[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 03. 2023   Meniny má Soňa      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prváci zo saleziánskej Mediálnej školy chcú posúvať médiá vpred
P:3, 16. 10. 2012 16:09, DOM

Žilina 16. októbra (TK KBS) - Prvý kurz nového ročníka saleziánskej Mediálnej školy navštívil zatiaľ najvyšší počet účastníkov v jej histórii. Tridsaťtri mladých stredoškolákov z celého Slovenska sa naučilo základy tvorby žurnalistického textu a nazrelo aj do zákulisia médií a ich logiky. Niektorým sa dokonca ťažko odchádzalo domov.

Mediálna škola sa aj naďalej teší svojej priazni. A to nielen medzi mladými zo saleziánskych stredísk, ale od tohto roka aj medzi stredoškolákmi z diecéznych farností, škôl či univerzitných pastoračných centier. Hoci mladí vopred vedeli, že na prvom kurze sa budú venovať najmä tvorbe novinárskeho textu, vyskúšali si najprv rôzne iné úlohy na úvodnom mediálnom konkurze. Vďaka nemu sa presvedčili, že napísať dobrý diktát, vyhotoviť kvalitnú fotografiu či rozprávať minútu na kameru si predsa len vyžaduje námahu a tréning. Aj v tom im má pomôcť Mediálna škola počas dvoch rokov.

Sobotnou rannou svätou omšou a cez príhovor dona Pavla Dzivého mladí načerpali silu do náročného dňa. Čakalo ich totiž mnoho praktických tvorivých úloh a to aj v časovom strese. „S účastníkmi som sa snažil napísať správy, reportáže tak, aby prerazili a zaujali v  množstve ostatných textov. Stretol som sa s veľmi pozitívnou odozvou, mladým stačilo vec raz vysvetliť a ukázali, že na to majú,“ hovorí spokojný lektor Jozef Kotris. „V rámci mediálnej výchovy sme sa snažili poukázať na zákulisie médií, aby dokázali pochopiť to, čo vidia v televízii alebo na internete. Aby vedeli, že to nie je také jednoduché, ako to vyzerá,“ dodáva. Aj preto nesie prvý kurz heslo „Vidím“.

Úspešné zvládnutie písania krátkych správ či reportáží bolo pre mladé mediálne nádeje vstupom na tlačovú konferenciu. „Oznamujeme vám, že sa zriekame nosenia rehoľného rúcha, aby sme sa aj takto viac priblížili k mladým,“ vyhlásili sestry saleziánky na fiktívnej modelovej tlačovke. Mladí v roli svetských, bulvárnych či katolíckych novinárov mali za úlohu spracovať túto správu podľa charakteru svojho média. Mnohým to bolo proti srsti, no mohli tak lepšie pochopiť prácu novinárov rôzneho zamerania.

Organizátori a lektori Mediálnej školy nezabudli ani na animátorský potenciál svojich účastníkov v mediálnej oblasti. Môžu ho využiť na propagáciu svojho strediska, farnosti alebo spoločenstva. V krátkom záverečnom bloku o propagácii a komunikácii sa dozvedeli, ako dať efektívne vedieť o svojej činnosti iným prostredníctvom médií.

„Na Mediálnej škole sa mi najviac páčila aktivita v meste, kde sme zbierali názory ľudí na danú tému a z toho sme vytvorili správu,“ pochvaľuje si kurz Andrej Farkaš z Prešova. „Zišli sme sa tu výborná partia ľudí, ktorí chcú médiá posunúť vpred a ukazovať Boha všade naokolo,“ dopĺňa Jakub Dominik z Popradu. Medzi mladými sa našli aj takí, ktorým sa nechcelo ísť späť do bežnej školy.

Prváci sa však nerozlúčili nadlho. Mediálna škola bude pre nich pokračovať januárovým doplnkovým kurzom o praktickej redaktorskej práci a v druhom, marcovom kurze bude reč, okrem iného, aj o fotografii.

Mediálnu školu organizuje Laura, združenie mladých, v spolupráci so sestrami saleziánkami a bratmi saleziánmi.

TK KBS informovala Monika Čižmárová

( TK KBS, mč; ml ) 20121016044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]