TK KBS

Dnes je nedeľa 18. 08. 2019   Meniny má Elena, Helena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedkovi viery Jankovi Havlíkovi venovali nedeľné popoludnie v Skalici
P:3, 19. 11. 2012 11:08, DOMSkalica 19. novembra (TK KBS) - V nedeľu 18. novembra 2012 v jezuitskom kostole v Skalici otvorili životopisnú výstavu od autorky Heleny Slávikovej "Ján Havlík dvojnásobný odsúdenec za vieru". Počas nej sa prítomní zoznámili so životnými osudmi Janka Havlíka, ktorý bol v minulosti dvakrát odsúdený a dlhoročne väznený pre svoju vieru. V auditóriu nechýbalo viacero kňazov, sestra Jana Havlíka - pani Tokošová a ďalší príbuzní, obyvatelia jeho rodnej obce Dubovce, členovia Zväzu protikomunistického odboja z okresu Skalica a mnoho veriacich zo Skalice i okolia.

Podujatie, ktoré organizovala obec Dubovce a spoluorganizovali farský úrad v Skalici, Mestská knižnica v Skalici a Misijná spoločnosť sv. Vincenta de Paul – Slovenská provincia, do ktorej sa Janko Havlík začlenil zložením rehoľných sľubov, otvorila starostka Duboviec Dana Dorothea Mikulová, ktorá aj celý jeho priebeh moderovala. Privítala Stanislava Chovanca, primátora Skalice, provinciála slovenskej provincie misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul Jozefa Nogu CM, autorku výstavy a kníh o Jankovi Havlíka, ktorá vznikla z iniciatívy obce Dubovce, Helenu Slávikovú a všetkých prítomných. Sama zaspomínala na roky keď Janko Havlík chodil po ich ulici, keď ako malá družička v bielych šatách sa zúčastnila na jeho pohrebe.

Ako prvý sa prihovoril účastníkom výstavy primátor Skalice. Privítal všetkých v priestoroch obnoveného chrámu, ktorý bol v minulých dňoch ocenený cenou Stavba roka 2012 a vyjadril potešenie z toho, že sa táto výstava dostala do Skalice. Tiež sa prihovoril provinciál Jozef Noga CM a skonštatoval, že už asi 15 rokov sa má možnosť verejnosť oboznamovať so životom Janka Havlíka a všetky materiály potrebné k začiatku jeho blahorečenia sú odoslané na príslušnej kongregácií v Ríme a čaká sa na vyjadrenie, aby sa mohol začať diecézny proces. Tiež tlmočil najnovšiu správu , že do tohto procesu sa zaangažoval aj slovenský kardinál Jozef Tomko. Vyjadril svoju nádej, že Janko Havlík bude v krátkej dobe blahoslavený, aby ukázal predovšetkým mladým ľuďom svedectvo viery. Autorka výstavy a znalkyňa života Janka Havlíka tlmočila auditóriu jeho odkaz. Pre rehoľníkov - vernosť svojmu povolaniu i reholi lazaristov až do smrti, pre mladých - že existujú hodnoty pre ktoré sa oplatí aj zomrieť, pre kňazov - ukazuje aká milosť je byť kňazom, po kňazstve celý život túžil a keď sa ním nestal nekapituloval ako hovoril svojej matke a pre všetkých - že máme ohlasovať Ježiša Krista ako to dokázal aj za extrémnych okolností vo väzení.

Potom nasledovali svedectvá mladých kňazov. Skalický dekan Roman Stachovič hovoril o Jankovi Havlíkovi ako človeku pevnej a silnej viery, ktoré majú byť príkladom pre mladých ľudí, tiež o väzenskom lekárovi Otovi Opálkovi, ktorý ho vyšetroval pri jeho prepúšťaní z väzenia, keď videl jeho zdravotný stav dal sľub, že sa stane namiesto neho kňazom, čo sa mu aj v rokoch uvoľnenia podarilo vo veku 57 rokov. Vyjadril sa, že bude proces blahorečenia podporovať. Marián Meňuš, štefanovský farár, bývalý kaplán v Radošovciach i v Skalici, premietol videoprezentáciu zo spomienok jeho sestry. Tiež o svojom vzťahu k Jankovi Havlíkovi hovoril súčasný radošovský kaplán Pavol Póša a nakoniec bohoslovci misijnej spoločnosti zaspievali v latinčine Salve Regina.

Mládež z Duboviec literárno-dramatickým pásmom pripravenom manželmi Matúšovými priblížila roky Janka Havlíka strávené v jáchymovských väzniciach. K slávnostnej atmosfére nedeľného poobedia prispel skalický chrámový zbor pod vedením Mariána Mikúša, ktorý zaspieval na úvod i na záver duchovné piesne i Spevokol žien z Duboviec ktoré zaspievali zhudobnené básne napísané na počesť ich rodáka. Po ukončení programu mali prítomní možnosť pozrieť si výstavu Janko Havlík - dvojnásobný odsúdenec za vieru umiestnenú na paneloch od Heleny Slávikovej umiestnenú na paneloch zloženú z materiálov poskytnutých archívom ÚPN v Bratislave, archívom Krajského Súdu v Bratislave, Archívom zboru väzenskej a Justičnej stráže v Leopoldove, z archívu Štátneho súdu v Bratislave, z archívu Slovenskej provincie Misijnej spoločnosti sv. Vincenta d e Paul, súkromného archívu rodiny Havlíkovej a rodiny Tokošovej.

Život Janka Havlíka je možné spoznať aj vďaka viacerým knihám, napríklad - Hieronym Mokrohájsky, Anton Srholec: Oceľové srdcia – vydanou ešte v samizdate, A. Srholec: Svetlo z hlbín Jáchymovských lágrov, A. Havlík: Lásku nemožno umlčať, H. Sáviková – Rabarová: Hrdinské svedectvá mladosti a H. Sláviková – Rabarová: Zomrel postojačky.

TK KBS informoval Ľudovít Košík( TK KBS, ľk; ml ) 20121119024   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 596 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019