[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Europoslankyňa Záborská zdôrazňuje úlohu rodiny v Európe
P:3, 15. 05. 2012 14:25, ZAHBrusel 15. mája (TK KBS) - Celý svet si dnes pripomína Medzinárodný deň rodiny, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1993. V roku 2012 je pozornosť zameraná na politiky jednotlivých štátov v oblasti dosiahnutia lepšej rovnováhy medzi rodinným a pracovným životom. "Európe treba pripomenúť, že rodina je kľúčovým faktorom nášho blahobytu. Ak sa máme dostať z krízy, musíme začať uplatňovať tzv. "family mainstreaming", teda zohľadňovať dopad politických rozhodnutí na naše rodiny a ich blahobyt," uviedla dnes Anna Záborská, predsedníčka Parlamentnej medziskupiny pre rodinu, ochranu dieťaťa a medzigeneračnú solidaritu.

"Matky, ktoré sa chcú starať o svoje deti a zároveň vrátiť na trh práce, potrebujú pracovné príležitosti, ktoré rešpektujú ich nezastupiteľnú úlohu v rodinách. To znamená predovšetkým flexibilný alebo skrátený pracovný čas, možnosť pracovať z domu, či zdieľané pracovné miesta. Na Slovensku má takúto možnosť len približne 5% zamestnancov, čo je veľmi smutné číslo," vyhlásila europoslankyňa Anna Záborská na tlačovej konferencii k Medzinárodnému dňu rodiny, ktorá sa konala dnes v popoludní v Bruseli.

Podľa Záborskej by zmysluplná politika zameraná na zlepšenie trhu práce mohla byť podporovaná aj z eurofondov. "Som presvedčená, že tu je priestor na zmysluplné využitie štrukturálnych fondov. Veľmi by som si priala, aby pán minister Richter podrobnejšie preskúmal možnosti svojho rezortu ako riadiaceho orgánu pre čerpanie peňazí z EÚ," uviedla Záborská.

Europoslankyňa zároveň upozornila, že pri príprave európskej legislatívy je bežné vypracovanie tzv. dopadovej štúdie, ktorá analyzuje, ako navrhované smernice či nariadenia ovplyvnia fungovanie trhu, priemyselnú produkciu, ceny, alebo životné prostredie. "Nová vláda chce z eurofondov dotovať pracovné miesta pre mladých ľudí, ale nikto zatiaľ nepovedal, aké budú dopady takejto politiky na slovenské rodiny. Príde mi to trochu ako výstrel od pása a mám obavy, že ak sa zameriame na podporu jednej generácie, negatívne sa to dotkne tých ostatných," zdôraznila Záborská.

Europoslankyňa Anna Záborská je predsedníčkou Parlamentnej medziskupiny pre rodinu, ochranu dieťaťa a medzigeneračnú solidaritu. Dlhodobo presadzuje, aby sa pri príprave politiky na európskej úrovni zohľadňoval záujem rodiny.

TK KBS informovala kancelárie poslankyne EP

( TK KBS, ke; ml ) 20120515028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]