[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 02. 2023   Meniny má Zdenko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bioetik a lekár Jozef Glasa o výstave "The Human Body Exhibition"
P:3, 09. 10. 2012 19:55, DOM

Bratislava 9. októbra (TK KBS) - Predseda Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Štefan Sečka, spišský biskup, vydal stanovisko k výstave "The Human Body Exhibition". O výstave hovoríme aj s jedným z členov Subkomisie, lekárom a bioetikom, prof. MUDr. Jozefom Glasom.

TK KBS: V čom vidíte hlavné problémy tejto výstavy?

"Výstava je porušením základných etických princípov a hodnôt slobodnej, demokratickej spoločnosti. Ide o to, že sa na nej za peniaze ukazujú vypitvané ľudské mŕtvoly v rôznych pózach a pozíciách, v ktorých napokon vytvrdli v dôsledku procesu plastinácie. Výstava vlastne predstavuje obludnú "reality show" - tentoraz robenú so skutočnými mŕtvolami. Úcta voči mŕtvemu ľudskému telu je však základnou požiadavkou civilizovanej ľudskej spoločnosti. Mŕtve ani živé ľudské telo, ani jeho časť nemožno zneužiť na zisk. Je to zakotvené napríklad v medzinárodnom Dohovore o ľudských právach a biomedicíne (Oviedo 1997, čl. 4), ktorý Slovenská republika ratifikovala a ktorý má prednosť aj pred našou ústavou. Tiež v Charte základných práv občanov Európskej únie a v iných medzinárodných dokumentoch. Mŕtve ľudské telo nemožno zmrzačiť, rušiť jeho pokoj, degradujúcim spôsobom s ním zaobchádzať – napríklad verejne ho vystavovať nahé alebo dokonca "zodraté z kože" - a mimo truhly. Naopak, zasluhuje si úctu a pietne zaobchádzanie. Tým rozhodne nie je jeho vystavovanie s komerčným cieľom vo forme plastinátu. Výstava je koncentrovanou "kultúrou smrti", takpovediac prezentovanou "naživo". Z právneho hľadiska pravdepodobne porušuje viaceré platné zákony, najmä zákon o pohrebníctve, o reklame, či dokonca trestný zákon. Okrem neúcty voči ľudskému telu a zaobchádzania s ním ako s vecou s cieľom zisku, eticky neospravedlniteľné je aj takéto prezentovanie zmrzačeného ľudského tela deťom a mladistvým. Tvrdenie o edukačnom poslaní výstavy neobstojí - je to len mätúca nálepka. Nie je to ani veda - je to "reality show". Inou závažnou záležitosťou je doterajšie chýbanie overiteľného preukázania pôvodu plastinovaných mŕtvol, ako aj prípadného predchádzajúceho "súhlasu" týchto osôb s plastináciou. Naopak, neboli rozptýlené závažné podozrenia, že telá týchto mŕtvych boli získané neetickým spôsobom (napr. z väzníc, po poprave apod.). Ani prípadný predchádzajúci "súhlas" však neoprávňuje nikoho, aby s mŕtvym telom zaobchádzal degradujúcim, neľudským spôsobom, ako sa to v súvislosti s výstavou dialo a teraz deje."

TK KBS: Prečo je potrebné na ňu reagovať týmto spôsobom?

"Ak je výstava "putujúcim panoptikom hrôzy a nevkusu", ak sa ňou porušujú zákony a šliapu základné mravné princípy a hodnoty - jediným adekvátnym riešením, ba neodkladnou povinnosťou zodpovedných je ju okamžite zatvoriť. Myslím si, že na tieto - a mnohé ďalšie smutné skutočnosti - mali už dávnejšie reagovať príslušné úrady (štátna správa a samospráva). Riadne dokumentované podania dostali krátko po otvorení výstavy. Mali sa zaiste ozvať predstavitelia akademickej obce, kultúrnych ustanovizní, duchovné a kultúrne autority. Pozitívnou výnimkou je postoj vedenia Lekárskej fakulty UK v Bratislave, ktoré sa po oboznámení s faktami od výstavy dištancovalo. Je dobré, že sa v tejto smutnej situácii ozvala aspoň Katolícka cirkev. Možno to niektorým otvorí oči – a budú sa aspoň hanbiť. Myslím si, že aj iné kresťanské Cirkvi by boli s jej stanoviskom zajedno. A pravdepodobne i predstavitelia židovskej obce (podobnú výstavu nedávno zakázali aj v štáte Izrael). Myslím si, že by sa na tom napokon zhodli všetci primerane informovaní ľudia dobrej vôle."

TK KBS: Čo si od tohto stanoviska sľubujete?

"Dúfam, že sa táto „hanba nášho hlavného mesta i Slovenska“ čím skorej ukončí – a už sa nikdy k nám nevráti. Aby sme sa zaradili ku krajinám, kde ešte na zdravom rozume, pravde a mravných hodnotách záleží. Akokoľvek to môže znieť „optimisticky“ alebo „neinformovane“."

( TK KBS, jg; ml ) 20121009039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]