[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili program a účastníkov Biskupskej synody o novej evanjelizácii
P:3, 05. 10. 2012 15:47, ZAH

Vatikán 5. októbra (RV SK/RV CZ) - Zástupcovia episkopátov z celého sveta sa zídu do Ríma, aby sa v dňoch 7. - 28. októbra zúčastnili na Biskupskej synode o novej evanjelizácii. Program synodných prác a panorámu účastníkov synody dnes predstavili v Tlačovom stredisku Svätej stolice arcibiskup Nikola Eterović, generálny sekretár Synody biskupov.

Duchovným jadrom budú štyri liturgické slávnosti celebrované Benediktom XVI., ktorý sa priebeh synody modlil aj vo štvrtok počas pastoračnej návštevy Loreta. XIII. generálne zhromaždenie biskupskej synody otvorí túto nedeľu 7. októbra koncelebrovaná eucharistická slávnosť, pri ktorej Svätý Otec vyhlási za učiteľa Cirkvi sv. Jána z Ávily a sv. Hildegardu z Bingenu. Ďalšia pápežská liturgia - 11. októbra - pripomenie 50. výročie otvorenia II. vatikánskeho koncilu a 20 rokov Katechizmu Katolíckej cirkvi. Benedikt XVI. zároveň vyhlási Rok viery, ktorý sa skončí na slávnosť Krista Kráľa (24. novembra 2013).

V nedeľu 21. októbra bude predsedať kanonizačnej svätej omši siedmich nových blahoslavených (Giacomo Berthieu, Pedro Calungsod, Giovanni Battista Piamarta, Maria del Monte Carmelo Sallés y Barangueras, Marianna Cope, Caterina Tekakwitha a Anna Schäffer). Záverečnú svätú omšu bude pápež celebrovať 28. októbra so všetkými synodálnymi otcami a ďalšími kňazmi, ktorí sa na synode zúčastnia. Okrem toho bude modlitba sprevádzať všetky práce zasadnutí a vedľa synodálnej auly je pripravená kaplnka s vystavenou Sviatosťou Oltárnou k súkromnej modlitbe.

„Príprava a smerovanie synodálneho zhromaždenia je zložitý a náročný proces“ poznamenal Mons. Eterović a pripomenul, že iniciatíva je navzájom prepojená v troch aspektoch, ktorými sú duchovný rozmer, pastoračno-teologické reflexie a technicko-organizačná príprava. Zároveň potvrdil veľký záujem miestnych cirkví o tému synody. Ako povedal, na dotazník pripojený k prvému náčrtu synody, tzv. Lineamenta, odpovedalo vyše 90 percent oslovených (100 % Oceánia, 95,8 % Amerika, 88,8 % Ázia, 82,25 % Európa, 66,6 % Afrika). Odpovede z celého sveta reflektuje pracovný dokument, Instrumentum laboris, zverejnený tento rok 19. júna, ku ktorému sa budú vo svojich vystúpeniach vyjadrovať všetci synodálni otcovia.

Na XIII. riadnom generálnom zhromaždení biskupskej synody sa zúčastní celkom 262 synodálnych otcov, čo predstavuje najvyšší počet v histórii synody. Väčšina z nich (182) bola zvolená. Rád biskupskej synody stanovuje, že zo svojho úradu sa na nej majú zúčastniť najvyšší predstavitelia katolíckych východných cirkvií sui iuris (10) a predsedovia úradov Rímskej kúrie (26). Ďalší účastníci sú buď priamo menovaní pápežom alebo volení jednotlivými biskupskými konferenciami a východnými cirkvami. Desať členov tiež volí Únia generálnych predstavených.

Najviac synodálnych otcov pochádza z európskeho kontinentu. Konferenciu biskupov Slovenska bude zastupovať jej predseda Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita a Mons. Ján Babjak, prešovský arcibiskup a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorý bude počas zhromaždenia zastávať miesto podpredsedu Komisie pre informácie.

ZOZNAM účastníkov je možné nájsť TU

Za hlavného relátora Synody vymenoval Benedikt XVI. (22. októbra 2011) washingtonského arcibiskupa kardinála Donalda W. Wuerla. Zvláštnym sekretárom bude arcibiskup Montpellier Pierre-Marie Carré. Svätý Otec vymenoval tiež troch delegovaných predsedov (29. júna 2012): biskupa Hongkongu, kardinála John Tong Hona; arcibiskupa mexickej Guadalajary, kardinála Francisca Robles Ortegu a arcibiskupa Kinshasy, kardinála Laurenta Monsengwo Pasinyu.

Na synodálnom zhromaždení sa zúčastnia aj 45 experti a 49 audítori, vrátane žien, vybraní zo všetkých piatich kontinentov. Pätnásť cirkví, ktoré zatiaľ nie sú v plnom spoločenstve s Katolíckou cirkvou, bude zastupovať niekoľko delegátov. Na podujatí vystúpi aj ekumenický patriarcha Bartolomej I., arcibiskup Konštantínopolu a Rowan Douglas Williams, canterburský arcibiskup a prímas Anglikánskeho spoločenstva. Osobitné pozvanie dostali napríklad brat Alois, prior Komunity Taizé, reverend Lamar Vest, predseda Americkej biblickej spoločnosti a Werner Arber, profesor mikrobiológie v Biocentre pri Bazilejskej univerzite vo Švajčiarsku a predseda Pápežskej akadémie vied.

Komunikáciu s komunikačnými prostriedkami bude zaisťovať päť hovorcov, práve toľko je totiž oficiálnych jazykov synody. S novinármi sa budú stretávať každý deň s výnimkou štyroch, kedy sú v pláne tlačové konferencie koncilových otcov (8., 18., 26. a 27. októbra). Ak pripočítame ešte 32 asistentov, ktorí budú k dispozícii koncilovým otcom, a 30 tlmočníkov, počet účastníkov Biskupskej synody sa vyšplhá na viac než 400 ľudí.( TK KBS, RV SK mf, RV CZ; ml ) 20121005023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]