[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. na apoštolskej návšteve v blízkovýchodnom Libanone (2. deň)
P:3, 15. 09. 2012 21:00, ZAH

Libanon 15. septembra (TK KBS/RV) - Benedikt XVI. pokračoval druhý deň v návšteve Libanonu. V jeho programe nechýbali zdvorilostné návštevy čelných predstaviteľov krajiny, ako aj stretnutia s predstaviteľmi politiky, náboženských vyznaní, kultúry a s mládežou. Cesta Svätého Otca vyvrcholí v nedeľu.

*

Bilanciu prvého dňa návštevy Benedikta XVI. v Libanone pri večernom brífingu prezentoval hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi. Okrem iného pripomenul slová Svätého Otca o úlohe a zodpovednosti novinárov. Poznamenal, že posolstvo pápeža Libanonu a Blízkemu východu je posolstvom pokoja a povzbudenia. Či bude ako také odovzdávané ďalej, to závisí do značnej miery od žurnalistov. Na otázku, či bude teraz úlohou Cirkvi byť lídrom zmierenia na Blízkom východe, odpovedal: „Myslím, že dôležitým aspektom exhortácie a synody pre Blízky východ je sústrediť pozornosť na úlohu a zodpovednosť laikov v spoločnosti, povzbudiť kresťanov, aby sa zasadzovali za občianske právo účasti na budovaní spoločnosti. Nejde o nejakú náboženskú nadvládu, ale o všeobecné učenie Cirkvi.“

K postoju Vatikánu voči situácii v Sýrii P. Lombardi poznamenal: „Pápež neprichádza ako politik, aby dal riešenia, ktoré ani nie sú v jeho kompetencii. Prichádza s posolstvom pokoja, aby ponúkol predovšetkým náboženské a morálne posolstvo, a toto je dimenzia skutočne dôležitá pre budovanie pokoja. Vyzýva ľudí k dialógu, neustálemu hľadaniu riešenia bez použitia násilia a zbraní, k vzájomnému načúvaniu a porozumeniu. Kresťania nepredstavujú prvok moci, ale dialógu a budovania spoločnosti. V krajinách Blízkeho východu sú menšinou, ale menšinou kvalifikovanou postojom dialógu, ktorý je mostom medzi dvoma opačnými stranami. V tomto zmysle ťažkosť a snaha neprikloniť sa na jednu alebo druhú stranu často nie je otázkou strachu, ale odvahou byť nad tým, byť nad tým, čo rozdeľuje.

Ako môže apoštolská exhortácia ovplyvniť politické otázky Blízkeho východu? Na túto otázku P. Lombardi odpovedal: „Exhortácia je povzbudením pre kresťanov Blízkeho Východu, povzbudením kresťanského svedectva, aby sa skrze aktívne svedectvo mohli podieľať na živote spoločnosti. Nie je dokumentom, ktorý sa sústreďuje na problémy politického charakteru. Hovorí sa v ňom o ekumenizme a náboženskom dialógu.“ K otázke, či je pápež informovaný o udalostiach na severe Libanonu, o protestoch moslimov, hovorca Vatikánu dodal: „O tom, čo sa udialo v Tripolise je informovaný svojimi spolupracovníkmi, podobne ako bol informovaný v uplynulých dňoch. V lietadle povedal, že bol rozhodnutý ísť napriek situácii v regióne, aby bol poslom pokoja, bez toho, aby sa nechal ovplyvniť udalosťami, ktoré sa dejú. Pápež zdôraznil, že táto dnešná situácia je ťažká, napätá, konfliktná, ale práve preto je potrebné ohlasovať pokoj a povzbudzovať k budovaniu pokoja.“

*

Návšteva Benedikta XVI. v krajine je celým obsahom televízneho a novinového spravodajstva v Libanone. Denník The Daily star na prvej strane uvádza návštevu s titulkom „Pútnik pokoja“. Na ďalších stranách sa venuje úvodnému príhovoru Svätého Otca na letisku s názvom „Benedikt XVI. vyzýva k pokoju a zmiereniu medzi národmi Blízkeho východu“. Na poslednej strane prináša článok, v ktorom upozorňuje na vrelé prijatie pápeža zo strany Hizballáhu. Denník L’Orient le Jour sa venuje rovnakým témam v článkoch s titulom „Nebojte sa: výzva muža v bielom“. Stredo-pravicový denník Al nahar venuje ceste celé vydanie, a v článku s titulkom „Pápežovi sa na letisku dostalo privítania hodného krajiny cédrov“ pozitívnym spôsobom približuje úvodné chvíle Benedikta XVI. v Libanone. Prvá stránka denníka Al Moustakbal je venovaná zhrnutiu prvého dňa návštevy s titulkom „Pápež víta arabskú jar: volanie po slobode“. Na ďalších stranách prináša texty príhovorov na letisku a pri podpísaní apoštolskej exhortácie.

Podobne aj arménska tlač venuje svoje dnešné vydanie rovnakým témam. Všetky televízne programy, okrem priamych prenosov, vysielajú osobitné a dokumentárne programy o pápežovi a jeho apoštolských cestách.

*

„Za sýrskych biskupov bude počas pápežovej návštevy v Libanone hovoriť ich neprítomnosť“ – povedal pre agentúru Misna apoštolský nuncius v Sýrii Mons. Mario Zenari. Ako dodal, ani on sám sa na tejto návšteve nezúčastní. Sýrski biskupi arménskeho, sýrskeho, gréckeho, maronitského, chaldejského a latinského obradu zaslali z obliehaného mesta Aleppo Benediktovi XVI. list, v ktorom ubezpečujú Svätého Otca o ich duchovnej blízkosti. Vyjadrujú svoju ľútosť nad tým, že ho nemôžu sprevádzať na jeho ceste v Libanone. Podstúpili by tak neúmerné riziko, ktoré hrozí na každom kroku a opustili by svojich veriacich v najťažších chvíľach – uvádzajú biskupi v liste.

* Benedikt XVI. v Libanone - 2. deň

1. Príhovor Benedikta XVI. predstaviteľom politiky, náboženských vyznaní a kultúry

2. Stretnutie Benedikta XVI. s mládežou

Benedikt XVI. začal svoj druhý deň v blízkovýchodnom Libanone súkromnou svätou omšou na nunciatúre. Nasledovala séria zdvorilostných návštev a stretnutia s politickými a náboženskými predstaviteľmi republiky. V prezidentskom paláci sa súkromne stretol s prezidentom Slejmanom, potom s predsedom parlamentu Nabihom Berrim a libanonským premiérom Nadžibom Mikatimi. Po týchto stretnutiach sa odobral v sprievode prezidenta do palácovej záhrady, kde zasadil libanonský céder, symbol krajiny, známy už z biblických textov. "Myslel som pri tom na vašu krajinu a jej osud, na túto oblasť sveta, ktorá akoby zakúšala nekončiacu pôrodnú bolesť," povedal Svätý Otec, keď o niekoľko minút neskôr - opäť v salónu prezidentského paláca - začínal svoj príhovor k politickej reprezentácii krajiny vrátane diplomatického zboru, ale tiež k predstaviteľom sveta kultúry a náboženským reprezentantom.

ad 1. "Prečo si Boh vyvolil tento región? Prečo práve on žije v nepokoji? Podľa mňa si ho Boh vyvolil preto, aby sa stal príkladom, aby pred svetom svedčil o tom, že človek môže žiť konkrétnym spôsobom svoju túžbu po pokoji a zmierení! Táto túžba je od počiatku zapísaná v Božom pláne, ktorý ju vtlačil do srdca človeka," pýtal sa Benedikt XVI. v príhovore pred predstaviteľmi politiky, náboženských vyznaní a zástupcov kultúry. Celý jeho príhovor sa niesol v znamení výzvy k svornému životu, ako k nemu vyzýva zo svojej podstaty náboženstvo a zdravý rozum, reflektujúci prirodzený zákon. "Krajina je bohatá, keď v nej žijú ľudia. Od každej krajiny a od všetkých spoločne závisí jej budúcnosť a schopnosť angažovať sa za pokoj. Táto angažovanosť bude možná iba v zjednotenej spoločnosti. Ide o jednotu a nie o uniformitu. Súdržnosť spoločnosti je zabezpečená neustálym rešpektovaním dôstojnosti každej osoby a zodpovedným prístupom každej krajiny podľa jej možností dávajúc z toho, čo je v nej najlepšie. Nakoniec, aby sa zabezpečil nevyhnutný dynamizmus na budovanie a upevňovanie pokoja, je potrebné bezúnavne sa vracať k základom ľudskej bytosti," povedal Benedikt XVI.

PLNÉ ZNENIE príhovoru Benedikta XVI. k diplomatom, politikom a náboženským predstaviteľom je možné nájsť ::TU::

Z prezidentského paláca sa Benedikt XVI. so sprievodom odobral do sídla patriarchátu arménskej katolíckej cirkvi. Kláštor Našej Pani v Bzommar leží asi päť kilometrov od apoštolskej nunciatúry v Harisse. Arménsky katolícky patriarchát bol oficiálne ustavený pred 270 rokmi pápežom Benediktom XIV. (6. 12. 1742). Prvý patriarcha Ardživian sa v roku 1749 uchýlil práve do libanonských hôr, aby sa vyhol väzneniu v Osmanskej ríši. Hlava arménskej katolíckej cirkvi pridáva k svojmu menu prídavok Bedros - v arménštine Peter, na znamenie jednoty s Rímom. Svätého Otca privítal súčasný arménsky katolícky patriarcha J. B. Nerses Bedros IX. Tarmouni. Svätý Otec po svojom príjazde požehnal sochu mnícha Hagopa, ktorý býva nazývaný tiež "Méghabarde" (Hriešnik). Je autorom prvej tlačenej knihy v arménštine publikovanej na začiatku 16. storočia v Benátkach (1512). Nasledoval súkromný obed pre stovku pozvaných v refektári kláštora bez účasti médií.

ad 2. V popoludňajších hodinách Benedikt XVI. odišiel z apoštolskej nunciatúry v Harisse do zimného sídla maronitského patriarchu. Zatiaľ čo letná rezidencia sa nachádza v Dimane na severe krajiny, zimný palác sa od roku 1823 nachádza v Bkerké, vzdialený asi päť kilometrov o pápežského diplomatického zastupiteľstva. Maronitská cirkev odvodzuje meno od svojho zakladateľa - sýrskeho askétu sv. Marona žijúceho na prelomu 4. a 5. storočia v tureckej Antiochii. Je to jediná východná cirkev, ktorí si od svojho počiatku uchovala nepretržitú jednotu s Apoštolskou stolicou. Pápežské pódium bolo umiestnené na priestranstve pred sídlom patriarchátu, ktoré môže poňať až 20-tisíc ľudí. Svätého Otca privítal súčasný patriarcha maronitskej cirkvi J. B. Béchara Boutros Raï, grécko-melchitský arcibiskup diecézy Saïda, Mons. Elie Haddad a dvaja zástupcovia mladých.

Pred maronitským patriarchátom sa už niekoľko hodín pred stretnutím zišlo niekoľko tisíc nadšených mladých ľudí. Redaktor Vatikánskeho rozhlasu Alessandro Gisotti sa na túto udalosť opýtal pátra Toufica Bou Hadira, koordinátora stretnutia mladých Libanončanov so Svätým Otcom. „Všetci mladí čakajú na stretnutie s poslom pokoja, Benediktom XVI. Prináša so sebou radosť z nádeje, radosť Ježiša Krista. Práve toto potrebujeme v našom regióne zasiahnutom násilnosťami, osobitne znak nádeje a pokoja. Môžeme odísť kamkoľvek do sveta, ale tu vydávame svedectvo o tom, ak spolunažívať s inými náboženstvami. Preto sme veľmi nadšení touto požehnanou návštevou.“ Mladí chcú povzbudenie od Pápeža, aby ostali v Libanone, na Blízkom východe k vydávaniu svedectva o svojej viere...„Samozrejme! Práve preto sme sa tu zišli vo veľkom očakávaní. To, čo sa teraz na Blízkom východe deje, nazývajú „Arabskou jarou“, ale túto jar sprevádza prelievanie krvi, teror a bomby. My však potrebujeme jar srdca, jar Svätého písma, jar skutočného pokoja. Ján Pavol II. keď prišiel do Libanonu pred 15. rokmi povedal: „Zmena, ktorú chcete vo vašej krajine, musí predovšetkým začať vo vašich srdciach“. Preto chceme svedčiť o tom, že Libanon je viac ako krajina, je posolstvom.“ O tom aké sú základné výzvy predovšetkým pre mladých kresťanov tohto regiónu hovorí páter Jules Boutros zo sýrsko-katolíckej cirkvi: „Prvou výzvou je: prečo ostať na Blízkom východe, v týchto krajinách, ktoré trpia, ktoré majú smäd po mieri, pokoji a stabilite? Ktoré tak veľmi potrebujú pokojnú budúcnosť, budúcnosť, v ktorej si mladí budú môcť založiť rodinu, mať svoj dom, posielať svoje deti do školy, na univerzitu a budú mať prístup k zdravotnej starostlivosti? Ďalšou výzvou je žiť kresťanstvo bez strachu.“

Po bohoslužbe slova vyzval Benedikt XVI. prítomných mladých - kresťanov i moslimov - k "revolúcii lásky". "Po stopách blahoslaveného Jána Pavla II. vám aj ja opakujem: „Nemajte strach. Otvorte dvere vášho ducha a vašich sŕdc Kristovi!“ Stretnutie s Ním „dá vášmu životu nový horizont, a tým rozhodný smer“ (Enc. Deus caritas est, 1). V Ňom objavíte silu a odvahu k napredovaniu na cestách vášho života, prekonávajúc ťažkosti a utrpenie. V Ňom nájdete zdroj radosti. Kristus vám hovorí: „Salami ō-tīkum!“. V tom je skutočná revolúcia, ktorú priniesol Kristus, tá revolúcia lásky," uviedol Benedikt XVI. pred mladými pred budovou maronitského patriarchátu v Bkerké.

PLNÉ ZNENIE príhovoru Benedikta XVI. k mladým ľuďom je možné nájsť ::TU::

Zatiaľ čo mladí pokračovali vo večernom programe v štýle Svetových dní mládeže, Svätý Otec sa odobral do Kaplnky Nanebovzatia Panny Márie v patriarchálnom paláci ku krátkej spoločnej modlitbe s katolíckymi patriarchami Libanonu. Súkromnou večerou na apoštolskej nunciatúre v Harisse sa uzavrel druhý deň 24. zahraničnej apoštolskej cesty Benedikta XVI.

::Prvý deň návštevy v Libanone::

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV; ml ) 20120915010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]