[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 10. 2023   Meniny má Stela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavská arcidiecéza: Pastiersky list na 23. nedeľu v Cezročnom období
P:3, 09. 09. 2012 10:00, DOM

Trnava 9. septembra (TK KBS) Pastiersky list apoštolského administrátora „s.v.“ Trnavskej arcidiecézy na 23. nedeľu v Cezročnom období.

Drahí bratia v kňazskej službe, milí rehoľníci, milé rehoľnice, milovaní bratia a sestry!

V evanjeliu dnešnej nedele zaznieva z Ježišových úst jedna krátka, ale mimoriadne výrazná veta: „Effata.“ Čo v preklade znamená: „Otvor sa!“ Pre hluchonemého človeka táto veta znamenala dotyk Božej lásky, skrze ktorú bol uzdravený. Pre každého z nás táto Kristova veta „Otvor sa!“, znamená pozvanie. Pozvanie k viere, k nasledovaniu Krista za každých okolností. Istotu, že On vždy kráča s nami.

Osobitne, každý z nás cíti potrebu Božej pomoci počas skúšok vo svojom živote. Či ide o zápasy s našimi zdravotnými ťažkosťami, existenčné problémy v zamestnaní, nedostatok materiálnych prostriedkov na živobytie alebo neistoty vyplývajúce z narušených spoločenských vzťahov. V posledných týždňoch k týmto ťažkostiam žiaľ pribudli aj rozpory medzi nami veriacimi, čo sa týka života a spravovania našej miestnej Cirkvi, Trnavskej arcidiecézy.

Drahí veriaci,

v tejto pre nás všetkých celkom novej a bolestivej situácií, som s pokorou v srdci prijal menovanie od Svätého Otca za apoštolského administrátora „sede vacante“ Trnavskej arcidiecézy. Úloha arcipastiera tejto historicky bohatej časti Cirkvi je o to ťažšia, že sa ozývali a ešte stále sa ozývajú hlasy, spochybňujúce rozhodnutie najvyššej hlavy Kristovho tajomného tela. Už počas školských rokov sme sa v katechizme učili, že pápež je Kristovým námestníkom, viditeľnou hlavou Cirkvi. Preto – ako najvyššia autorita – za svoje rozhodnutia zodpovedá neviditeľnej Hlave Cirkvi, samému Ježišovi Kristovi. Keďže pápež je najvyšším zákonodarcom vCirkvi, ztoho vyplýva, že nie je povinný nikomu vysvetľovať svoje rozhodnutia. V spravovaní Cirkvi mu pomáhajú i jednotlivé riadiace inštitúcie (kongregácie), ktoré sú súčasťou Svätej Stolice. Prijmime teda rozhodnutie pápeža Benedikta XVI. o zmene pastoračného riadenia našej arcidiecézy v duchu poslušnosti a dôvery.

Verím, že sa dokážeme znovu zjednotiť v modlitbe a pokání. Spolieham sa na vašu duchovnú pomoc a tak zverujem svoju službu do Božej prozreteľnosti. Touto cestou sa chcem zúprimného srdca poďakovať pánovi emeritnému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi, i všetkým jeho spolupracovníkom, za doterajšiu službu pre našu arcidiecézu. Vyprosujem im Božiu milosť do ďalšieho života.

Svoju službu na čele arcidiecézy chcem vykonávať v duchu môjho biskupského hesla: „Corde videre“, teda v duchu Kristovej lásky a spravodlivosti. Chcem zachovávať všetky cirkevné predpisy ohľadne vedenia arcidiecézy; o to isté prosím i vás všetkých. Stáť na čele tejto arcidiecézy viem iba v zjednotenom spoločenstve Cirkvi za ochotnej a hojnej pomoci spolubratov kňazov, podporovaný modlitbami a skutkami pokánia rehoľníkov a veriacich laikov tejto miestnej Cirkvi. Tiež sa spolieham na veľkodušnú a neúnavnú službu mojich blízkych spolupracovníkov na Arcibiskupskom úrade, na pedagógov katolíckych škôl, na jednotlivé sociálne inštitúcie na území arcidiecézy, ako i na obetavú odbornú službu katechétov. Zvlášť sa obraciam na chorých a trpiacich, na starých ľudí, lebo ich modlitby a obety sú vzácnym pokladom Cirkvi.

Drahí veriaci,

službu apoštolského administrátora som prijal vo vedomí, že čoskoro začíname Rok viery, ktorý bude pre nás všetkých obohatením v duchovnom živote. Všetkých vás – kňazov, rehoľníkov i veriacich laikov – pozývam budovať spoločenstvo jednoty založené na Kristovi, o ktoré sa usilovali aj naši vierozvestovia sv. Cyril a Metod, ktorých jubilejný rok práve slávime.

Kiež Trnavská Panna Mária svojou materinskou starostlivosťou ochraňuje našu arcidiecézu.

Váš biskup

+ Ján, apoštolský administrátor „s.v.“( TK KBS, dh; pz ) 20120909002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]