[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Scola o odkaze Svetového stretnutia rodín
P:3, 07. 06. 2012 16:27, ZAH

Vatikán 7. júna (RV) - Siedme svetové stretnutie rodín vyzdvihlo centrálne postavenie rodiny a jej význam pre spoločnosť a Cirkev. Bolo to mimoriadne podujatie, ktoré dalo nový impulz každodennému životu a jeho plody sa budú prejavovať v priebehu času. Podľa kardinála Angela Scolu, milánskeho arcibiskupa, je tento čas časom zhodnocovania a predovšetkým neustáleho oživovania významu tejto udalosti. V rozhovore pre agentúru SIR zhrnul odkaz stretnutia do troch slov: „Prvé slová, ktoré mi prichádzajú na myseľ, sú vďačnosť, záväzok a zodpovednosť. Je dobré, ak také mimoriadne podujatie ako toto prenikne do všednosti a dáva jej nevšedný charakter. Vzhľadom na zvolené témy a na učenie pápeža presiahlo 7. svetové stretnutie rodín všetky očakávania. Teraz je rad na nás, aby sme to všetko zúročili v maximálnej možnej miere, v podobe mosta, ktorý nás prevedie k začiatku Roka viery. Táto práca sa začína vo farnostiach a pokračuje na rôznych úrovniach spoločnosti.”

Stretnutie podľa milánskeho arcibiskupa pomohlo k lepšiemu pochopeniu konvenčnosti rodiny dnešnou spoločnosťou – v etymologickom zmysle slova od „con- venire”, k doceneniu rodiny vytvorenej mužom a ženou spolu s ich deťmi. Veľkým dopadom stretnutia na celý svet, prostredníctvom médií a televízie, je postavenie takejto rodiny do centra pozornosti. „Čo však neznamená“ – dodal–, „že sme nemuseli aj diskutovať o všetkých problémoch a o tom, ako udržať hierarchiu hodnôt.“ Za najpôsobivejší moment, ktorý sa milánskeho arcibiskupa osobne najviac dotkol, označil príhovor Svätého Otca v La Scale: „Jeho kritika textu Schillerovej Ódy na radosť – nie Beethovenovej hudby – kladie dôraz na to, čo naozaj potrebujeme: Boha, ktorý je blízko, Boha v tele, nie abstraktného a empirického, ale Boha, ktorý s nami zdieľa naše trápenie, utrpenie – myslím tu na obete zemetrasenia – a učí aj nás zdieľať ho s blížnymi. Potrebujeme nový vzťah s Bohom.“

Ako trvalý odkaz kardinál Scola zdôraznil, že stále musíme v rodinách rozdávať medzi sebou to objatie, ktorým nás Boh zahŕňa každý deň. Na margo rozdelených rodín dodal: „To platí najmä pre skúšané rodiny, ktoré trpia nedorozumeniami alebo rozdelením. Ako Cirkev im musíme dať pocítiť naše objatie najmä v tom, aby – ako pripomenul Svätý Otec –dokázali pristupovať k duchovnému svätému prijímaniu, ktoré sv. Tomáš popisuje ako takú horlivú túžbu po prijatí Ježiša a jeho milujúcom objatí prostredníctvom Eucharistie, akoby ho skutočne prijali.“

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120607029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]