pravda, vernosť sa narodila z Márie Panny“ (En. Im Ps. 84, 13). A v jednom vianočnom príhovore svätý Augustín potvrdzuje: „Týmto sviatkom, ktorý sa opakuje každý rok, slávime deň, v ktorom sa naplnilo proroctvo: Vernosť vyrástla zo zeme a spravodlivosť zhliadla z neba. Pravda, ktorá je v lone Otcovom povstala zo zeme, pretože bola aj v lone matky. Pravda, ktorá riadi celý svet povstala zo zeme, pretože ju vyzdvihli ruky ženy... Pravda, ktorú nedokáže obsiahnuť celý vesmír povstala zo zeme, aby prebývala v stajni. Kvôli komu sa taký vznešený Boh stal takýto pokorný? Zaiste nie kvôli sebe, ale na náš veľký prospech, ak veríme“ (Sermones, 185, 1).

„Ak veríme“. V tomto spočíva moc viery! Boh spravil všetko, spravil nemožné: stal sa telom. Jeho všemohúcnosť lásky uskutočnila to, čo presahuje každé ľudské chápanie: Nekonečno sa stalo dieťaťom, vstúpilo medzi ľudí. Napriek tomu ten istý Boh nemôže vstúpiť do môjho srdca, ak mu neotvorím dvere. Porta fidei! Brána viery! Mohli by sme sa desiť nad touto našou všemohúcnosťou v opačnom zmysle. Táto moc človeka uzatvoriť sa pred Bohom naháňa strach. No je tu niečo, čo prekračuje túto temnú myšlienku, nádej, ktorá premáha strach: vernosť, pravda povstala zo zeme! Boh sa skutočne narodil! „Zem vydala svoj plod“ (Ž 67, 7). Áno, je tu aj dobrá, zdravá zem, slobodná od každého egoizmu a od každej uzavretosti. Na svete je zem, ktorú si Boh pripravil, aby prišiel bývať medzi nami. Príbytok pre jeho prítomnosť vo svete. Táto zem jestvuje, aj dnes, v roku 2012, a z tejto zeme povstala vernosť a pravda! Preto je na svete nádej, nádej, ktorej možno dôverovať, a to aj v ťažkých chvíľach a okolnostiach. Vyrástla vernosť a prináša lásku, spravodlivosť a pokoj.

Nech teda mier vyrastie pre obyvateľov Sírie, hlboko ranených a rozdelených konfliktom, ktorý neberie ohľad ani na bezbranných a nevinných. Ešte raz opakuje výzvu aby sa skončilo krviprelievanie, aby sa umožnila pomoc utečencom a evakuovaným, aby sa prostredníctvom dialógu hľadalo politické riešenie konfliktu.

Pokoj nech klíči aj v Zemi, kde sa narodil Vykupiteľ a nech on dá Izraelčanom i Palestínčanom odvahu skoncovať s dlhými rokmi bojov a rozdelení a rozhodne nastúpiť na cestu rokovaní.

V krajinách Severnej Afriky, ktoré prechádzajú hlbokými zmenami pri hľadaní novej budúcnosti – osobitne v Egypte, krajine milovanej a požehnanej Ježišovým detstvom – nech občania tvoria spoločne spoločnosť, založenú na spravodlivosti, rešpektovaní slobody a dôstojnosti každej ľudskej osoby.

Pokoj nech vyklíči aj na rozsiahlom ázijskom kontinente. Nech Dieťa Ježiš s láskou pozerá na početné národy, ktoré obývajú tieto krajiny a osobitne na tých, čo v neho veria. Kráľ Pokoja nech obráti svoj pohľad aj na nových vládnych predstaviteľov Čínskej ľudovej republiky pri vážnej úlohe, ktorá na nich čaká. Vyjadrujem prianie, aby ocenili prínos náboženstiev, rešpektujúc každé z nich, aby tak mohli prispievať k budovanie solidárnej spoločnosti v prospech tohto vznešeného ľudu a celého sveta.

Nech Kristovo narodenie napomôže návrat mieru v Mali a porozumenie v Nigérii, kde kruté teroristické atentáty naďalej prinášajú obete, najmä medzi kresťanmi. Vykupiteľ nech prinesie pomoc a posilu utečencom z východu Demokratickej republiky Kongo a daruje mier Keni, kde krvavé atentáty zasahujú civilné obyvateľstvo a miesta kultu.

Dieťa Ježiš nech požehná nespočetných veriacich, ktorí ho oslavujú v Latinskej Amerike. Nech dá vzrast ich ľudským a kresťanským čnostiam, nech je oporou tým, čo boli donútení emigrovať od svojich rodín a zo svojich krajín, tých čo vládnu nech posilní v ich úsilí o rozvoj a v boji s kriminalitou.

Drahí bratia a sestry! Láska a pravda, spravodlivosť a pokoj sa stretli navzájom, vtelili sa v človeku, ktorý sa narodil v Betleheme Márii. Ten človek je Boží Syn, je to Boh, ktorý vstúpil do ľudských dejín. Jeho narodenie je výhonkom, počiatkom nového života pre celé ľudstvo. Kiež by sa každá zem stala dobrou zemou, ktorá prijme a umožní rásť láske, pravde, spravodlivosti a pokoju.

Požehnané Vianoce vám všetkým!

Preložil: Mons. Marián Gavenda( TK KBS, mg; jk ) 20121225003   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1536 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019