[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členov Open Doors prijali na holandskom veľvyslanectve a MZV
P:3, 19. 09. 2012 08:24, DOM

Bratislava 19. septembra (TK KBS) - Členov Open Doors, neziskovej organizácie venujúcej sa prenasledovaným kresťanom vo svete, prijali v utorok na pôde Holandského veľvyslanectva v Bratislave. "Ste časťou slovenských dejín," povedala členom organizácie veľvyslankyňa Daphne Bergsma, ktorá prijala i predstaviteľov kresťanského disentu (Jána Čarnogurského, Františka Mikloška), priateľov Vladimíra Jukla zo Spoločenstva Fatima, ktorí sa podieľali na tvorbe a tlači samizdatu.

Na prijatí sa zúčastnil aj Peter Suroviak z Oravy, kde Holanďania prepašovali druhý tlačiarenský stroj, Vladimír Ďurikovič s manželkou, ktorí sa podieľali na tlači samizdatu v čase komunistického režimu a František Neupauer. Nechýbal ani páter Jozef Roman, samizdatový tlačiar, v súčasnosti člen rehole Spoločnosti Božieho Slova (SVD), ktorý priletel z misie v ruskom Archangeľsku, aby aj takto osobne vyjadril vďačnosť členom organizácie z Holandska.

Ján Čarnogurský poďakoval za činnosť členov Open Doors a vyzdvihol ich hrdinstvo. Slová vďaky zazneli aj od Ján Dekkera z Holanska. "Bol to pre mňa obrovský zázrak vidieť, ako nás na hraniciach čakali mladí ľudia s nápisom "OPEN DOORS". My, keď sme prichádzali na Slovensko v čase totality, nikomu sme nehovorili o tom, že sme z Open Doors. To bolo niečo nepredstaviteľné a teraz po rokoch sme mohli s pokorou i hrdosťou povedať: Áno, my sme z Open Doors." dodal. Jan Dekker má 71 rokov a prenasledovaným kresťanom pomáha viac ako 40 rokov. Je ženatý, má tri deti a sedem vnúčat.

Na Slovensku je už tretí deň spolu s ďalšími dvoma členmi organizácie. Ben Companjen má 70 rokov, roky pôsobil na polícii a pre organizáciu pracuje 43 a pol roka. Má tri deti a 11 vnúčat. Rein Hamstra má 72 rokov a podieľal sa 20 rokov na skladaní tlačiarenských strojov v krajinách, kde sú prenasledovaní kresťania.

Začiatky činnosti tejto organizácie sa viažu k roku 1955, keď brat Andrew vycestoval do Poľska, aby sa tam zoznámil s potrebami kresťanov a následne sa rozbehla konkrétna pomoc veriacim v Poľsku. Členovia organizácie neskôr úzko spolupracovali aj s neskorším krakovským biskupom a pápežom Jánom Pavlom II. V súčasnosti sa snažia pomáhať v 50 krajinách, kde sú prenasledovaní kresťania. Nechýbajú kontakty s krajinou, kde sú mnohí kresťania v pracovných táboroch - ako napríklad v Severnej Kórei.

Členov Open Doors prijal v utorok i štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík. Holandským aktivistom poďakoval za pomoc slovenským občanom, ktorí počas totality bojovali za slobodu a demokraciu. Podčiarkol dôležitosť pripomínania si našej totalitnej minulosti, najmä kvôli mladej generácii, ktorá ju nezažila. Zároveň za prítomnosti holandskej veľvyslankyne v SR Daphne Bergsma zdôraznil záujem SR na upevňovaní holandsko–slovenských vzťahov, ktoré umocňujú aj takéto priesečníky v spoločnej histórii.

Holandskú návštevu dnes čaká ďalší program. S predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska navštívia Devín, zúčastnia sa na prehliadke tlačiarne u rodiny Kolkovej i na modlitbe v Národnej rade SR. Ich návšteva neuniká ani pozornosti svetských médií, ktoré venujú rozsiahle reportáže zachytávajúce spomienky na ich činnosť. Pred odletom do Holandska sa ešte v piatok zúčastnia na vedecko-didaktickom seminári v Dome Quo Vadis v Bratislave.

TK KBS informovali František Neupauer a Tlačový odbor MZV SR

( TK KBS, fn, to mzv, ml; pz ) 20120919011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]