[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vedúci Federácie Skautov Európy sa zišli cez víkend v Ivanke pri Dunaji
P:3, 08. 10. 2012 15:42, DOM

Ivanka pri Dunaji 8. októbra (TK KBS) - Takmer 50 delegátov – vedúcich národných skautských organizácií z 18 štátov Európy, z USA a z Kanady - sa uplynulý víkend (6. – 7. októbra 2012) zišlo v areáli Spoločnosti Ježišovej v kaštieli v Ivanke pri Dunaji na výročnom stretnutí Federálnej rady FSE, aby si zvolili nové vedenie svojej medzinárodnej federácie. Ide o Združenie katolíckych vodkýň a skautov Európy – Federácia skautov Európy (Unione Internazionale delle Guide e Scouts d´Europa – Federazione Scout Europa, skr. UIGSE-FSE), ktorá bola založená v polovici minulého storočia. Organizácia bola uznaná v roku 1980 aj Radou Európy a v roku 2003 aj Svätou Stolicou.

Účastníci podujatia sa zaoberali hodnotením uplynulých troch rokov Združenia, plánom aktivít na nasledujúce roky, medzi ktoré patrí pripravované veľké stretnutie skautov a vodkýň Eurojam 2014 vo Francúzsku či schválením finančného rozpočtu na budúci rok. Hlavným bodom programu bola voľba nového vedenia federácie. Novým prezidentom FSE sa stala Nicoletta Orzes z Talianska, viceprezidentom Tomasz Szidlo z Poľska, generálnym komisárom Martin Hafner z Nemecka, vo funkcii naďalej ostala tajomníčka Jean-Yves Barbara z Francúzska.

Okrem rokovaní bol súčasťou programu aj ceremoniál vztyčovania národných vlajok, večerný táborák či liturgické slávenia. Nedeľný program vyvrcholil archijerejskou božskou liturgiou v byzantsko-slovanskom obrade v cirkevnoslovanskom jazyku. Hlavným celebrantom bol Mons. Peter Rusnák, bratislavský eparcha. Homíliu predniesol arcibiskup Mons. Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme, ktorý sa skautom venuje už dlhé roky. Mons. Cyril Vasiľ SJ vo svojej homílii, prednesenej po anglicky, poukázal na výnimočnosť slovanských apoštolov svätých Cyrila a Metoda v európskom kontexte. Ako zdôraznil, táto tradícia je na Slovensku, ale aj v iných východných európskych krajinách stále živá. Ich odkaz je aktuálny aj dnes a má čo ponúknuť veriacim kresťanom v celej Európe, osobitne tým, ktorí sú aktívni ako skauti.

Na Slovensku sa podujatie tohto druhu uskutočnilo po prvýkrát v histórii a Slovensko na ňom zastupovali prezident FSE na Slovensku Marek Šmíd ml., národná komisárka Mária Šmídová ml. a národný duchovný asistent p. Milan Lach SJ. Stretnutie Federálnej rady FSE sa mohlo uskutočniť vďaka nezištnej službe domácich roverov a strážkyň tohto Združenia z celého Slovenska. Podrobnejšie informácie o Federácii Skautov Európy /FSE/ možno nájsť na www.fse.it alebo na www.fse.sk.

TK KBS informoval Milan Lach SJ a Stanislav Gábor

( TK KBS, ml, sg; ml ) 20121008044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]