[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. o Panne Márii ako kráľovnej v službe Bohu a ľudstvu
P:3, 22. 08. 2012 16:31, ZAH

Castel Gandolfo 22. augusta (RV) - Ako každú stredu, aj dnes sa v Castel Gandolfe konala pravidelná generálna audiencia. Počas nej sa Svätý Otec obrátil na prítomných veriacich a predniesol im katechézu, v ktorej sa dnes zameral na osobu Panny Márie ako „kráľovnej v službe Bohu a ľudstvu“. Príhovor prinášame v plnom znení.

Drahí bratia a sestry,

na dnes pripadá liturgická spomienka Panny Márie Kráľovnej. Je to sviatok, ktorý sa v Cirkvi slávi len odnedávna, avšak jeho pôvod je prastarý. Bol ustanovený ctihodným pápežom Piom XII. v roku 1954 na záver Mariánskeho roka – a spočiatku sme ho slávili 31. mája (porov. Lett. enc. Ad caeli Reginam, 11. október 1954: AAS 46 [1954], 625-640). Pápež vtedy povedal, že Mária je Kráľovnou viac než ktorékoľvek iné stvorenie, a to kvôli povýšeniu jej duše a kvôli výnimočnosti darov, ktoré dostala od Boha. Neprestáva ľudstvu rozdávať z darov svojej lásky a horlivosti (porov. Discorso in onore di Maria Regina, 1°novembre 1954). Dnes, vďaka pokoncilovej reforme liturgického kalendára, slávime tento sviatok osem dní po slávnosti Máriinho Nanebovzatia, aby sa tak zdôraznilo úzke spojenie medzi Máriinou kráľovskou hodnosťou a oslávením jej tela i duše v kráľovstve Božieho Syna. V konštitúcii Druhého vatikánskeho koncilu o Cirkvi čítame takto: „Nepoškvrnená Panna, uchránená od akejkoľvek škvrny dedičného hriechu bola po skončení pozemského života vzatá s telom i dušou do nebeskej slávy a Pán ju povýšil za Kráľovnú vesmíru, aby bola plnšie pripodobnená svojmu Synovi“ (č. 59).

Práve tu nachádzame odôvodnenie dnešného sviatku: Mária je Kráľovnou, pretože je jedinečným spôsobom spojená so svojím Synom - tak na pozemskej púti, ako aj v jeho nebeskej sláve. Veľký svätec Efrém Sýrsky hovorí o Máriinej kráľovskej hodnosti, ktorá sa zakladá na jej Božskom materstve: Je Matkou Pána, Kráľa kráľov a poukazuje nám na Ježiša - na náš život, našu spásu a našu nádej. Boží služobník Pavol VI. vo svojej apoštolskej exhortácii Marialis Cultus pripomenul: „V Panne Márii sa všetko vzťahuje na Krista a všetko závisí od neho: kvôli nemu ju Boh Otec od večnosti vyvolil za Matku - celú svätú - a ozdobil ju darmi Ducha, aké neudelil nikomu inému“ (č. 25). Teraz sa však pýtame čo to znamená Panna Mária - Kráľovná... Je to len jeden z mnohých titulov - je koruna iba jedným z viacerých ornamentov? Čo to znamená? Čo znamená tento kráľovský titul? Ako nám už bolo naznačené, je to dôsledok jej spojenia so Synom, jeho životom v nebi, čiže v spoločenstve s Bohom.

Mária má účasť na Božej zodpovednosti za svet a na láske Boha k svetu. O kráľovi alebo o kráľovnej máme predstavu, že je to niekto oplývajúci bohatstvom a mocou - avšak kráľovstvo Ježiša a Márie je celkom iného druhu. Spomeňme si na Pána. Výrazom jeho kraľovania je byť Kristom, plným pokory, služby, lásky - predovšetkým teda slúžiť, pomáhať a milovať. Spomeňme si, že Ježiš bol vyhlásený za kráľa na kríži - prostredníctvom nápisu, ktorý zhotovil Pilát: „Židovský kráľ“. V okamihu ukrižovania sa ukazuje, že je kráľom, no kráľom trpiacim s nami, za nás, milujúcim nás až do krajnosti. Takto vládne a tvorí pravdu, lásku a spravodlivosť. Alebo pri poslednej večeri sa skláňa, aby umyl svojim učeníkom nohy... Kráľovská hodnosť Ježiša nemá nič spoločné s bohatými a mocnými tohto sveta. On je kráľom, ktorý slúži svojim služobníkom - možno to vidieť na celom jeho živote. A to isté platí aj o Márii: je kráľovnou v službe Bohu a ľudstvu, je kráľovnou lásky, ktorá prežíva darovanie seba samej Bohu, keď vstupuje do plánu spásy človeka.

Anjelovi odpovedá: „Hľa, služobnica Pána“; v evanjeliovom chválospeve spieva: „Boh zhliadol na poníženosť svojej služobnice“; pomáha nám, je kráľovnou práve v tom, že nás miluje a je nám na pomoci v každej našej potrebe, je našou sestrou a pokornou služobníčkou.

A tu prichádzame k najdôležitejšiemu bodu. Ako Mária vykonáva túto svoju kráľovskú hodnosť v službe lásky? Tak, že bdie nad nami, svojimi deťmi: sme jej deti, ktoré sa na ňu obracajú v modlitbe, aby jej ďakovali, alebo ju požiadali o jej materskú ochranu a nebeskú pomoc - možno po tom, čo stratili cestu, zlomení bolesťou alebo trápením nad smutnými, strastiplnými udalosťami života. V pokoji aj v ťažkých chvíľach života sa obraciame na Máriu a utiekame sa do jej neustáleho orodovania, aby nám od Syna vyprosila všetky milosti a milosrdenstvo potrebné pre naše putovanie po cestách tohto sveta. Na toho, ktorý vládne celému svetu a má v rukách osud vesmíru, sa obraciame s dôveru prostredníctvom Panny Márie. Ona je po stáročia vzývaná ako nebeská Kráľovná: osemkrát - po modlitbe svätého ruženca - ju vzývame v litániách ako Kráľovnú - anjelov, patriarchov, prorokov, apoštolov, mučeníkov, vyznávačov, panien a všetkých svätých i rodín. Zvukomaľba týchto starých modlitieb a mnohých ďalších hymnov - ako napríklad Salve Regina - nám pomáha, aby sme lepšie pochopili, že Svätá Panna, ktorá je našou matkou - popri tom, že je Matkou svojho Syna Ježiša v nebeskej sláve - je stále s nami, v každodennosti nášho života. Titul Kráľovná je teda titulom dôvery, radosti a lásky. Vieme, že tá, ktorá má v rukách osudy sveta, je dobrá, miluje nás a pomáha nám v našich ťažkostiach.

Drahí priatelia, úcta k Panne Márii je dôležitou súčasťou duchovného života. Nezabúdajme sa na ňu s dôverou obracať v našich modlitbách. Mária určite neprestáva orodovať za nás u svojho Syna. Keď sa na ňu pozeráme, snažme sa napodobňovať jej vieru, jej bezvýhradné danie sa k dispozícii pre plán Božej lásky, jej štedré prijatie Ježiša. Naučme sa od Márie ako žiť. Mária je Kráľovnou neba, je blízka Bohu, ale je aj Matkou každého jedného z nás, miluje nás a počúva náš hlas. Ďakujem vám za pozornosť.

*

Benedikt XVI. sa v rámci pozdravov obrátil aj na Slovákov a v ich rodnom jazyku povedal: "S láskou pozdravujem slovenských pútnikov, osobitne z farnosti Lúčky. Bratia a sestry, Cirkev dnes v liturgii slávi spomienku preblahoslavenej Panny Márie Kráľovnej. S dôverou sa obracajme na túto našu dobrotivú Matku v každej našej potrebe. Rád žehnám vás i vaše rodiny. Pochválený buď Ježiš Kristus!"

Preložil: Martin Kramara

( TK KBS, RV mk; ml ) 20120822026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]