[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 08. 03. 2021   Meniny má Alan; Alana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor Benedikta XVI. počas ekumenického stretnutia v Charfete
P:3, 16. 09. 2012 19:09, ZAHLibanon 16. septembra (RV) - Príhovor Svätého Otca počas ekumenického stretnutia s patriarchami pravoslávnych cirkví a zástupcami protestantských konfesií, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 16. septembra podvečer v sídle sýrsko-katolíckeho patriarchátu v Charfete. Svätému Otcovi predstavil prítomných sýrsko-katolícky patriarcha Antiochie Ignac Yuossif III. Younan a odovzdal im apoštolskú exhortáciu. Benedikt XVI. v odpovedi na slová uvítania povedal tieto slová.

Svätosti, blaženosti, ctihodní patriarchovia, drahí bratia a sestry v biskupskej službe, drahí zástupcovia protestantských cirkví a komunít, drahí bratia!

Som rád, že som tu medzi vami v tomto kláštore Notre Dame de la Délivrance v Charfete, mieste významnom pre Sýrskokatolícku cirkev Libanonu a pre celý Blízky východ. Ďakujem jeho blaženosti Ignacovi Youssefovi III. Younanovi, sýrskokatolíckemu patriarchovi Antiochie, za vrúcne slová prijatia. Bratsky pozdravujem každého z vás, ktorí reprezentujete pestrosť cirkvi Východu, osobitne jeho blaženosť Ignatia IV. Hazima, gréckopravoslávneho patriarchu Antiochie a celého Orientu a jeho svätosť Mar Ignatia I. Zakku Iwasa, patriarchu sýrskopravoslávnej cirkvi Antiochie a celého Orientu. Vaša prítomnosť potvrdzuje slávnostnosť tohto stretnutia. Zo srdca vám ďakujem, že ste medzi nami. Moja myseľ smeruje aj ku Koptskej pravoslávnej cirkvi Egypta a Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktoré prežili bolesť straty svojich patriarchov. Uisťujem ich o svojej blízkosti a modlitbe.

Drahí bratia, naše stretnutie v tento večer je výrečným znamením našej hlbokej túžby odpovedať na výzvu Pána Ježiša: «Aby všetci boli jedno» (Jn 17, 21). V týchto nepokojných časoch, znižujúcich sa k násiliu, ktoré váš región zakusuje, je čoraz naliehavejšie, aby učeníci Krista boli autentickým svedectvom ich jednoty, aby svet uveril ich posolstvu lásky, pokoja, zmierenia. Toto posolstvo, ktoré prijali všetci kresťania – a my máme zvláštne poslanie odovzdávať ho svetu –, nadobúda nedoceniteľnú hodnotu v aktuálnom kontexte Blízkeho východu.

Neúnavne pracujme na tom, aby nás naša láska ku Kristovi viedla k plnému zjednoteniu medzi sebou. Pretože okrem modlitby je tu aj spoločná úloha, musíme sa neprestajne vracať k nášmu jedinému Pánovi a Spasiteľovi. Pretože, ako som napísal v Apoštolskej exhortácii Cirkev na Blízkom východe, ktorú vám s radosťou ponúkam, «Ježiš zjednotí tých, ktorí v neho veria a milujú ho, darujúc im ducha svojho Otca ako aj Márie, svojej Matky» (b. 15).

Zverujem Panne Márii každého jedného z vás, ako aj členov vašich cirkví a vašich komunít. Ona nech sa prihovára za nás u svojho Božieho Syna, aby sme boli oslobodení od každého zla a od každého násilia, a aby tento región konečne poznal čas zmierenia a pokoja. Pánove slová, ktoré som často citoval počas cesty, «Svoj pokoj vám dávam» (porov. Jn 14, 27), nech sú pre nás spoločným znamením, ktoré budemem odovzdávať v mene Krista národom tohto milovaného regiónu, ktorý dychtivo túži po naplnení tohto prísľubu! Ďakujem!

Preložila: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120916009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]