[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 10. 2023   Meniny má František      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vedúci Federácie Skautov Európy sa zišli cez víkend v Ivanke pri Dunaji
P:3, 08. 10. 2012 15:42, DOM

Ivanka pri Dunaji 8. októbra (TK KBS) - Takmer 50 delegátov – vedúcich národných skautských organizácií z 18 štátov Európy, z USA a z Kanady - sa uplynulý víkend (6. – 7. októbra 2012) zišlo v areáli Spoločnosti Ježišovej v kaštieli v Ivanke pri Dunaji na výročnom stretnutí Federálnej rady FSE, aby si zvolili nové vedenie svojej medzinárodnej federácie. Ide o Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy – Federácia skautov Európy (Unione Internazionale delle Guide e Scouts d´Europa – Federazione Scout Europa, skr. UIGSE-FSE), ktorá bola založená v polovici minulého storočia. Organizácia bola uznaná v roku 1980 aj Radou Európy a v roku 2003 aj Svätou Stolicou.

Účastníci podujatia sa zaoberali hodnotením uplynulých troch rokov Združenia, plánom aktivít na nasledujúce roky, medzi ktoré patrí pripravované veľké stretnutie skautov a vodkýň Eurojam 2014 vo Francúzsku či schválením finančného rozpočtu na budúci rok. Hlavným bodom programu bola voľba nového vedenia federácie. Novým prezidentom FSE sa stala Nicoletta Orzes z Talianska, viceprezidentom Tomasz Szidlo z Poľska, generálnym komisárom Martin Hafner z Nemecka, vo funkcii naďalej ostala tajomníčka Jean-Yves Barbara z Francúzska.

Okrem rokovaní bol súčasťou programu aj ceremoniál vztyčovania národných vlajok, večerný táborák či liturgické slávenia. Nedeľný program vyvrcholil archijerejskou božskou liturgiou v byzantsko-slovanskom obrade v cirkevnoslovanskom jazyku. Hlavným celebrantom bol Mons. Peter Rusnák, bratislavský eparcha. Homíliu predniesol arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme, ktorý sa skautom venuje už dlhé roky. Mons. Cyril Vasiľ SJ vo svojej homílii, prednesenej po anglicky, poukázal na výnimočnosť slovanských apoštolov svätých Cyrila a Metoda v európskom kontexte. Ako zdôraznil, táto tradícia je na Slovensku, ale aj v iných východných európskych krajinách stále živá. Ich odkaz je aktuálny aj dnes a má čo ponúknuť veriacim kresťanom v celej Európe, osobitne tým, ktorí sú aktívni ako skauti.

Na Slovensku sa podujatie tohto druhu uskutočnilo po prvýkrát v histórii a Slovensko na ňom zastupovali prezident FSE na Slovensku Marek Šmíd ml., národná komisárka Mária Šmídová ml. a národný duchovný asistent p. Milan Lach SJ. Stretnutie Federálnej rady FSE sa mohlo uskutočniť vďaka nezištnej službe domácich roverov a strážkyň tohto Združenia z celého Slovenska. Podrobnejšie informácie o Federácii Skautov Európy /FSE/ možno nájsť na www.fse.it alebo na www.fse.sk.

TK KBS informoval Milan Lach SJ a Stanislav Gábor

( TK KBS, ml, sg; ml ) 20121008044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]