[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 08. 2022   Meniny má Marcela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pätnásť rokov po smrti je Matka Tereza naďalej príkladom milosrdnej lásky
P:3, 05. 09. 2012 18:19, ZAH

Vatikán 5. septembra (TK KBS/TS ČBK/RV) - Kalkata 5. septembra (TK KBS/TS ČBK) - Dnes, 5. septembra 2012, je tomu presne 15 rokov, čo zomrela jedna z najvýraznejších osobností 20. storočia. Volala sa Agnes Gonxha Bojaxhiu, ale svet ju poznal najmä ako Matku Terezu. Narodila sa v roku 1910 v Albánsku. V 18 rokoch v Írsku vstúpila do Kongregácie Loretánskych sestier, potom sa presťahovala do Indie, kde pracovala ako učiteľka. V roku 1948 dostala nové povolanie a začala sa venovať tým najchudobnejším uprostred chudobnej Kalkaty. Krátko nato založila Kongregáciu Misionárok lásky.

Vyše 45 rokov pracovala neúnavne pre potrebných a v roku 1979 bola vyznamenaná Nobelovou cenou za mier, najvyšším štátnym vyznamenaním jej humanitárne dielo ocenil i indický štát. Najvýznamnejšie ocenenie sa však Matke Tereze dostalo až sedem rokov po smrti, keď bola blahorečená pápežom Jánom Pavlom II. Svätý Otec túto ženu opisoval ako perfektný príklad Božej lásky, pretože svoj život žila po vzore Ježiša a snažila sa pomáhať najchudobnejším z chudobných.

Cirkev dnes slávi liturgickú spomienku na blahoslavenú Máriu Teréziu z Kalkaty. Pri tejto príležitosti kardinál Angelo Comastri, vikár Svätého Otca pre Mestský štát Vatikán, bude dnes večer sláviť svätú omšu za zakladateľku Misionárok lásky v rímskom kostole Santa Maria in Domnica. O živej spomienke na túto „malú veľkú sestru“ pätnásť rokov od jej smrti hovoril pre Vatikánsky rozhlas don Marco Farina, správca Martinsicura, prvej farnosti na svete zasvätenej Márii Terézii z Kalkaty, ktorá sa nachádza v abruzzskej diecéze.

"Matka Tereza je stále prítomná, pretože je najkonkrétnejším a v súčasnosti najbližším príkladom lásky nášho Pána. Takže jej pozornosť posledným, najposednejším z posledných, tým, ktorým nechce nikto pomáhať, pretože je ťažké im pomôcť, je podnetom k zameraniu sa na charitatívnu a význačnú činnosť v prospech kategórie ľudí, väčšinou na okraji spoločnosti, tak, ako na iných, ba dokonca ešte viac," hovorí don Marco Farina.

Na otázku, či je pre neho v súčasnosti jednoduché šíriť posolstvo Matky Terezy odpovedá: „Nie, pretože milosrdnú lásku, ktorá niečo stojí, je, žiaľ, ťažké ohlasovať. Ďalej, milosrdná láska si vyžaduje predovšetkým prítomnosť svedkov s ich zmyslom pre osobný život. Nanešťastie, spoločnosť je chorobne poriadkumilovná, máme spoločnosť, ktorá vyraďuje, ktorá odsudzuje, a ktorá nemá chuť vykasať si rukávy a ešte menej trpieť pre dobro iných. Napríklad, vrásky, ktoré mala Matka Tereza na svojej tvári už od mladosti: tie pre spoločnosť, ktorá hľadá pohodlnosť a ktorá sleduje potešenie a estetiku, nie sú pekné.“

Zdroje TS ČBK / RV SK

( TK KBS, TS ČBK, RV SK; ml ) 20120905050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus