[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členovia Open Doors diskutovali s verejnosťou v bratislavskom UPeCE
P:3, 18. 09. 2012 08:33, DOM

Bratislava 18. septembra (TK KBS) - Na Slovensku sú od pondelka zástupcovia neziskovej organizácie Open Doors z Holandska. Po ich privítaní na hraniciach s Rakúskom smerovali k Silvovi Krčmérymu, kde ich sprievodcovia Ján Kušnirik a František Neupauer oboznámili s jeho činnosťou. Niekoľko minút prežili v spoločnej modlitbe, neskôr sa ubytovali a pripravili na večerný program spojený so stretnutím s médiami a diskusiou s názvom Vytlačená sloboda v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave. Okrem troch členov organizácie bol medzi diskutujúcimi aj Jozef Roman, verbista pôsobiaci v Rusku, ktorý dlhé roky obsluhoval tlačiarenský stroj, ktorý k nám Holanďania previezli, František Mikloško, disident, ktorý spolupracoval na tvorbe samizdatu a František Neupauer, predseda Fóra kresťanských inštitúcií a občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia, ktoré sa venujú témam „pamäte“ a bývalým politickým väzňom. Diskusiu moderoval Tomáš Kováčik.

Členovia Open Doors počas komunistickej totality prepašovali na Slovensko a sfunkčnili tlačiarenský stroj, ktorý slúžil na tlač vtedy ilegálnej, samizdatovej literatúry. V prípade odhalenia tejto činnosti štátnou mocou by títo ľudia boli odsúdení na desiatky rokov väzenia. K odhaleniu našťastie nikdy nedošlo. Ich príbeh po novembri 1989 však upadol do zabudnutia a verejnosť nemá o tejto činnosti takmer žiadne informácie. Ján Dekker z Holanska prítomných na diskusii oboznámil, ako sa dostal do Československa. „Nemusíte ísť do krajiny, kde sú prenasledovaní kresťania cez nejakú organizáciu, stačí, ak tam pôjdete len vy osobne a budete sa zaujímať o prenasledovaných.“ Poukázal na evanjeliovú skutočnosť, že keď trpí jeden úd, trpí celé telo. A jeho osobne, ako aj Open Doors sa dotýka toto utrpenie.

František Mikloško vyzdvihol aktuálnosť pomoci v danej dobe: „Neprišli s tým, že nám idú pomáhať, ale sa pýtali, čo je potrebné pre prenasledovaných kresťanov a následne sa pripravovali, ako nám pomôcť.“ Ďalší z holanských hostí, ktorý mal na starosti poskladať tlačiarenský stroj a učil domácich na ňom pracovať, vyzdvihol spoluprácu s ľuďmi, ktorí sa podieľali na tvorbe samizdadu. Prešiel desiatky krajín (Jemen, Iran, Irak, Rumunsko, Rusko a ďalšie), kde sa im podarilo prepašovať tlačiarenské stroje, ale slovenská skupina bola najlepšia. Za týždeň sa naučila tlačiť i opravovať možné chyby na tlačiarni.

Jedným z hlavných tlačiarov bol Jozef Roman, ktorý je v súčasnosti členom Spoločenstva Božieho Slova (verbista) v Rusku. Za tlač samizdatu bol vypočúvaný a aj fyzicky týraní počas vypočúvania príslušníkmi vtedajšej bezpečnosti v budove „U dvoch Levov“. „Nie je to žart, ja som pracoval na polícii, no poprosili ma, aby som prišiel pomôcť do Open Doors, a tak som nechal úlohu policajta a desaťročia som pracoval v tejto misii," povedal ďalší z členov neziskovej organizácie. Všetci traja pracovali dobrovoľnícky alebo popri svojej práci v podmienkach, keď im hrozilo väzenie i smrť. Všetci majú svoje rodiny, manželky, deti. Dnes už majú viac ako 70 rokov a za sebou obrovskú skúsenosť dôvery v Boha a pomoci prenasledovaným po celom svete.

Členovia Open Doors prišli na Slovensko na pozvanie holandského veľvyslanectva. V týchto dňoch navštívia aj predstaviteľov štátu a disidentov. Prezrú si miestnosť, kde bol umiestnený tlačiarenský stroj (Bratislava – Trnávka). V stredu navštívia hrad Devín a popoludní sa budú modliť s poslancami Národnej rady SR. V piatok otvoria seminár pre učiteľov dejepisu v Dome Quo Vadis a následne odletia naspäť do Holanska.

TK KBS informoval František Neupauer

( TK KBS, fn; ml ) 20120918016http://   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]