[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2024   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Projekt ECCLESIA má zefektívniť komunikáciu vo vnútri Katolíckej cirkvi
P:3, 24. 10. 2012 14:04, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) - Projekt ECCLESIA má veriacim zjednodušiť prístup k vybaveniu základných dokumentov, ktoré používajú v bežnom živote. Ide o pilotnú fázu, ktorá štartuje na prvých kontaktných miestach v Bratislavskej a Košickej arcidiecéze. TK KBS to povedal Anton Ziolkovský, výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska, ktorý dnes priblížil základné informácie o projekte na medzinárodnom kongrese :ITAPA: v Bratislave. Na ňom projekt bližšie predstavia vo štvrtok 25. októbra.

TK KBS: Čo je to Ecclesia?

Ziolkovský: "Vo všeobecnosti slovo - ecclesia - znamená chrám, ale aj cirkev ako spoločenstvo. Už samotný názov projektu naznačuje, že je určený veriacim v Katolíckej cirkvi."

TK KBS: A čo projekt "Ecclesia"?

Ziolkovský: "Ide o projekt, ktorý má v prvom kroku veriacim zjednodušiť prístup k vybaveniu základných dokumentov, ktoré používajú v bežnom živote."

TK KBS: Kde vznikla táto myšlienka?

Ziolkovský: "Inšpirácia prišla z Čiech, kde existuje už systém kontaktných miest Czech POINT v rámci fungovania verejnej správy. Na Slovensku vznikol po komunikácii firmy Novell s Bratislavskou arcidiecézou."

TK KBS: Ako to má fungovať na Slovensku?

Ziolkovský: "Vďaka projektu Ecclesia vytvoríme z vybraných farských úradov takzvané kontaktné miesta, ktoré budú označené piktogramom. Z týchto miest bude potom možné odoslať požiadavku o daný dokument. V súčasnosti štartujeme pilotnú fázu projektu, preto upozorňujem, že to nebude zatiaľ všade. Už teraz začínajú fungovať prvé body v Bratislave a v Košiciach. Treba podotknúť, že Katolícka cirkev má stáročiami dobre vybudovanú infraštruktúru, ktorá pozostáva z diecéz a tie zase z farností. Každé sídlo diecézy a farnosti je už dnes pre veriacich kontaktným miestom na vydávanie a overovanie dokumentov. Zásadná zmena spočíva v tom, že kým doteraz ste na toto kontaktné miesto, kde boli uložené vaše osobné dáta, museli prísť osobne, od tejto chvíle si tento dokument môžete vyžiadať elektronicky a z iného miesta."

TK KBS: Môžete uviesť konkrétny príklad?

Ziolkovský: "Predstavme si, že pochádzate napríklad z východného Slovenska, ale žijete a pracujete v Bratislave, kde plánujete aj svadbu. Potrebujete krstný list. Prídete na kontaktné miesto - faru v Bratislave - a zadáte požiadavku, aby vám ho zaslali z vášho rodiska. Kontaktné miesta z Bratislavy a východu sa spoja a vy si budete môcť vyzdvihnúť daný krstný list v Bratislave."

TK KBS: Aké ďalšie dokumenty sa budú dať takto vybaviť?

Ziolkovský: "V prvej fáze ide o vybavenie len základných dokumentov, ako je krstný list či potvrdenie o prijatí sviatostí. Tie vydá autorizovaná osoba na autorizovanom mieste."

TK KBS: Čo si od toho sľubujete?

Ziolkovský: "Prvá vec - v čase súčasnej krízy - šetríme čas i peniaze našich veriacich."

TK KBS: Ide teda len o pragmatické dôvody, keď ste začali s týmto projektom?

Ziolkovský: "Nie, nerobíme to len z pragmatických dôvodov. To nie je projekt, ktorý na seba nejako zarobí. Táto služba pre veriacich nie je samoúčelná, ale je súčasťou komunikácie, ktorá napomáha vytvoriť komunitu. I keď využívame moderné technológie, projektom Ecclesia nesledujeme len zrýchlenie komunikácie a primárne ho nerobíme ani kvôli zlepšeniu obehu dokumentov. Našou hlavnou motiváciou je spraviť všetko, aby sme našim veriacim sprostredkovali nadprirodzené dobro, ktorým je Boh sám."

TK KBS: Ako to myslíte?

Ziolkovský: "Projekt prináša časovú úsporu a uľahčí komunikáciu vo vnútri Cirkvi. To, že ho robíme, znamená, že v konečnom dôsledku uľahčíme veriacemu vyslúženie sviatosti, ktorá je veľkým duchovným dobrom, a teda ho priblížime k večnej spáse.“

TK KBS: Spomenuli ste, že projekt len začína...

Ziolkovský: "Áno, začíname zatiaľ len v dvoch najväčších arcidiecézach - Bratislavskej a Košickej. To znamená, že inde to ešte fungovať nebude."

TK KBS: Znamená to, že Bratislava a Košice už majú vytvorené prvé kontaktné body?

Ziolkovský: "Áno, Bratislavská a Košická arcidiecéza už majú vytvorené prvé kontaktné body. Veľká vďaka patrí v súčasnosti riaditeľom biskupských úradov týchto diecéz - Tiborovi Hajdu a Jánovi Urbanovi, ktorí sa o to pričinili, ale najmä obom otcom arcibiskupom za ich podporu. Zatiaľ to nebude fungovať on-line, iba prostredníctvom osobných návštev týchto bodov, teda fár. Ich zoznam bude dostupný."

TK KBS: Prečo iba dve diecézy?

Ziolkovský: "Projekt je len v pilotnej fáze, pozývame ďalšie diecézy. Krok za krokom kráčame ďalej. Najbližšie k pripojeniu sú Spišská a Žilinská diecéza."

TK KBS: Akú úlohu pri tomto projekte zohráva KBS?

Ziolkovský: "KBS tento projekt zastrešuje. Je vlastníkom známky "Ecclesia". Naším cieľom je vybudovať infraštruktúru pre komunikáciu medzi arcidiecézami a diecézami v rámci jestvujúcich štruktúr Katolíckej cirkvi na Slovensku na jednom mieste tak, aby sa stala všeobecne dostupnou a preferovanou službou pre všetkých veriacich pri vybavovaní zadefinovaných požiadaviek. Cieľom je vybudovať kontaktné miesta, kde bude možné požiadať, vystaviť, overiť potrebné dokumenty ako v papierovej, a neskôr i v elektronickej podobe."

TK KBS: Koľko finančných prostriedkov ste do toho doteraz investovali?

Ziolkovský: "Nie je to nákladná záležitosť, pretože všetko bude bežať cez webové rozhranie. Centrálne technické zabezpečenie stálo okolo 12-tisíc eur."

TK KBS: Vyžiada si projekt aj ďalšie investície?

Ziolkovský: "Na každom kontaktnom bode to bude spravovať určený človek. Na bežnom farskom úrade nájdete počítač. Službu bude vykonávať ten istý kňaz alebo laik ako doposiaľ, akurát že elektronicky. Myslím, že bežná fara to zvládne bez toho, aby si to vyžiadalo nejaké ďalšie investície.“

Pripravil: Michal Lipiak

( TK KBS, az; ml ) 20121024039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]