TK KBS

Dnes je sobota 28. 05. 2016   Meniny má Viliam       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Press Foto Audio Video

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Pápež František v Mexiku
Synoda o rodine
Rok zasväteného života Svätý Rok milosrdenstva

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Velehrade spomínali na odkaz sv. Cyrila a Metoda
P:3, 05. 07. 2012 19:47, ZAH

Velehrad 5. júla (TK KBS/TS ČBK) – V horkom letnom počasí za účasti českých a moravských biskupov, apoštolského nuncia v Českej republike, významných hostí z Čiech i zahraničia, niekoľko desiatok kňazov a tisíce pútnikov sa dnes predpoludním zúčastnili na svätej omši na Velehrade v rámci Národnej cyrilo-metodskej púte. Predseda jej pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a homíliu na nej predniesol emeritný pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk.

„Je krásne, že môžeme dnešnú slávnosť na otvorenie prípravného cyrilo-metodského roka sláviť prostredníctvom médií s celým národom, pretože udalosť, ktorú slávime – 1150. výročie príchodu apoštolov našej viery sv. Cyrila a Metoda – sa týka nielen všetkých kresťanov našej krajiny, ale naozaj celého národa, bez rozdielu názorového presvedčenia,“ zaznelo v úvode homílie kardinála Vlka. Povedal, že „ich príchodom skrze misijnú činnosť sme skutočne vstúpili do Európy a boli (sme) zaradení medzi jej kultúrne národy,“ dodal kardinál Vlk.

Záver svätej omše už tradične patril niekoľkým osobnostiam, ktoré ocenila Česká biskupská konferencia (ČBK) za prínos v oblasti tvorby. Rád sv. Cyrila a Metoda získal maliar Milivoj Husák. Ďakovné uznanie ČBK si prevzali disidentka Iva Kotrlá, umelecký fotograf Jindřich Štreit a vedúci Svätomichalskej gregoriánskej scholy Josef Gerbrich. Pamätnú medailu ČBK dostala Marie Svatošová, zakladateľka hospicového hnutia, Jaroslav Dufek, riaditeľ Českej katolíckej charity a Bohumil Svoboda, filmový pracovník a spolupracovník kardinála Tomáška.

V popoludňajšom programe slávnostného dňa vo Velehrade sa mohli pútnici ešte zúčastniť na byzantsko-slovanskej liturgii sv. Jána Zlatoustého lebo odísť do Mikulčíc, ďalšie miesto spojené so životom solúnskych bratov, kde bohoslužbe predsedal kardinál Miloslav Vlk.
( TK KBS, TS ČBK mv; ml ) 20120705016   | Vytlacit clanok | Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 486 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2016
g_16hana_h@nirvana.admins.ws | zako12@ephendi.net