[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 09. 02. 2023   Meniny má Zdenko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavský arcibiskup Bezák ocení laikov Trnavskej arcidiecézy
P:3, 20. 06. 2012 09:38, DOM

Trnava 20. júna (TK KBS) - V piatok 22. júna 2012 pred sviatkom Narodenia sv. Jána Krstiteľa, patróna Trnavskej arcidiecézy, na svätej omši v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave, ktorá začne o 9:30 h, trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák, CSsR udelí Cenu biskupa Pavla Jantauscha za rok 2012 a odovzdá slávnostné dekréty ako prejav vďaky za obetavosť a vernú službu Cirkvi aktívnym laikom vo farnostiach.

Cenu biskupa Pavla Jantauscha tento rok získajú za celoživotný prínos tri trnavské osobnosti: za históriu Hadrián Radváni a Jozef Šimončič a za pastoráciu detí a mládeže Karol Jakubčík. Slávnostné dekréty ako prejav vďaky za obetavú a vernú službu Cirkvi udelí arcibiskup Dane Kubalovej z Vrbového, Renáte Szaboóvej z Komárna, Michalovi Šintálovi z Veľkých Kostolian, Bohumilovi Strečanskému z Dubovian a Eleonóre Čurajovej zo Smoleníc.

Trnavský arcibiskup Mons. Róbert Bezák, CsSR udeľuje Cenu biskupa Pavla Jantauscha od roku 2010 aktívnym laikom, organizáciám a právnickým osobám z Trnavskej arcidiecézy. Biskup Mons. Pavol Jantausch (1870-1947) stál na čele Trnavskej apoštolskej administratúry, ktorá vznikla v roku 1922.

PhDr. h.c. Hadrián Radváni je trnavským historikom. Cena sa mu udeľuje za celoživotné dielo. Naposledy vydal publikáciu o Bazilike sv. Mikuláša v Trnave a kandidátovi na svätorečenie Jánovi Simonidesovi, SJ. Komplexne zmapoval úctu o Panne Márii Trnavskej, ktorej obraz je v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Má vyše 2.000 bibliografických publikačných odkazov.

Vysokoškolský profesor prof. PhDr. Jozef Šimončič, CSc. sa venuje histórii, o ktorej publikuje a donedávna ju aj prednášal na Trnavskej univerzite. Za komunizmu bol perzekuovaný. Jeho poslednou veľkou publikáciou je prvý diel monografie o dejinách Trnavy. Prezident SR mu v roku 2007 udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy.

Ing. Karol Jakubčík, povolaním stavbár a stredoškolský učiteľ, sa dlhoročne dobrovoľnícky venuje deťom a mládeži. Je jedným zo zakladateľov detskej organizácie eRko, pôsobil v Diecéznej animátorskej škole ako lektor, je členom farskej Pastoračnej rady a komisie Mestského zastupiteľstva pre mládež a šport. V rokoch 2011 a 2012 koordinoval Noc kostolov v trnavskom dekanáte. V roku 2002 bol ocenený Mestským zastupiteľstvom v Trnave a v roku 2003 cenou Rady mládeže Slovenska MOST.

Slávnostné dekréty ako prejav vďaky za obetavú a vernú službu Cirkvi udelí arcibiskup organistke a vedúcej spevokolu Dane Kubalovej z Vrbového za tridsaťročnú službu vo farnosti, Renáte Szaboóvej z Komárna za desaťročnú obetavú prácu v Spojenej cirkevnej škole s vyučovacím jazykom maďarským Marianum v Kolárove, organistovi Michalovi Šintálovi z Veľkých Kostolian za päťdesiatpäťročnú službu farnosti i výučbu nových hudobníkov, kostolníkovi Bohumilovi Strečanskému z Dubovian za päťdesiat rokov služby a kostolníčke Eleonóre Čurajovej zo Smoleníc za šesťdesiat rokov vernej služby vo farnosti. Dvaja z ocenených sa v tomto roku zároveň dožívajú vzácneho jubilea – Michal Šintál 70 rokov a Bohumil Strečanský 80 rokov.

TK KBS informovala Lucia Drábiková

( TK KBS, ld;ml ) 20120620014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]