TK KBS

Dnes je streda 19. 02. 2020   Meniny má Vlasta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí pútnici zavítali na miesto narodenia sv. Gianny
P:3, 02. 06. 2012 07:57, ZAHMiláno 2. júna (TK KBS) – Slovenskí pútnici zavítali v piatok 1. júna na miesto narodenia, života a smrti sv. Gianny Beretty Mollovej. Na púti navštívili jej rodný dom v Magente a absolvovali prehliadku druhého najväčšieho chrámu milánskej diecézy – chrámu sv. Martina, v ktorom sa sv. Gianna sobášila so svojim manželom Pierrom. Na svätej omši, ktorú koncelebrovali 11 kňazi z celého Slovenska ku cti sv. Gianny, sa zúčastnilo okolo 150 pútnikov z viacerých častí Slovenska.

Kazateľ don Marian Valábek, riaditeľ Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy spomenul niektoré zásahy Božej prozreteľnosti do života Gianny. Pripomenul aj slová Jána Pavla II. pri jej svätorečení a v súvislosti s jej vierou pripomenul nutnosť prečítať si ešte pred otvorením Roku viery Apoštolský list Benedikta XVI. Porta fidei. Odporučil veriacim, aby pozorne o ňom uvažovali, rovnako aby zobrali vážne Výzvu Kongregácie pre vieru v súvislosti s Rokom viery na úrovni farností a spoločenstiev.

Všetci veriaci sú pozvaní, aby sa uvedomelo, aktívne a plodne zúčastňovali na svätej omši, a tak boli autentickými svedkami Pána. Z celého života svätej Gianny potom vyplýva snaha naplno prežívať svoj krst a rovnako naplno žila svoje kresťanstvo ako žena, manželka, matka a lekárka súčasne a teda dosahovala ohromnú výšku svojho kresťanského života. V závere sv. omše všetko zhrnul do vety, ktorú vyjadril Svätý Otec: treba sa usilovať dosahovať podľa príkladu sv. Gianny, vysokú úroveň bežného kresťanského života. To je úloha každého kresťana.

Popoludní sme sa slovenskí pútnici stretli s Giannou Emanuelou, najmladšou dcérou sv. Gianny. Porozprávala im všetko, čo sa o svojej mame dozvedela od otca počas posledných rokov jeho života, keď sa o neho príkladne starala. Bl. Ján Pavol II. jej mamu aj blahoslavil aj svätorečil a vyhlásil ju za Matku rodín. Jej život bol spevom života. A tak aj naše smerovanie na Svetové stretnutie rodín dostalo silný impulz pre život.

Keď rozmýšľa sestra sv. Gianny nad životom svojej mamy, uvedomuje si, že jej snaha bola hymnom lásky voči tým, ktorým bola blízka. Skutočne milovala svojho manžela a svoje deti a pre túto svoju lásku darovala život. Bola svätá preto ako žila, až potom preto ako zomrela. Je svätica denného života. Kardinál Martini ponúkol pri spracovávaní podkladov svätorečenia celý zoznam nástrojov - život v rámci farnosti, omša každý deň, každodenná modlitba, láska k osobám s ktorými prichádzala do styku. Denný kontakt s Bohom v modlitbe a svätej omši - to jej odporúčali kňazi farnosti.

Gianna Emanuela hovorí, že mamu spoznala cez otca a cez spomienky súrodencov aj ostatných ľudí. Už od malička bola vychovávaná v tom, že život je dar. Ako 5,5 ročná dostala prvé sv. prijímanie a odvtedy sa Pán stal centrom jej života. Od malička cítila obrovskú túžbu robiť dobro - to jej umožnilo priblížiť sa k utrpeniu druhých. Mama sa veľa modlila a dievčatám, s ktorými sa stretala, hovorila, že apoštolát sa robí predovšetkým na kolenách. Gianna dokázala ohromne zladiť kresťanstvo, manželstvo, materstvo aj lekárstvo... Týždeň po narodení Gianny – Emanuely jej mama zomrela. Pohreb bol triumfom lásky a viery a ľudia sa modlili k nej od prvej chvíle.

Vo večerných hodinách sa potom pútnici zúčastnili na adorácii v chráme sv. Martina v Magiente. Predpoludním ešte niektorí absolvovali prehliadku niektorých kostolov, ako napríklad Kostol sv. Ambróza.

TK KBS informovala z Milána Monika Jucková( TK KBS, mj; ml ) 20120602007   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1430 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020