[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Historicky prvé zasvätené panny na Slovensku
P:3, 04. 08. 2012 18:54, DOM

Žilina 4. augusta (TK KBS) - Tri zasvätené panny zasnúbil s Kristom a odovzdal službe Cirkvi v sobotu 4. augusta liturgickým obradom počas slávnostnej bohoslužby v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Na Slovensku sa obrad zasvätenia panien konal po prvýkrát v histórii.

Ako vo svojej homílii spomenul biskup Galis, prvou zasvätenou pannou bola Panna Mária a kandidátky Moniku Durkáčovú, Máriu Chlebanovú a Janku Jaššovú vyzval: „Pokračujte v Máriinom poslaní. Žite s Kristom a darujte ho iným. Vždy tam, kam vám Pán ukáže.“ Po vyjadrení úmyslu zasvätiť sa a litániách ku svätým zložili kandidátky do rúk žilinského biskupa sľub dokonalej čistoty a nasledovania Krista. Obrad pokračoval modlitbou zasvätenia a po nej biskup pannám odovzdal prsteň a liturgiu hodín.

„Boh je verný svojím prísľubom,“ vyjadrila svoje bezprostredné pocity tesne po zasvätení jedna z panien, ktorá čakala na tento deň dvanásť rokov. Na slávnosti sa zúčastnili viacerí kňazi, bohoslovci, rehoľníci, príbuzní zasvätených a tiež zasvätené panny z Česka a Moravy.

Svoje zasvätenie žijú panny väčšinou uprostred ostatných ľudí vo svojom občianskom zamestnaní. Ich hlavným poslaním je modlitba, zvlášť modlitba za diecézu, v ktorej žijú a služba podľa povolania a darov každej z nich. Zasvätené panny žijú aj vo väčšine európskych štátov, v Severnej i Južnej Amerike, na Novom Zélande aj vo východnej Ázii.

Ordo virginum (stav panien) patrí spolu s pustovníkmi, pustovníčkami a vdovami k najstarším spôsobom Bohu zasväteného života, ktoré boli v Cirkvi praktizované už v dobe apoštolov. Panny, ktoré zasväcoval miestny biskup, žili ďalej vo svojich rodinách, venovali sa modlitbe, pôstu a službe potrebným. Čoskoro sa začali pustovníci či panny združovať do komunít, z ktorých sa postupom času utvárali prvé rehoľné rády.

Po roku 1000 sa už panenské zasvätenie udeľovalo ženám žijúcim vo svete len ojedinele a udeľovalo sa len rehoľníčkam niektorých rádov, napr. kartuziánkam. Druhý vatikánsky koncil v roku 1963 rozhodol, aby starobylý obrad panenského zasvätenia, ktorý „patrí k najvzácnejším liturgickým pokladom“, bol upravený pre dnešnú dobu. Nový obrad bol vyhlásený Kongregáciou pre Boží kult a sviatosti 31. mája 1970. Stav zasvätených panien je zakotvený v Kódexe kánonického práva v kánone 604.

V Českej republike prijalo po roku 1990 zasvätenie k tomuto spôsobu života viac ako päťdesiat žien takmer vo všetkých českých a moravských diecézach.

Informácie o zasvätených pannách je možné nájsť na internetových stránkach www.ov.biskupstvi.cz alebo web.katolik.cz/ov.

TK KBS informoval Peter Holbička

( TK KBS, ph; ml ) 20120804003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]