[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Povzbudení Slováci v spoločenstve rodín sveta v Miláne
P:3, 06. 06. 2012 15:51, DOMBratislava 6. júna (TK KBS) – V Miláne cez víkend vyvrcholilo VII. svetové stretnutie rodín. Do Talianska putovali aj vyše dve stovky slovenských pútnikov, ktorí sa do vlasti vrátili v pondelok a utorok 4. a 5. júna. Počas piatich dní prežili spolu s rodinami zo všetkých svetadielov (zo 115 krajín sveta) oslavu rodiny a svedectva života, ktoré sú silným znamením nádeje pre budúcnosť sveta.

KONGRES

VII. Svetové stretnutie rodín otvorili predseda Pápežskej rady pre rodinu, kardinál Ennio Antonelli a milánsky arcibiskup, kardinál Angelo Scola v úvode Teologicko-pastoračného kongresu na tému Rodina, práca, sviatok.

Počas prvých troch dní svetového stretnutia rodín významní teológovia a odborníci z oblastí sociológie, psychológie, demografie, ekonómie a ďalších odborov vo svojich podnetných príhovoroch poukazovali práve na túto nádej, ktorú rodina v sebe nesie pre budúci život a pre spoločnosť, ak verne a odvážne objavuje a napĺňa Boží stvoriteľský plán o sebe samej.

Rodina postavená na láske a vernosti, je schopná odolávať ťažkostiam a skúškam, keď nezostane sama, keď hoci často slabá, sa stane silnou cez darovanie seba tým, ktorí sú ešte slabší a ešte zranenejší. Ísť touto cestou je možné len vo viere v Syna Otca, v prijatí štýlu Jeho života v rodine, štýlu jeho práce a v takej oslave Boha, ktorú nám On sám ukázal.

Zmyslom práce každého člena rodiny nie v prvom rade zarobiť peniaze, ale vytvoriť domov. Pracovať pre spoločný domov, v ktorom každý člen rodiny nachádza zázemie a prijatie, kde sa deti formujú pre svoje budúce životné povolanie. Domov, ktorý je v prvom rade miestom práce a stretnutia blízkych ľudí, nie miestom konzumu a „obchodu“ často aj vo vzťahoch, ako nám to intenzívne a majstrovsky podsúva svet individualizmu a utilitarizmu. Spoločný rodinný stôl je dôležitým miestom stretnutia, zdieľania a prijatia ťažkostí, choroby, ale aj radosti; rodinný stôl, na ktorom má každý člen rodiny svoju jedinečnú účasť.

V deň sviatku rodina a každý jej člen má príležitosť pozorovať a učiť sa jazyku Boha, učiť sa rozumieť mu i sebe, učiť sa akým spôsobom dosahovať dobro. Nedeľná svätá omša je základom pre duchovný život rodiny, domácej cirkvi, rovnako, ako Katolícka cirkev bola založená na slávení eucharistie, vyjadril vo svojom príhovore kardinál Sean O´Malley zo Spojených štátov. A pokračoval vo svojej prednáške na tému „Slávenie sviatku: rodina v deň Pána“, že pri svätej omši je dôležitá pekná výzdoba, krásny spev, dobrá homília, ale najdôležitejšia je modlitba, ktorej sa potrebujeme stále učiť. V nedeľu objavujeme zmysel života, ktorý žijeme celý týždeň. Pani Blanca Castilla zo Španielska poukázala vo svojej prednáške na tému „Rodina a sviatok z hľadiska antropológie a viery“ na dôležité miesto žasnutia a radosti z Božích darov svetla, lásky, daru svojich blízkych, daru práce, ktoré počas týždňa denne prijímame. Nedeľa je časom lepšieho uvedomenia si týchto darov, žasnutia a adorácie Boha, Darcu.

Kongres priniesol ešte mnoho zaujímavých konkrétnych podnetov pre rodiny, zamestnávateľov a svet práce, pre slávenie nedele, ktoré Rada pre rodinu sprostredkuje po získaní textov prednášok a záverov z kongresu.

Počas celého stretnutia organizátori pripravili pre deti od 3 – 17 rokov bohatý program hier, tanca, spevu, maľovania a športu vo veľkom priestore s preliezkami, nafukovacími atrakciami, štvorkolkami. Mamičky s deťmi do troch rokov mali vyhradenú svoju miestnosť, kde mohli na obrazovke súčasne sledovať program konferencie.

Vo veľkých priestoroch kongresového centra bola príležitosť na stretnutia, vzájomné rozhovory s rodinami z Afriky, Južnej Ameriky, Austrálie a príležitosť spoznať viac ich život. S rešpektom sme počúvali príbeh rodiny z afrického Konga, ktorá má svojich päť detí a ďalších šesť prijala doslova z ulice, lebo inak by zomreli od hladu.

Na rodinnom veľtrhu vo veľkom priestore MiCo (Milánskeho kongresového centra) sa pútnici stretli s mnohými iniciatívami, vzdelávacími inštitúciami, združeniami, hnutiami, nadáciami, médiami, ktoré podporujú rodinu v rôznych oblastiach jej života. Od vzdelávania a prípravy na manželstvo a rodičovstvo, cez rôzne programy pre manželov a rodiny o vzťahoch, komunikácii a výchove detí, pastoračné, misionárske a evanjelizačné iniciatívy pre rodinu a s rodinou. Veľké bohatstvo na inšpiráciu a mnoho možností pre spoluprácu.

SLOVENSKÍ PÚTNICI

Slovenskí pútnici, ktorých prišlo do Milána asi 250, sa stretli dvakrát počas VII. Svetového stretnutia rodín vo farnosti Gesu, Maria, Giuseppe na Via Mac Mahon. Vo štvrtok 31. mája spoločne slávili svätú liturgiu, ktorú celebroval otec Jozef Miňo, košický dekan, so šiestimi kňazmi z Košickej eparchie a dp. Marek Iskra, riaditeľ Diecézneho centra pre rodinu v Banskej Bystrici, ktorý v mene otca biskupa Mons. Milana Chautura pozdravil slovenských pútnikov. V sobotu 2. júna spoločne slávili svätú omšu, ktorú celebroval dp. Marek Iskra, don Marián Valábek a otec Rastislav Čížik. Liturgiu sprevádzal krásnymi byzantskými liturgickými spevmi zbor Kyrillomethodeon z Bratislavy. V tejto 6-tisícovej milánskej farnosti zažili pútnici otvorené srdečné prijatie miestnym pánom farárom a jeho farníkmi, ktorí nám na pamiatku stretnutia ručne vyrobili darčeky s motívmi obrazov svojho kostola a pripravili rodinné agapé. Bolo to radostné a povzbudzujúce rodinné stretnutie, ktoré ako to vyjadril pán farár don Giuseppe, bolo obrazom takého spojenia práce a slávenia, ktoré prináša radosť a naplnenie sŕdc.

Niektorí zo slovenských pútnikov spolu so skupinou Fóra života a spolu najväčšou skupinou pútnikov zo Slovenska - z Košickej eparchie v piatok 1. júna putovali k miestam, kde žila so svojou rodinou a pracovala svätá matka Gianna Beretta Molla. Svedectvo o živote svojej mamy Gianny pútnikom sprostredkovala jej ::dcéra Gianna Emanuela::

STRETNUTIA S BENEDIKTOM XVI.

V piatok večer po koncerte na počesť Svätého otca v La Scale, jednej z najznámejších operných scén sveta, na ktorom sa zúčastnili aj slovenskí delegáti, sa rodiny z celého sveta stretli na spoločnej adorácii v milánskom dóme. Adorácii predsedal predseda Pápežskej rady pre rodinu, kardinál Ennio Antonelli. Modlitby rodín za rodiny sveta, ktoré prežívajú rozmanité ťažkosti, krízy, chudobu, hlad, stratu domova, ale aj rozdelenia a choroby, rodiny, ktoré nepoznajú život v mieri, ale i tie, ktoré postihli následky zemetrasení, sme vkladali do Srdca Krista prítomného v Eucharistii a vyprosovali Jeho požehnanie.

VII. Svetové stretnutie rodín vyvrcholilo Slávnosťou svedectiev v sobotu 2. júna a záverečnou svätou omšou 3. júna v parku Bresso, v oddychovej zóne Milánčanov. Sobotné stretnutie rodín so Svätým Otcom Benediktom XVI. bolo skutočne rodinným stretnutím, na ktorom sa rodiny zdieľali so svojimi životmi, so svojím hľadaním, so svojimi otázkami o budúcnosti. Svätý otec im odpovedal svojím osobným svedectvom o živote vo svojej rodine a múdrosťou dobrého pastiera veľkej rodiny Cirkvi. Nedeľná svätá omša bola obetou za rodiny a manifestáciou viery v rodinu, ktorá je obrazom Najsvätejšej Trojice, spoločenstva lásky a života, znamením nádeje pre budúcnosť sveta.

TK KBS informovala Viera Václavová

::VII. svetový kongres rodín v dossieri TK KBS::

( TK KBS, vv; ml ) 20120606030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]