[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. mladým: Buďte poslami Evanjelia života a životných hodnôt
P:3, 15. 09. 2012 18:59, ZAH

Libanon 15. septembra (RV) - Benedikt XVI. druhý deň svojej návštevy v Libanone ukončil stretnutím s mládežou. V plnom znení prinášame príhovor k mládeži.

Blaženosti, bratia v biskupskej službe, drahí priatelia!

„Milosť vám a pokoj v hojnosti v poznaní Boha a Ježiša, nášho Pána“ (2 Pt, 1,2). Úryvok z listu sv. Petra, ktorý sme počuli, jasne vyjadruje veľkú túžbu, ktorú nosím v srdci už dlhší čas. Ďakujem vám za vaše vrelé prijatie, srdečná vďaka za vašu početnú prítomnosť v dnešný večer! Ďakujem jeho blaženosti patriarchovi Bécharovi Boutrosovi Raïovi za jeho uvítacie slová, Mons. Georgesovi Bouovi Jaoudému, arcibiskupovi Tripolisu a predsedovi Rady pre apoštolát laikov v Libanone a Mons. Elieovi Haddadovi, sidonskému gréckokatolíckemu arcibiskupovi, ako aj dvom mladým, ktorí ma pozdravili v mene vás všetkých. „Salami ō-tīkum – Svoj pokoj vám dávam!“ (Jn 14, 27), hovorí nám Ježiš Kristus.

Drahí priatelia, žijete dnes v tejto časti sveta, ktorá zažila narodenie Ježiša a rozvoj kresťanstva. Je to veľká česť! A je to výzva k vernosti, k láske k vašej krajine a predovšetkým k tomu, aby ste boli svedkami a poslami radosti Krista, pretože viera ohlasovaná apoštolmi vedie k plnej slobode a radosti, ako o tom svedčili mnohí svätý a blahoslavení tejto krajiny. Ich posolstvo osvecuje univerzálnu Cirkev a môže aj naďalej osvecovať vaše životy. Mnohí spomedzi apoštolov a svätých zažívali nepokojné obdobie a ich viera bola zdrojom ich odvahy a ich svedectva. Čerpajte z ich príkladu a z ich príhovoru inšpiráciu a podporu, ktorú potrebujete.

Poznám vaše problémy každodenného života, spôsobované nedostatkom stability a istoty, ťažkosťami spojenými s hľadaním práce alebo dokonca pocitom samoty a odcudzenia. V neustále sa meniacom svete, ste konfrontovaní s mnohými závažnými výzvami. Ale ani nezamestnanosť a neistota vás nemusia viesť k zakúseniu „horkého medu“ emigrácie, vykorenením a oddelením výmenou za neistú budúcnosť. Vo vašom prípade ide o to, aby ste boli protagonistami budúcnosti vašej krajiny, aby ste zastávali vašu úlohu v spoločnosti a v Cirkvi.

V mojom srdci a v celej Cirkvi zastávate osobitné miesto, pretože Cirkev je večne mladá! Cirkev má vo vás dôveru. Počíta s vami! Ste mladými v Cirkvi! Ste mladými s Cirkvou! Cirkev potrebuje vaše nadšenie a vašu tvorivosť! Mladosť je okamihom, v ktorom sa snažíme o veľké ideály a obdobím, v ktorom študujeme kvôli príprave na prácu a budúcnosť. Je to dôležité a vyžaduje si to čas! Hľadajte to, čo je pekné a majte radosť z toho, čo je správne! Svedčte o veľkosti a dôstojnosti svojho tela, ktoré „je pre Pána“ (1 Kor 6,13). Získavajte nehu a poctivosť čistých sŕdc! Po stopách blahoslaveného Jána Pavla II. vám aj ja opakujem: „Nemajte strach. Otvorte dvere vášho ducha a vašich sŕdc Kristovi!“ Stretnutie s Ním „dá vášmu životu nový horizont, a tým rozhodný smer“ (Enc. Deus caritas est, 1). V

Ňom objavíte silu a odvahu k napredovaniu na cestách vášho života, prekonávajúc ťažkosti a utrpenie. V Ňom nájdete zdroj radosti. Kristus vám hovorí: „Salami ō-tīkum!“. V tom je skutočná revolúcia, ktorú priniesol Kristus, tá revolúcia lásky.

Súčasné frustrácie vás nemusia dovádzať k úteku do paralelných svetov, akými sú, okrem iných, svet drog akéhokoľvek typu alebo svet chmár pornografie. Pokiaľ ide o sociálne siete, tie sú zaujímavé, ale môžu ľahko viesť k závislosti a zmätkom medzi skutočným a virtuálnym. Snažte sa a prežívajte vzťahy bohaté na skutočné a ušľachtilé priateľstvo! Venujte sa iniciatívam, ktoré dajú zmysel a korene vašej existencii, v protiklade s povrchnosťou a jednoduchým konzumizmom. Rovnako ste vystavovaní ďalšiemu pokušeniu, tomu finančnému, tej tyranskej modle, ktorá oslepuje až k okamihu udusenia človeka a jeho srdca. Príklady okolo vás nie sú vždy najlepšie. Mnohí zabúdajú na tvrdenie Krista, ktorý hovorí, že nemožno slúžiť Bohu aj mamone zároveň (porov. Lk 16,13). Hľadajte dobrých učiteľov, duchovných sprievodcov, ktorí vás vedia nasmerovať na cestu zrelosti, zanechajúc to, čo je klamné, to, čo je zdanie a lož.

Buďte nositeľmi Kristovej lásky! Ako? Venujúc pozornosť bezvýhradne Bohu, Otcovi, ktorý je meradlom toho, čo je správne, pravdivé a dobré. Uvažujte o Božom slove! Objavujte úžitok a aktuálnosť Evanjelia. Modlite sa! Modlitba, sviatosti, sú spoľahlivými a účinnými prostriedkami pre život kresťanov a žitie „zakorenené a postavené na ňom (na Kristovi), upevnení vo viere“ (Kol 2,7). Rok viery, ktorý sa začne, bude príležitosťou na objavenie pokladu viery prijatej krstom. Jeho obsah môžete prehlbovať prostredníctvom štúdia Katechizmu, aby vaša viera bola živá a prežívaná. Tak sa stanete pre iných svedkami Kristovej lásky. V Ňom sú všetci ľudia našimi bratmi. Univerzálne bratstvo, ktoré On začal na kríži, zahaľuje žiarivým a neskromným svetlom revolúciu lásky. „Ako som ja miloval vás, milujte sa aj vy navzájom“ (Jn 13,34). Toto je Ježišovo svedectvo a znak kresťanstva. Toto je skutočná revolúcia lásky!

Kristus vás teda pozýva, aby ste konali ako On, aby ste prijímali iného bez výhrad, aj keď pochádza z inej kultúry, náboženstva, iného národa. Zanechanie mu miesta, rešpektovanie ho, láskavosť k nemu, nás vždy obohacujú o ľudskosť a posilňujú Pánovým pokojom. Viem, že mnohí z vás sa zúčastňujú na rôznych aktivitách v rámci farností, škôl, hnutí, združení. Je pekné angažovať sa s ďalšími a pre ďalších. Prežívať spolu okamihy priateľstva a radosti umožňuje vzdorovať semenám rozdelenia, voči ktorým treba vždy bojovať! Bratstvo je predzvesťou neba! A povolaním Kristovho učeníka je byť „kvasom“ v ceste, ako povedal svätý Pavol: „Trochu kvasu prekvasí celé cesto“ (Gal 5,9).

Buďte poslami Evanjelia života a životných hodnôt. Statočne odolávajte všetkému, čo ho neguje: potrat, násilie, odmietanie a opovrhovanie inými, nespravodlivosť, vojna. Takto konajúc budete rozširovať pokoj okolo vás. Nie sú azda „tvorcami pokoja“ tí, ktorých nakoniec obdivujeme najviac? Nie je azda pokoj najcennejším darom, ktorý hľadá celé ľudstvo? Nie je azda pokojný svet to, čo si najvrúcnejšie želáme pre nás a ostatných? «Salami ō-tīkum!» povedal Ježiš. On neporazil zlo iným zlom, ale vzal ho na seba a zahubil ho na kríži skrze lásku prežívanú až do úplného konca. Objaviť v pravde odpustenie a Božie milosrdenstvo, umožňuje vždy znovu sa vydať smerom k novému životu. Nie je jednoduché odpustiť. Ale Božie odpustenie dáva silu premeny a na oplátku radosť z odpustenia. Odpustenie a zmierenie sú cestami pokoja a otvárajú budúcnosť.

Drahí priatelia, mnohí z vás sa iste vedome či nevedome pýtajú, viacmenej si toho vedomí: Čo Boh očakáva odo mňa? Aký má so mnou plán? Nemal by som ohlasovať svetu veľkosť jeho lásky prostredníctvom kňazstva, zasväteného života alebo manželstva? Možno ma Kristus volá nasledovať ho bližším spôsobom? Prijmite s dôverou tieto otázky. Nájdite si čas k premýšľaniu nad nimi a k ich objasneniu. Odpovedajte na pozvanie, ktoré vám ponúka každý deň, a ktorým vás pozýva k tomu, aby ste sa stali jeho priateľmi. Skúste so srdcom a veľkorysosťou nasledovať Krista, ktorý nás z lásky vykúpil a dal svoj život za každého z nás. Spoznáte radosť a neočakávanú hojnosť! Odpovedzte na volanie Krista sami sebe: v tom spočíva tajomstvo skutočného pokoja.

Včera som podpísal apoštolskú exhortáciu Cirkev na Blízkom východe. Tento dokument je určený aj vám, drahí mladí, ako aj celému Božiemu ľudu. Prečítajte si ho pozorne a premýšľajte nad ním, aby ste ho uviedli do praxe. Na pomoc vám pripomínam slová sv. Pavla Korinťanom: „Vy ste náš list napísaný v našich srdciach, ktorý poznajú a čítajú všetci ľudia. Veď je zjavné, že ste Kristov list, ktorý sme my vyhotovili, napísaný nie atramentom, ale Duchom živého Boha, nie na kamenných tabuliach, ale na živých tabuliach srdca“ (2 Kor 3,2-3).

Aj vy, drahí priatelia, môžete byť živým Kristovým listom. Tento list nebude napísaný na papieri a perom. Bude svedectvom vášho života a vašej viery. Tak s odvahou a nadšením umožníte okolo seba pochopiť to, že Boh si praje šťastie všetkých bez rozdielu, a že kresťania sú jeho služobníci a verní svedkovia.

Mladí Libanončania, vy ste nádejou a budúcnosťou vašej krajiny. Vy ste Libanonom, zemou prijatia, spolužitia, s tou jedinečnou schopnosťou prispôsobiť sa.

V tejto chvíli nemôžeme zabudnúť na milióny ľudí, ktoré tvoria libanonskú diaspóru, a ktorí udržujú pevné väzby s ich krajinou pôvodu. Mladí z Libanonu, buďte pohostinní a otvorení, ako to od vás žiada Kristus a ako vás tomu učí vaša krajina.

Nakoniec, obráťme sa k Márii, Pánovej Matke, Našej Panej z Libanonu. Z vrcholu harisskeho pahorku nech vás ochraňuje a sprevádza, bdie ako matka nad všetkými Libanončanmi a všetkými pútnikmi, ktorí prichádzajú z každej časti, aby jej zverili svoje radosti a strasti! V tento večer zverujeme Panne Márii a blahoslavenému Jánovi Pavlovi II. – ktorý ma v tejto krajine predchádzal – vaše životy, životy všetkých mladých z Libanonu a z krajín v regióne, osobitne tých, ktorí trpia kvôli násiliu a opustenosti, ktorí potrebujú posilu. Boh žehnaj vás všetkých! A teraz sa, všetci spoločne, modlime: «A salamou á-laïki ya Mariam …» (Ave, Mária, …).

Preložila: Mária Fábryová

( TK KBS, RV mf; ml ) 20120915009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]