[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 05. 2024   Meniny má Viliam      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezident zaslal listy po úmrtí biskupa Tondru a kňaza Jukla
P:3, 04. 05. 2012 16:41, DOM

Bratislava 4. mája (TK KBS) – Prezident SR Ivan Gašparovič zaslal smútočný list Konferencii biskupov Slovenska (KBS) po úmrtí spišského emeritného biskupa Mons. Františka Tondru. Hlava štátu poslala smútočný list aj bratislavskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Stanislavovi Zvolenskému po úmrtí katolíckeho kňaza Vladimíra Jukla. Texty listov prinášame v plnom znení.

****

Vážená Konferencia biskupov Slovenska,

s hlbokým pohnutím som prijal správu o úmrtí spišského emeritného biskupa profesora Františka Tondru, v roku 50. výročia jeho kňazstva.

Narodil sa ako štvrté dieťa v rodine tesára. Zrejme aj preto prednášal kresťanskú sociológiu. Symptomatické na jeho osobnosti je, že nikdy nezabudol na svoje korene ani na svoje poslanie. Vždy, a to príkladne, hájil popri cirkevných aj národno-štátne záujmy Slovenska. Osobitne dbal o kresťanské hodnoty, a zvlášť sociálne. Vyznačoval sa ctihodnosťou a skromnosťou.

Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu pracovať nielen pre seba, ale aj pre okolie, a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť. Monsignor František Tondra bol práve takou osobnosťou. Z jeho duchovnej práce sme čerpali mnohí. Aj ja osobne. Nikdy nezabudnem na jeho myšlienky o bulváre, ktorý „zatemňuje duševný zrak“, o „ľuďoch, ktorí strácajú ideály, majú len plány“, no najmä na jeho slová, ktoré ako predseda Biskupskej konferencie Slovenska vyslovil v Prezidentskom paláci v januári 2009: „Reflexia spoločenského dobra si nevyhnutne vyžaduje reflexiu človeka. Kultúra života je odrazom kultúry človeka, jeho osobnosti i vonkajšieho prejavu“.

Monsignor František Tondra mal svoju neopakovateľnú charizmu. Prijal ju ako dar Božej milosti, aby oslovoval a získaval ľudí pre spoločenské dobro, aby s nimi žil pre vieru, nádej, lásku, aby v nich upevňoval ľudské porozumenie a pokoj.

Odišiel v tichosti. Nech mu je zem slovenská ľahká.

****

Prezident SR poslal smútočný list bratislavskému arcibiskupovi monsignorovi Stanislavovi Zvolenskému v súvislosti s úmrtím katolíckeho kňaza Vladimíra Jukla.

Vaša Excelencia,

dôstojný pán arcibiskup,

s hlbokým pohnutím som prijal smutnú správu o skone obetavého, skromného kňaza, mučeníka z obdobia päťdesiatych rokov. Z čias zápasov o „vieru“ o náboženský život. Mnoho rokov prežil, naplnený vierou v tvrdých väzenských podmienkach len preto, že medzi vysokoškolskou mládežou organizoval podzemnú cirkev, púte veriacich, demonštrácie za náboženskú slobodu a slobodu svedomia. Svoju oddanosť kňazskému poslaniu aktívne, obetavo prejavoval v rokoch Novembra.

Za všetko dobré, čo v živote urobil pre národ i pre toho, a najmä najbiednejšieho, vyslovujem zosnulému kňazovi Vladimírovi Juklovi úprimné poďakovanie a pokojné odpočinutie v slovenskej zemi.

S úctou k zosnulému

Ivan Gašparovič

****

TK KBS informovala Martina Balleková

( TK KBS, mb; ml ) 20120504040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]