[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Editoriál P. Federica Lombardiho: Synoda a počúvanie
P:3, 06. 10. 2012 16:28, ZAH

Vatikán 6. októbra (RV) - Veľkej cirkevnej udalosti – synode o novej evanjelizácii na odovzdávanie kresťanskej viery, ktorá sa začne už v nedeľu - sa vo svojom editoriáli pre Vatikánske televízne centrum venuje aj páter Federico Lombardi, riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu.

Biskupi z celého sveta boli opäť povolaní pápežom do Ríma na synodu. Synodu, ktorá znamená „ísť spoločnou cestou“. Počúvať, čo Duch Pána našepkáva a naznačuje, aby Cirkev pokračovala na svojej ceste správnym smerom. Na synodu sa nejde iba preto, aby sa počas nej hovorilo, ale aby sa minimálne v rovnakej miere aj počúvalo. Spoločne počúvalo Božie slovo, ale tiež počúvali hlasy a skúsenosti ostatných biskupov z celého sveta. Skĺbiť rôzne jazyky, aby sa mohli aj naďalej navzájom chápať napriek nesmiernej rozmanitosti okolností a kultúry, a tak nájsť na základe podstatných vecí spoločný jazyk, ktorý vypovedá o univerzalite Cirkvi, jej „katolíckosti“, teda presnejšie o „univerzálnosti“.

Pokorné a pozorné počúvanie druhého je tak súčasťou zapájania sa do školy Ducha Svätého. Ak k tomu dochádzalo v mimoriadnej miere na Druhom vatikánskom koncile, môže a malo by k tomu dochádzať, síce v menšej miere, ale reálne, počas synody, spôsobom, ktorý v reálnom čase predstaví kolegialitu biskupov zídených okolo pápeža v záujme poslania Cirkvi.

Téma „novej evanjelizácie“ je bezpodmienečne zásadná. „Beda mi, keby by som neohlasoval evanjelium,“ hovoril svätý Pavol zanieteným tónom. Nadchádzajúce tri týždne synody nie sú stretnutím venovaným štúdiu. Mali by byť intenzívne prežívaným duchovným časom u toho, kto vie, že v hre je posolstvo spásy, poznanie Ježiša v dnešnom a zajtrajšom svete, aby „Syn človeka, keď príde, našiel ešte na zemi vieru“. Aby sa biskupi počúvali, a aby počúvali Ducha, o to sa modlime spolu s nimi.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20121006007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]