[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Oproti vlaňajšku vzrástol počet ochrancov života pri pochode v Berlíne
P:3, 28. 09. 2012 11:02, ZAH

Rím 27. septembra (ZENIT.org) - S heslom „Áno, pre život – za Európu bez interrupcie a eutanázie“ pozvalo Združenie Právo na život (BVL), v ktorom je združených 14 pro–life organizácií, na tichý pochod do Berlína, ktorý sa konal uplynulý víkend. Podľa policajných údajov sa ho zúčastnilo vyše tritisíc ľudí, čo je približne o 800 viac než uplynulý rok. Po úvodnej akcii pred úradom spolkového kancelára pokračovali účastníci v tichosti ku katedrále Sv. Hedvigy, popri Nemeckom spolkovom sneme, pomníku zavraždeným Židom Európy a Spolkovej rade. Účastníci niesli biele kríže, aby tak vyjadrili svoj žiaľ nad deťmi, ktoré boli zabité v matkinom lone. Na záver sa konala v katedrále Sv. Hedvigy ekumenická bohoslužba.

Predseda združenia, Martin Lohmann (Bonn), vyzval kancelárku k tomu, aby nezachraňovala len euro, ale aj život. Malá skupina demonštrantov, o polovicu menej ako minulý rok, sa pokúsila podujatie rušiť hlasnými prejavmi. Preto vyzval predseda prítomných, aby sa za pravdu zasadzovali pokojne a aby žehnali prenasledovateľov. Kresťania by mali znášať potupu a ohováranie. Avšak pravde sa nedá zabrániť „hlúpym revom“. Lohmann hovorí: „Človek nesmie zomrieť rukou iného človeka, ale – keď príde jeho posledná hodina – má zomierať na jeho rukách.“ Vo svojom „Berlínskom vyhlásení vyzvalo združenie Právo na život štát ešte raz k tomu, aby zakázal genetické testy, ktorých účelom je smrtiaca selekcia prípadne postihnutých ľudí. Okrem toho by sa malo ako veľké bezprávie pomenovať usmrcovanie nenarodených detí a vzoprieť sa propagácii údajného „ľudského práva na interrupciu“. Je potrebné, aby sa prehodnotili a skorigovali platné interrupčné zákony a ich praktizovanie.

Združenie sa ďalej zasadzuje za ukončenie štátneho financovania interrupcií, ktoré zaťažujú krajinské pokladnice sumou vyše 40 miliónov euro ročne. Miesto toho, aby sa pomáhalo zabíjať, mala by sa ponúknuť pomoc tehotným ženám a rodinám pre život s ich deťmi. Je potrebné, aby sa urobil objektívny prieskum ohľadne utrpenia z následkov interrupcie u všetkých zúčastnených. Združenie ďalej požaduje, aby bol vydaný príkaz zastaviť rozširovanie asistovanej smrti a eutanázie. Každá organizovaná pomoc pri samovražde by mala byť trestaná. Organizátori boli podporení pri svojej iniciatíve „Pochod pre život“ z radov politikov a Cirkvi. Zástupca zdravotne postihnutých pri Spolkovej vláde, Hubert Hüppe (CDU), vyzval, aby sa zasadzovalo najmä za tých, ktorí to sami nemôžu: „Máme povinnosť, zasadzovať sa za tých, ktorí to sami pre seba nemôžu urobiť: za nenarodené deti, za chorých a za ľudí s postihnutím.“ Hüppe ďalej povedal: „Každý človek, ktorého zachraňujeme, si to zaslúži.“

Nový prefekt vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, arcibiskup Gerhard Ludwig Müller, privítal túto iniciatívu a zdôraznil, že bezpodmienečná ochrana života nevyplýva len z evanjelia, ale že je zakorenená v dôstojnosti človeka. Tvorí podstatu pre poriadok štátu a úspešné spolunažívanie ľudí. Berlínsky arcibiskup, kardinál Rainer Maria Woelki, vyjadril ľútosť, že napriek rastúcemu počtu komisií a diskusií o etike dochádza neustále k novým zábranám, ako sú testy na zistenie zdravotných postihnutí nenarodených detí a možnosti uľahčujúce samovraždy. Patrí sem aj škandál ohľadne darovania orgánov. Smerovanie k „spoločnosti perfektných ľudí“ rýchlo povedie k vytvoreniu „neľudskej spoločnosti“. Z evanjelických kruhov prišla výzva, aby sa cirkvi stali advokátmi tých, ktorí nemajú vlastný hlas. Ženy, ktoré sa ocitnú v situácii rozhodnúť sa pre alebo proti životu nenarodeného dieťaťa, sú odkázané na pomoc. Ak by malo byť dieťa prijímané ako záťaž a ak sú nastávajúce matky odkázané samy na seba, potom nie je v spoločnosti čosi v poriadku. Ak sa na to poukazuje, neznamená to čosi mudrlantské, ale kladie to dôraz na spolucítenie a ochotu pomôcť.

Zdroj: ZENIT.org

Preložila: Ľubica Hricová

( TK KBS, ZENIT, lh; ml ) 20120928023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]