[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 06. 2023   Meniny má Stanislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI.: Cirkev na Blízkom východe, čerpaj z pôvodnej miazgy spásy
P:3, 16. 09. 2012 11:44, ZAH

Libanon 16. septembra (RV) - Benedikt XVI. dnes v závere svätej omše v Bejrúte odovzdal prítomným biskupom Blízkeho východu Posynodálnu apoštolskú exhortáciu Cirkev na Blízkom východe. Predtým, než si patriarchovia a biskupi prišli osobne prevziať výtlačok z rúk Svätého Otca, prihovoril sa im:

Blaženosti, páni kardináli, drahí bratia v biskupskej a kňazskej službe, milí bratia a sestry v Kristovi!

Táto liturgická slávnosť, ktorú sme prežívali, bola príležitosťou vzdať Pánovi vďaku za dar mimoriadneho zasadania Synody biskupov pre Blízky východ, konaného v októbri 2010 na tému „Katolícka cirkev na Blízkom východe: spoločenstvo a svedectvo. «Množstvo veriacich malo jedno srdce a jednu dušu» (Sk 4, 32)“. Chcem poďakovať všetkým synodálnym otcom za ich podiel. Moje uznanie patrí aj generálnemu sekretárovi biskupskej synody Mons. Eterovićovi za odvedenú prácu a za slová, ktoré mi adresoval vo vašom mene.

Po podpísaní Apoštolskej posynodálnej exhortácie Cirkev na Blízkom východe je pre mňa radosťou odovzdať ju všetkým partikulárnym cirkvám prostredníctvom vás, Blaženosti a východní i latinskí biskupi Blízkeho východu. Odovzdaním tohto dokumentu sa začne jeho štúdium a osvojovanie zo strany všetkých protagonistov Cirkvi, pastierov, zasvätených osôb i laikov, aby každý našiel novú radosť v napĺňaní vlastného poslania. Aby každý povzbudený a posilnený uskutočňoval posolstvo jednoty a svedectva opierajúc sa o rôzne ľudské, doktrinálne, ekleziologické, duchovné a pastoračné aspekty tejto exhortácie.

Drahí bratia a sestry Libanonu a Blízkeho východu, prajem si, aby táto exhortácia bola príručkou k napredovaniu na mnohorakých a spletitých cestách, na ktorých vás Kristus predišiel. Aby bola vo vašich krajinách a v každej komunite posilnená jednota vo viere, v nádeji a v láske, aby bolo vaše svedectvo vierohodné a navracalo k jedinému Svätému, k jednému a trojjedinému Bohu, ktorý sa stal blízkym každému človeku!

Drahá Cirkev na Blízkom východe, čerpaj z pôvodnej miazgy spásy, ktorá sa realizovala na tejto jedinečnej zemi, vyvolenej spomedzi všetkých! Napreduj po stopách tvojich otcov vo viere. Oni začali svojou vytrvalosťou a vernosťou cestu odpovede ľudstva na zjavenie Boha! Nájdi v ohromujúcej rozmanitosti svätých, ktorí na tebe kvitli, príklady a orodovníkov, ktorí budú inšpirovať tvoju odpoveď na volanie Pána kráčať k nebeskému Jeruzalemu, kde Boh osuší každú slzu z našich očí (porov. Zjv 21,4)! Bratské spoločenstvo nech je oporou v každodennom živote a znamením univerzálneho bratstva, ktoré prišiel obnoviť Ježiš, prvorodený zo všetkých. Tak nech v tomto regióne, ktorý videl jeho skutky a načúval jeho slovám, naďalej zaznieva evanjelium, ako pred 2000 rokmi a nech je žité dnes a naveky!

Preložila: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120916005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]