[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave bude tretí ročník seminára "Barbarstvo ducha III."
P:3, 13. 08. 2012 15:30, DOM

Bratislava 13. augusta (TK KBS) - V dňoch 21. a 22. septembra 2012 sa v Bratislave uskutoční tretí ročník vedecko-didaktického seminára (nielen) pre učiteľov dejepisu. Seminár bude venovaní blížiacemu sa 25. výročiu Sviečkovej manifestácie, ako aj doznievajúcemu výročiu Charty 77. Medzi vzácnymi hosťami budú členovia Open Doors z Holandska, ktorí sa venujú pomoci prenasledovaným kresťanom vo svete. Tiež sa zaslúžili o dovoz tlačiarne, ktorá neskôr slúžila pre tlač samizdatu. Nebude chýbať odborný pohľad publicistov a historikov, ako aj organizátorov manifestácie.

Ubytovanie a stravu zabezpečuje organizátor podujatia. Seminár pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), OZ Nenápadní hrdinovia, Nadácia Konrada Adenauera spolu s ďalšími partnermi. Záujemcovia sa môžu prihlásiť vyplnením on-line formulára na stránke www.fki.sk. O potvrdení prihlášky budú organizátori záujemcov informovať e-mailom. Podrobný program zverejnia začiatkom septembra. V prípade akýchkoľvek otázok je možné získať viac informácii prostredníctvom e-mailu seminar@fki.sk alebo telefonicky 0903 982 096 (František Neupauer).

Cyklus seminárov “Barbarstvo ducha” odštartovalo FKI v roku 2010 pri príležitosti 60. výročia likvidácie kláštorov v Československu. Prvý seminár s názvom Likvidácia duchovno-kultúrneho dedičstva komunistickým režimom absolvovali učitelia v zlikvidovanom františkánskom kláštore v Kremnici. Osobným svedectvom prispel aj zosnulý banskobystrický biskup Mons. Rudolf Baláž.

Počas II. ročníka sa učitelia z úst odborníkov oboznámili so spôsobom stráženia štátnej hranice komunistického bloku. Na autentickom mieste v hraničnej Břeclavi a valtickom Múzeu železnej opony Anton Srholec a Tomáš Konc rozpovedali o svojich útekoch za slobodou a osobnej skúsenosti s prekročením štátnej hranice. Druhý ročník seminára sa konal pri príležitosti 50. výročia postavenia Berlínskeho múru.

Seminár priniesol inovatívne pohľady na výučbu novodobých dejín a nové informácie, ktoré v učebniciach dejepisu chýbajú. “Osobné stretnutie s osobami, ktoré trpeli v dobe komunizmu u nás. Je to oveľa efektívnejšie, keď môžem žiakom povedať, že som sa s takýmto človekom stretla. Viac ich to citovo zasiahne. Tu už potom nejde len o dejepis (čiže im len predložiť fakty), ale aj o vychovávanie (empatiu),” zhodnotila prínos seminára jedna z učiteliek.

TK KBS informoval Ján Fabičovic

( TK KBS, jf; ml ) 20120813040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]