[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 26. 06. 2024   Meniny má Adriana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI.: Modlím sa za Libanon, aby nažíval v pokoji a odolával s odvahou
P:3, 16. 09. 2012 19:00, ZAH

Libanon 16. septembra (RV) - Benedikt XVI. sa podvečer rozlúčil s Libanonom. Po príhovore prezidenta republiky sa prihovoril prítomným aj Svätý Otec. Príhovor prinášame v plnom znení.

Pán prezident, páni predsedovia parlamentu a vlády,

Blaženosti a bratia v biskupskej službe,

občianski a náboženskí predstavitelia, drahí priatelia!

Nastal čas odchodu a je mi ľúto, že musím odísť z drahého Libanonu. Ďakujem pán prezident, za vaše slová a za to, že ste spolu s vládou, ktorej členov pozdravujem, zabezpečili organizáciu všetkých udalostí, ktoré sprevádzali môj pobyt medzi vami. Ďakujem všetkým zložkám štátneho a súkromného sektora, ktoré význačným spôsobom k tomu prispeli. Ďakujem tiež patriarchovi Bécharovi Boutrosovi Raiovi a všetkým prítomným patriarchom, ako aj východným a latinským biskupom, kňazom, diakonom, rehoľníkom a rehoľníčkam, seminaristom a veriacim, ktorí ma prišli pozdraviť. V tejto návšteve akoby prišiel medzi vás Peter a vy ste Petra prijali so srdečnosťou charakteristickou pre vaše cirkvi a kultúru.

Moje poďakovanie patrí celému libanonskému ľudu, ktorí tvorí bohatú a nádhernú mozaiku a vedel prejaviť nástupcovi sv. Petra svoj entuziazmus, obohatený mnohotvárnosťou vlastnou každému spoločenstvu. Ďakujem všetkým občianskym a náboženským predstaviteľom Libanonu. Zo srdca ďakujem ctihodným a dôstojným sesterským cirkvám a protestantským komunitám. Osobitne však ďakujem predstaviteľom moslimských komunít. Počas celého môjho pobytu som mohol konštatovať to, ako vaša prítomnosť prispela k úspechu mojej cesty. Arabský svet, ale aj celý svet mohol v týchto pohnutých časoch vidieť zjednotených kresťanov a moslimov, spoločne oslavujúcich pokoj. Na Blízkom východe je tradíciou prijať pocestného pútnika s pozornosťou a úctou a vy ste tak urobili. Všetkým vám som za to vďačný. Avšak k pozornosti a úcte ste ešte niečo pridali. Môžeme to porovnať s presláveným orientálnym korením, ktoré obohacuje chuť jedál: vašu vrúcnosť a vaše srdce, ktoré vo mne vyvolali túžbu vrátiť sa. Za toto vám osobitne ďakujem. Nech vás za to Boh požehná!

Počas mojej veľmi krátkej návštevy, ktorá sa uskutočnila predovšetkým preto, aby som podpísal a odovzdal apoštolskú exhortáciu Cirkev na Blízkom východe, mohol som sa stretnúť s rozličnými zložkami vašej spoločnosti. Boli tu oficiálne momenty, iné viac osobné, chvíle intenzívne náboženské a plné vrúcnej modlitby a ešte iné, spestrené nadšením mladých. Vzdávam Bohu vďaky, že nám doprial tieto príležitosti. Ďakujem mu za dôležité stretnutia, za modlitby všetkých a za všetkých v Libanone a Blízkom východe, odkiaľkoľvek pochádzajú alebo akéhokoľvek sú náboženstva.

Šalamún sa vo svojej múdrosti obrátil na týrskeho Hirama, keď chcel postaviť dom Božiemu menu, svätyňu naveky (porov. Sir 47, 13). Hiram, ktorého som spomínal pri svojom príchode, poslal drevo libanonských cédrov (porov. 1 Kr 5,22). Cédrovým drevom obložili vnútornú časť chrámu a ozdobili ju rezbami kolokvintových ružíc a pootvorených kvetov (porov. 1 Kr 5,22). Libanon bol prítomný vo Svätyni a vo Svätyni svätých, v Božej svätyni. Aj dnes môže byť Libanon so svojimi obyvateľmi prítomný v Božej svätyni! Libanon môže byť stále miestom, v ktorom mužovia a ženy nažívajú v harmónii a pokoji s ostatnými, a tak vydávajú svedectvo pred svetom nielen o tom, že Boh existuje, ale aj o spoločenstve medzi ľuďmi bez rozdielu ich politického, spoločenského a náboženského presvedčenia!

Modlím sa za Libanon, aby nažíval v pokoji a odolával s odvahou všetkému, čo ho môže zničiť alebo ohroziť. Želám mu, aby pokračoval v rozširovaní priestoru pre pluralitu náboženských tradícií a nepočúval hlas tých, ktorí tomu chcú zabrániť. Želám mu, aby posilnil spoločenstvo medzi všetkými svojimi obyvateľmi, akákoľvek je ich spoločenská a náboženská príslušnosť, razantným spôsobom odmietajúc všetko, čo môže viesť k rozdeleniu, a zvolil si bratstvo. Toto sú plody, ktoré sa páčia Bohu, čnosti, ktoré sú uskutočniteľné a dajú sa stále viac upevňovať.

Panna Mária, ktorá je uctievaná s úprimnosťou a oddanosťou veriacich tu prítomných náboženstiev, je nám pevným vzorom v tom, ako s nádejou ďalej napredovať po ceste prežívaného a autentického bratstva. Libanon dobre pochopil túto skutočnosť tým, že pred nedávnom vyhlásil 25. marec za sviatok a dovolil všetkým svojim obyvateľom viac prežívať ich jednotu v pokoji. Nech Panna Mária, ktorej sú v tejto krajine zasvätené mnohé starodávne svätyne, vás neprestáva sprevádzať a inšpirovať!

Nech Boh žehná Libanon a všetkých jeho obyvateľov. Nech ich neprestáva priťahovať k sebe, aby im daroval večný život! Nech mu daruje svoju radosť, pokoj a svoje svetlo! Nech Boh požehnáva celý Blízky východ! Na každého a každú z vás zo srdca zvolávam hojné Božie požehnanie. Nech vás všetkých Boh žehná! (Lè yo barèk al-Rab jami’a kôm!).

( TK KBS, RV js; ml ) 20120916006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]