TK KBS

Dnes je sobota 21. 07. 2018   Meniny má Daniel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Anna Kolesárová

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Piata a šiesta generálna kongregácia biskupskej synody vo Vatikáne
P:3, 11. 10. 2012 15:00, ZAHVatikán 11. októbra (TK KBS/RV) - Biskupská synoda pokračovala v stredu a vo štvrtok 10. a 11. októbra ďalšími dvomi dňami. Išlo o 5. a 6. generálnu kongregáciu.

STREDA 10. októbra

V stredu 10. októbra 2012 biskupi debatovali za zatvorenými dverami. V programe bola voľba moderátorov a relátorov v malých skupinách, teda tzv. prvá sesia. Nasledovali diskusie k prvej správe a stretnutie moderátorov a relátorov. Popoludní v synodálnej aule pokračovala všeobecná diskusia v rámci 5. generálnej kongregácie. Očakávaný bol aj príhovor Rowana Williamsa, canterburského arcibiskupa, prímasa Anglikánskeho spoločenstva, aby ilustroval výzvy novej evanjelizácie z pohľadu Anglikánskeho spoločenstva.

„Kresťanstvo je pravým humanizmom," povedal prímas Anglikánskeho spoločenstva, arcibiskup Canterbury Rowan Douglas Williams, ktorý vystúpil v stredu večer 10. októbra na synode o novej evanjelizácii. Za prítomnosti Benedikta XVI. arcibiskup vyzdvihol dôležitosť ekumenizmu, argumentujúc tým, že rozdelenie oslabuje svedectvo kresťanov.

K významu Druhého vatikánskeho koncilu v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas arcibiskup Williams uviedol: „Bol nesmierne dôležitý. Bol som teenager, keď sa koncil začal. Ako pre praktizujúceho anglikána to bolo pre mňa niečo celkom neobvyklé, trochu zvláštne, ale fascinujúce. Rozhodne to znamenalo a otváralo pre každého niečo. Myslím, že táto udalosť presahovala mňa a ostatných. Mohli sme badať jeho dynamiku. Namiesto inštitúcie uzavretej v sebe samej, sme mohli vnímať transparentnosť Rímskokatolíckej cirkvi, čo má samozrejme hlboký súvis s pápežom Jánom XXIII., ktorý bol darom pre všetkých kresťanov, a to zostalo niečím hlboko uchovaným. Vďaka Druhému vatikánskemu koncilu, myslím, že aj ostatné cirkvi začali prehodnocovať niektoré zo svojich spôsobov, ako veci robiť. Takže bol nesmierne dôležitý pre všetkých.“

ŠTVRTOK 11. októbra

Vo štvrtok 11. októbra 2012 sa synodálni otcovia dopoludnia zúčastnili na pontifikálnej omši otvorenia Roku viery na Námestí sv. Petra pred Bazilikou sv. Petra. Popoludní sa pozornosť delegátov zhromaždených v aule na ďalšej, v poradí už 6. generálnej kongregácii sústredila, na farnosti nazvané „privilegovaným miestom” novej evanjelizácie. Druhou témou všeobecnej diskusie boli masmédiá.

Biskupi nazvali farnosti „privilegovaným miestom” novej evanjelizácie, pretože bez nového misionárskeho nasadenia a rozletu vo farských spoločenstvách bude sotva možná radikálna nová evanjelizácia. Čo sa týka masmédií, synoda vyzvala kňazov, katechétov a vychovávateľov, aby si lepšie uvedomili, v čom spočíva úloha evanjelizácie vo svete, v ktorom majú spoločenské komunikačné prostriedky vplyv na náboženskú a morálnu sféru. Nestačí, hovoria biskupi, že Cirkev má svoje vlastné médiá alebo že podporuje náboženské filmy. Potrebné je, aby sa veriaci priblížili k povahe tajomstva viery ako protijedu k súčasnému prezentovaniu reality života a sveta. V praxi to znamená, že Cirkev musí byť mediálnou v zmysle sprostredkovania, aby mohla byť evanjelizátorkou.

Novinári majú poslanie, aby v človeku roznietili nádej skrze pravdu, musia sa cítiť ako kapitáni na lodi, ktorí majú zachrániť ľudstvo na mori súčasného sekularizmu. Zhromaždenie biskupov nezabúda ani na chorých, trpiacich a pripomína, že je potrebné zahrnúť do projektu evanjelizácie aj starostlivosť a podporovanie trpiacich, aby bola Cirkev spoločenstvom, ktoré je uzdravované a uzdravujúce skrze Pána. Ani na deti synoda nezabúda. V novej evanjelizácii zaujímajú dôležité miesto, pretože – hoci sú často vzdialené od praktizovania viery – nesú vo svojich srdciach túžbu po Bohu. Pozornosť biskupov sa sústredila najmä na deti rozvedených a znovu zosobášených párov, ktoré často zostávajú vzdialené od sviatostí kvôli neúčasti ich rodičov. A toto si vyžaduje zlom v zmysle pastoračnej lásky a uvažovania nad postupmi a dobou, ktoré sú potrebné pre uznanie neplatnosti manželstva. Ďalší návrh bol zameraný na možnosť zostručnenia, spresnenia a vyjasnenia dogiem viery, ktoré sa dotýkajú každodenného života a ľudských túžob veriacich.

Zdroje: RV SK / RV CZ( TK KBS, RV ) 20121011037   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1326 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2018