[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Reakcie a hodnotenia apoštolskej cesty Benedikta XVI. v Libanone
P:3, 17. 09. 2012 18:24, ZAH

Vatikán/Libanon 17. septembra (RV) - Benedikt XVI. v nedeľu ukončil apoštolskú cestu v Libanone. Počas nej okrem iného slávnostne podpísal a odovzdal posynodálnu Apoštolskú exhortáciu pre Blízky východ. Prinášame súhrn reakcií z viacerých strán po ukončení cesty v tejto blízkovýchodnej krajine.

*

Maronitský patriarcha Béchara Boutros Raï hovorí po skončenej návšteve Svätého Otca v Libanone o samých pozitívnych reakciách na celom Blízkom východe. Cituje libanonského prezidenta Michela Suleimana, ktorý ju označil ako „historickú návštevu“, pretože priniesla krajine posolstvo nádeje. Maronitský patriarcha Béchara Boutros Raï vyjadril aj svoje osobné pocity: „Ja osobne, spolu so všetkými Libanončanmi, ďakujem Pánovi za túto historickú, ale aj prozreteľnostnú udalosť. Libanončania, ako aj veriaci Blízkeho východu, sa cítili už takmer ako na pokraji záhuby. Začínali strácať nádej a zabúdali na svoju úlohu v tomto zápase. Návšteva pápeža, slová, ktoré povedal, apoštolská exhortácia, spoločné slávenia prebudili v Libanončanoch, moslimoch i kresťanoch, hodnoty tejto krajiny. Spolunažívanie je to, čo sa od nás očakáva. Musíme si zapamätať, čo povedal Svätý Otec lúčiac sa s Libanončanmi na letisku: Vaša srdečnosť a vaša vrúcnosť vzbudili vo mne túžbu vrátiť sa.“

Pápež k nám prišiel v najkritickejšom momente a poskytol nám pomoc, ktorú sme najviac potrebovali, povedal patriarcha Béchara Boutros Raï, najvyšší predstaviteľ maronitov, ktorí sú najpočetnejšou kresťanskou skupinou Libanonu. Návštevu Benedikta XVI. v regióne označil za nevyhnutnú k tomu, aby sa zmenil prístup blízkovýchodných kresťanov k ich vlastnej budúcnosti. Libanonci, podobne ako kresťania na celom Blízkom východe, sa cítili akoby už stáli na okraji priepasti. Začínali strácať nádej a zabúdali, aká je ich úloha v tejto oblasti. Pápežova návšteva, jeho príhovory a tiež apoštolská exhortácia v nás obnovili vedomie vlastnej hodnoty. Uvedomili sme si, čím je Libanon a čo ho odlišuje od ostatných krajín. Pápežská návšteva tak dodala všetkým kresťanom na Blízkom východe odvahu. Pochopili sme, že nie sme menšinou, ale prítomnosťou Cirkvi, všeobecnej Cirkvi, v tomto regióne, dodáva maronitský patriarcha Béchara Boutros Raï.

*

Táto dojemná účasť je nádejou a povzbudením pre Cirkev v Libanone a na celom Blízkom východe. Toto presvedčenie vyjadril vzhľadom na množstvo veriacich zúčastnených na stretnutiach s Benediktom XVI. počas jeho 24. apoštolskej cesty libanonský maronitský biskup Mons. Joseph Mouawad. Vyše 350-tisíc účastníkov svätej omše len na bejrútskom pobreží, v priľahlých uliciach ďalšie desaťtisíce; viac ako 25-tisíc mladých v Bkerké, ktorí vytvorili akési Svetové dni mládeže Blízkeho východu v malom. Tieto fakty komentuje Mons. Mouawad nasledovne: „Ako biskup som počas tejto návštevy vnímal silný vzťah veriacich k Cirkvi, zvlášť lásku veriacich k pápežovi. Toto všetko mňa ako ich pastiera pobáda k väčšiemu nasadeniu na úrovni pastoračnej, ísť v ústrety tejto láske, preukazujúc tak lásku Cirkvi ku všetkým veriacim a reflektujúc lásku Krista ku každému človeku.“ K téme „Pokoj vám“, čo bolo aj cieľom cesty pápeža Benedikta XVI., libanonský biskup poznamenal: „Bolo zrejmé, ako chcel Svätý Otec rozšíriť tento pokoj ponúkajúc svoje priateľstvo všetkým. Aj v prezidentskom paláci vo svojom príhovore, veľmi pôsobivom, podobne ako všetky ostatné, poukázal nato, že ak máme budovať pokoj, musíme predovšetkým rešpektovať dôstojnosť každého človeka, akéhokoľvek náboženstva. Každý človek Blízkeho východu je pozvaný k spolupráci a účasti na budovaní spoločnosti a toho, čo môže stabilizovať pokoj a zmierenie medzi skupinami a jednotlivcami.“

*

Mons. Luis Sako, arcibiskup chaldejských katolíkov z Kirkúku, poskytol pre Vatikánsky rozhlas vyjadrenie k situácii v Iraku v súvislosti s práve ukončenou návštevou Benedikta XVI. na Blízkom východe: „Hovorím ako pastier, biskup, mám v diecéze jednu farnosť a poznám mladých kresťanov i moslimov. My v Iraku máme takmer takú istú mozaiku situácie ako v Libanone. Táto návšteva, táto blízkosť pápeža, je časom veľmi silným pre všetkých: kresťanov i moslimov spolu; časom zjednotenia v odstraňovaní bariér medzi nami, kresťanmi i moslimami, aby sme tak budovali pokoj. Nemáme inú šancu ako zmierenie, pokoj.“ Na margo Apoštolskej exhortácie, ktorú pápež zanechal Blízkemu východu počas svojej návštevy, iracký arcibiskup poznamenal: „Exhortácia dáva pevné línie pre prácu, ktorá má byť v budúcnosti vykonaná. Tento dynamizmus, myslím si, závisí od nás, miestnych cirkví na Blízkom východe. Musíme aplikovať, vnášať do každodenného života toto posolstvo, ktoré nám má pomôcť posilňovať v našich malých cirkvách jednotu, pretože byť rozdelení medzi sebou, je veľkým oslabením a opačným svedectvom. Väčšina moslimov od nás očakáva svedectvo. Ak sme kresťanmi, sme nimi aj pre moslimov. Pápež v týchto dňoch v jednej malej kaplnke v Bkerké povedal: ‚Majte radi moslimov, modlite sa za nich, sú vašimi bratmi‛. Myslím, že toto je veľmi silné posolstvo pre všetkých, ako pre nás kresťanov, tak i pre moslimov. Je potrebné hľadieť na výzvy súčasnosti a pripravovať lepšiu budúcnosť pre všetkých nás i pre budúce generácie. Keď mi Svätý Otec dával exhortáciu, povedal som mu: ‚Začína sa ňou jar cirkvi na Blízkom východe‘. Odpovedal mi: ‚Dúfam, že áno‘.“

*

Kresťanstvo nie je na Blízkom východe importovaným náboženstvom. Tento aspekt apoštolskej exhortácie podpísanej Benediktom XVI. v Libanone zdôraznil arcibiskup Maroun Lahham. Ako ďalej uviedol, Benediktovi veľmi záleží na tom, aby Kristovi nasledovníci znovu objavili svoje povolanie ako veriaci, ktorí sú v tejto oblasti doma, a aby o tom vydávali svedectvá. Patriarchálny vikár z Jordánska, ktorý sa zúčastnil na obrade podpisu exhortácie pre Blízky východ, dodáva, že dokument prakticky ukazuje kresťanom ako žiť a svedčiť o svojej viere v spletitej situácii regiónu. Podľa arcibiskupa Lahhama exhortácia tiež vytyčuje nové cesty ekumenickej spolupráce. Prvým krokom by mala byť dohoda o vzájomnom uznávaní krstov a následne tiež ďalších sviatostí. Ako poznamenal arcibiskup Lahham, z perspektívy medzináboženských vzťahov nie je možné podceňovať ani pripomienku o tom, že náboženská sloboda zahŕňa tiež slobodu voľby náboženstva, ktorá je svätým a nezpochybniteľným právom každého človeka. "Tiež v blízkovýchodnom kontexte by mal mať každý právo vyznávať svoju vieru verejne bez obáv o svoj život a slobodu," hovorí vikár s tým, že exhortácia bude pre kresťanov vynikajúcou pomocou v každodennom živote z viery.

*

Boli to historické dni, uviedol hovorca Svätej stolice v bilancii návštevy Benedikta XVI. v Libanone. Ako uviedol P. Federico Lombardi, Svätý Otec bol hlboko pohnutý vrelým a mimoriadnym prijatím ako mu prejavili nielen kresťania, ale tiež vyznávači iných náboženstiev. Zdôraznil, že pápežské posolstvo pokoja a dialógu prekračovalo hranice Libanonu a bolo adresované celej blízkovýchodnej oblasti. "To, čo sme v týchto dňoch zažili, výrazne kontrastovalo s napätou situáciou v regióne. Dúfajme, že slová "pútnika pokoja" prinesú vytúžené plody," povedal P. Lombardi. Poukázal tiež na význam púte z ekumenickej a medzináboženskej perspektívy: "Dôležité bolo posolstvo určené katolíkom rôznych obradov prítomných v tejto oblasti. Svätý Otec navštívil sídlo štyroch patriarchátov, hovoril o komunitnom charakteri Cirkvi. Pokiaľ ide o medzináboženský rozmer, významné boli nielen stretnutia, ale tiež neustále výzvy k zmiereniu, spolupráci a dialógu adresované islamským predstaviteľom. Slová o pokojnom súžití sa stali akými "refrénom" pápežskej cesty. Moslimovia sa zaujímali tiež o text apoštolskej exhortácie. Je to dokument písaný pre kresťanov, ale tiež moslimovia v ňom môžu nájsť veci, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť, kto sú kresťania a v čo veria," hovorí P. Lombardi. Hovorca Svätej stolice zdôraznil i výnimočnosť apelu Benedikta XVI. adresovaného nielen medzinárodnej komunite, ale tiež arabským krajinám, v ktorom hovorí o posilnení bratského úsilia za navrátenie pokoja na Blízky východ.

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ;ml ) 20120917049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]