[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prezident zaslal listy po úmrtí biskupa Tondru a kňaza Jukla
P:3, 04. 05. 2012 16:41, DOM

Bratislava 4. mája (TK KBS) – Prezident SR Ivan Gašparovič zaslal smútočný list Konferencii biskupov Slovenska (KBS) po úmrtí spišského emeritného biskupa Mons. Františka Tondru. Hlava štátu poslala smútočný list aj bratislavskému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Stanislavovi Zvolenskému po úmrtí katolíckeho kňaza Vladimíra Jukla. Texty listov prinášame v plnom znení.

****

Vážená Konferencia biskupov Slovenska,

s hlbokým pohnutím som prijal správu o úmrtí spišského emeritného biskupa profesora Františka Tondru, v roku 50. výročia jeho kňazstva.

Narodil sa ako štvrté dieťa v rodine tesára. Zrejme aj preto prednášal kresťanskú sociológiu. Symptomatické na jeho osobnosti je, že nikdy nezabudol na svoje korene ani na svoje poslanie. Vždy, a to príkladne, hájil popri cirkevných aj národno-štátne záujmy Slovenska. Osobitne dbal o kresťanské hodnoty, a zvlášť sociálne. Vyznačoval sa ctihodnosťou a skromnosťou.

Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu pracovať nielen pre seba, ale aj pre okolie, a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť. Monsignor František Tondra bol práve takou osobnosťou. Z jeho duchovnej práce sme čerpali mnohí. Aj ja osobne. Nikdy nezabudnem na jeho myšlienky o bulváre, ktorý „zatemňuje duševný zrak“, o „ľuďoch, ktorí strácajú ideály, majú len plány“, no najmä na jeho slová, ktoré ako predseda Biskupskej konferencie Slovenska vyslovil v Prezidentskom paláci v januári 2009: „Reflexia spoločenského dobra si nevyhnutne vyžaduje reflexiu človeka. Kultúra života je odrazom kultúry človeka, jeho osobnosti i vonkajšieho prejavu“.

Monsignor František Tondra mal svoju neopakovateľnú charizmu. Prijal ju ako dar Božej milosti, aby oslovoval a získaval ľudí pre spoločenské dobro, aby s nimi žil pre vieru, nádej, lásku, aby v nich upevňoval ľudské porozumenie a pokoj.

Odišiel v tichosti. Nech mu je zem slovenská ľahká.

****

Prezident SR poslal smútočný list bratislavskému arcibiskupovi monsignorovi Stanislavovi Zvolenskému v súvislosti s úmrtím katolíckeho kňaza Vladimíra Jukla.

Vaša Excelencia,

dôstojný pán arcibiskup,

s hlbokým pohnutím som prijal smutnú správu o skone obetavého, skromného kňaza, mučeníka z obdobia päťdesiatych rokov. Z čias zápasov o „vieru“ o náboženský život. Mnoho rokov prežil, naplnený vierou v tvrdých väzenských podmienkach len preto, že medzi vysokoškolskou mládežou organizoval podzemnú cirkev, púte veriacich, demonštrácie za náboženskú slobodu a slobodu svedomia. Svoju oddanosť kňazskému poslaniu aktívne, obetavo prejavoval v rokoch Novembra.

Za všetko dobré, čo v živote urobil pre národ i pre toho, a najmä najbiednejšieho, vyslovujem zosnulému kňazovi Vladimírovi Juklovi úprimné poďakovanie a pokojné odpočinutie v slovenskej zemi.

S úctou k zosnulému

Ivan Gašparovič

****

TK KBS informovala Martina Balleková

( TK KBS, mb; ml ) 20120504040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]