[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 02. 2021   Meniny má Viktor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František v Iraku
Cesta rehoľného povolania
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rodiny Košickej eparchie na VII. svetovom stretnutí rodín
P:3, 05. 06. 2012 12:20, DOMKošice 5. júna (TK KBS) - Šesťdesiat pútnikov z rodín Košickej eparchie sa od 30. mája do 4. júna zúčastnilo na púti do Milána, kde sa konalo VII. svetové stretnutie rodín. Púť sa začala v stredu 30. mája archijerejskou sv. liturgiou, ktorú v košickej katedrále slávil vladyka Milan Chautur, košický eparcha. Vo svojej homílii zvýraznil význam putovania rodín na toto stretnutie a poukázal na život kresťanskej rodiny, pre ktorú je príkladom života a vzťahu jednota Najsvätejšej Trojice. V závere sv. liturgie vladyka Milan posvätil dary pre talianske rodiny – ikony Sv. Rodiny a udelil svoje archijerejské požehnanie, ktoré sprevádzalo pútnikov počas celej púte.

Po absolvovaní spoločnej cesty sa vo štvrtok 31. mája rodiny zúčastnili na prehliadke pamätihodností Milána, na ktorej ich sprevádzala pani Majorošová, rodáčka z Košíc, ktorá žije v Miláne. Prvý deň vyvrcholil privítaním miestnym farárom a slávením sv. liturgie v chráme Ježiš, Mária, Jozef na Via Mac Mahon, za účasti niekoľkých veriacich zo Slovenska, ale aj z Čiech. V závere miestni farníci pripravili agapé, kvety a darčeky pre všetkých pútnikov. Následne už vo večerných hodinách sa košicki gréckokatolícki veriaci premiestnili do neďalekého Mariano Comense, kde našli v miestnej rímskokatolíckej farnosti dočasný domov počas VII. svetového stretnutia rodín. Tu ich privítal v miestnom oratóriu miestny farár Don Luigi Redaelli spolu s ostatnými kňazmi a rodinami farnosti. Po vzájomnom privítaní a spoločnej večeri domáce rodiny si osobne rozdelili rodiny pútnikov z Košickej eparchie. Tým sa začalo vzájomné spoznávanie a zbližovanie s inými rodinami v rámci jednej z idei stretnutia.

Piatok 1. júna sa niesol v duchu svätej Gianny Beretty – Mollovej. Púť k tejto svätej matke, manželke a lekárke zorganizovalo Fórum života. Vďaka jej organizátorom a najmä Veronike Záborskej mohli aj pútnici z Košíc zažiť autentický odkaz svätej Gianny na miestach, kde sa narodila, žila, pracovala a zomrela. Vrcholom stretnutia bolo slávenie svätej omše a stretnutie so živou relikviou svätej Gianny, ktorá ostala živá v jej dcére Emanuele, ktorá silne duchovným prejavom svedčila o svätosti života svojej matky, s ktorou žila spolu iba niekoľko dní. Večerný program vyvrcholil slávením sv. liturgie v chráme sv. Alexandra vo farnosti Mariano Comense, po ktorej nasledovala spoločná večera, ktorú pripravili miestni farníci.

V sobotu po rannej sv. liturgii v chráme sv. Štefana sa rodiny Košickej eparchie vydali do neďalekého známeho turistického mesta Como, kde si prezreli historické centrum s miestnym dómom aj starobilý chrám sv. Abbondia so 4. storočia. Večerný program sa už niesol v očakávaní a v samotnom stretnutí so Sv. Otcom Benediktom XVI. počas Festivalu svedectiev. Atmosféra tohto večera naplnila spontánnou radosťou všetkých pútnikov.

Vrcholom VII. svetového stretnutia rodín bolo slávenie svätej omše so Svätým Otcom v nedeľu 3. júna. Jeho prítomnosť, pokora, pokoj, láskavosť a jeho slová sa stali silnou výzvou a zároveň aj povzbudením pre intenzívnejší osobný aj spoločenský život v cirkvi. Podvečerný čas bol časom spoločnej ďakovnej modlitby Akatistu k Presvätej Bohorodičke s veriacimi farnosti Mariano Comense. Po tejto spoločnej modlitbe a následnom vyjadrení neopísateľnej vďaky miestnym duchovným otcom, ale najmä rodinám farnosti a po výmene vzájomných pamiatkových predmetov, sa gréckokatolícki veriaci vydali na spiatočnú cestu do Košíc. Počas cesty do neskorej noci zaznievali osobné svedectvá pútnikov.

TK KBS informoval o. Vladimir Varga

( TK KBS, vv; ml ) 20120605032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]