[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Čechách prebiehajú prípravy na Národnú svätováclavskú púť
P:3, 19. 09. 2012 10:30, ZAH

Stará Boleslav 19. septembra (TK KBS/TS ČBK) - Tohtoročná Národná svätováclavská púť, ktorá sa uskutoční 28. septembra 2012 v Starej Boleslave, bude dvojnásobne pozoruhodná. Je desiatou púťou v obnovenej tradícii a predchádza cyrilo-metodským oslavám v roku 2013. Vrcholom osláv je ako zvyčajne bohoslužba na Mariánskom námestí, ktorá začne o 10:00 h.

Program pute začína začne už 27. septembra večer. Tak ako vlani, aj tento rok, vo chvíli, kedy z Pražského hradu budú prevezené do Starej Boleslavy so všetkými poctami ostatky svätého kniežaťa Václava, veriaci celej krajiny sa spoja v spoločnej modlitbe. O 19:50 h príde relikvia sv. Václava do Boleslavy. Jej príchod bude očakávať pražský arcibiskup spolu so staroboleslavskou kapitulou a veriacimi. Za zvuku zvonov bude relikvia prenesená do Baziliky sv. Václava, do starobylej románskej krypty sv. Kozmu a Damiána, a inštalovaná na oltári. Potom od 20:00 h nasleduje slávnostný svätováclavský koncert a zo svätováclavských legiend bude čítať Josef Somr.

Ústredným bodom celej svätováclavskej slávnosti bude svätá omša. Hlavným celebrantom bude tentokrát olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kazateľom plzenský biskup František Radkovský. Po skončení bohoslužby bude v krypte sv. Kozmu a Damiána v Bazilike sv. Václava po celý deň až do 16:50 h vystavená lebka sv. Václava, ktorú budú strážiť duchovní a členovia Hradnej stráže. Mesto Stará Boleslav očakáva ako každý rok okolo 3000 návštevníkov. Od 12:00 h bude na Mariánskom námestí hudobný, divadelný program a Svätováclavský historický trh. Národnú svätováclavskú púť už tradične zakončí o 20:30 h ohňový sprievod a ohňostroj.

Medzi 12:00 až 13:00 h zaznie spev krajanských súborov. Súbory prídu v rámci 6. medzinárodného krajanského festivalu, ktorý sa v Prahe bude konať v dňoch 25. – 30. septembra. Festival tvorí jeden zo základných bodov projektu pri príležitosti osláv sviatku sv. Václava - Dňa českej štátnosti, ktorý si kladie za cieľ pripomenúť príbehy Čechov žijúcich v zahraničí, a to predovšetkým v kontexte tém spojených s českou štátnosťou a národnou identitou.

Tradícia, ktorú rozvinul cisár Karol IV., bola obnovená spoločným úsilím Pražského arcibiskupstva a Mesta Brandýs nad Labem - Stará Boleslav v roku 2003. Postupom času sa však k tejto pútnickej tradícii ku koreňom kresťanskej kultúry po stáročia formujúcej český národ a českú štátnosť pridali aj ďalšie inštitúcie. Medzi nimi je potrebné spomenúť Kanceláriu prezidenta republiky, Kolegiátnu kapitulu sv. Kozmu a Damiána či Českú kresťanskú akadémiu. Národná svätováclavská púť sa v priebehu deviatich ročníkov vyprofilovala ako hlavná akcia štátneho sviatku Dňa českej štátnosti a ako najvýznamnejšia duchovná akcia v Čechách. Viac o jej programe je možné nájsť na internetovej stránke www.svatovaclavskapout.cz.

Zdroj: TS ČBK

( TK KBS, TS ČBK, js,ml; pz ) 20120919020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]