[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Výsledky konferencie prispejú k prvému slovenskému komentáru k Žalmom
P:3, 15. 09. 2012 11:18, DOM

Banská Bystrica - Badín 15. septembra (TK KBS) - Výsledky Konferencie Žalmy z pohľadu ich autorov a ich neskoršej recepcie, ktoré odzneli vo štvrtok a v piatok 13. a 14. septembra, prispejú k prvému slovenskému komentáru k Žalmom. Vyplýva to zo záveru konferencie, ktorá vyvrcholila v piatok v priestoroch Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici – Badíne. Počas dvoch dní vystúpili vyše dve desiatky odborníkov, ktorý prezentovali 22 odborných príspevkov. O nich následne vo viacerých jazykoch diskutovali odborníci na Sväté písmo zo Slovenska, Čiech, Malty. Hlavní zahraniční prednášajúci boli Talian Gianni Barbiero SDB, Nemec Frank-Lothar Hossfeld a Čech Petr Chalupa.

Ukončená konferencia je čiastkovým výsledkom projektu Komentár k žalmom, ktorý vychádza z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity a ktorého cieľom ja napísať výklad ku Knihe žalmov. Peter Dubovský SJ z Pápežského biblického inštitútu ozrejmil, že slovenskí biblisti spolupracujú na rozsiahlom projekte komentárov k Svätému písmu. Vďaka tomuto projektu už na Slovensku vyšiel odborný komentár ku Knihe Genezis, komentár ku starozákonným knihám takzvaných malých prorokov, čoskoro bude publikovaný komentár ku Knihe Exodus a k Evanjeliu podľa Marka. Exegéti z niekoľkých kresťanských cirkví na Slovensku tak pracujú na prekladoch z originálnych textov z hebrejčiny, gréčtiny a niekedy i sýrčiny.

Prvé dva príspevky konferencie predniesli známi profesori Ganni Barbiero SDB z Pápežského biblického inštitútu a profesor Frank – Lothar Hossfeld z Bonnskej univerzity. Barbiero svoj taliansky príspevok zameral na známy Žalm 110, ktorý je žalm kráľovský i kňazský a poukazuje na niektoré aspekty nenásilného Mesiáša. Hossfeld v nemeckej prednáške sa zameral na pohľad na Knihu žalmov ako celok s názvom Dejinné zastavenia Izraela ako ráz tiahnuci sa Žaltárom. Nasledovali príspevky exegétov z oboch katolíckych i protestantských cirkví na Slovensku. Vo štvrtok to boli Peter Dubovský SJ, Jozef Tiňo, Peter Juhás, Stefan Attard, Bohdan Hroboň, Blažej Štrba, Jozef Jančovič, Ivana Procházková, Róbert Jáger. Piatkový program otvoril tretí kľúčový prednášajúci Petr Chalupa, po ňom nasledovali Jaroslav Brož, Libor Marek, Petr Mareček, Mykhaylyna Kľusková, Marek Vaňuš, Lucia Hidvéghyová, Daniel Slivka, Marcela Andoková, Martin Štrbák a Róbert Horka.

Novinkou je, že redakcia biblického časopisu Studia Biblica Slovaca udelí jednému z príspevkov Konferencie Žalmy prvé ocenenie Jozefa Búdu. Toto ocenenie udelí pri príležitosti tohtoročného 70. výročia menovania Jozefa Búdu, významného slovenského biblistu, na profesora Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1942. Ako upresnil Blažej Štrba, šéfredaktor Studia Biblica Slovaca, všetky príspevky konferencie budú verejnosti k dispozícii v nasledovných číslach časopisu Studia Biblica Slovaca.

Konferenciu v Badíne na pôde Teologického inštitútu Rímskokatolíckej cyrilometodskej Bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského zorganizovalo tamojšie pracovisko Katedry biblických vied. Konferencia bola spoločným podujatím príslušných katedier na Teologickej fakulte Trnavskej Univerzity, Teologickej fakulte Katolíckej univerzity, s katedrou filozofie a religionistiky Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity, a s účasťou Pápežského biblického inštitútu. Rektor hosťujúceho kňazského seminára Ján Viglaš ocenil podujatie ako jednu z výnimočných medzinárodných aktivít, na ktorej sa Teologický inštitút v Badíne mohol podieľať.

Súčasť konferencie bol spoločenský večer, na ktorom účastníkov privítal diecézny administrátor Mons. Marián Bublinec a pozval ich na večerný raut, i ochutnávku vín. Spríjemnením bol harfový recitál v podaní Alice Mitkovej i prednáška historičky umenia Aleny Piatrovej o Ladislavovi Záborskom a jeho umeleckom kréde.

TK KBS informoval Prípravný tím Konferencie Žalmy

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, ptkž; ml ) 20120915005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]