[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka cirkev v Turecku chce stovky nehnuteľností
P:3, 24. 04. 2012 11:47, ZAH

Turecko 23. apríla (RV) – Katolícka cirkev v Turecku sa pokúša o prinavrátenie vlastníctva 200 nehnuteľností skonfiškovaných vládou v 30-tych rokoch minulého storočia. Podľa niektorých expertov by sa však mala sústrediť na získanie právneho uznania.

Katolícki biskupi na čele s predsedom Konferencie biskupov Turecka sa pred niekoľkými dňami stretli s komisiou tureckého parlamentu pre zmierenie. Táto komisia už dlhšie skúma prinavrátenie majetku skonfiškovaného vládou Ataturka všetkým moslimským komunitám. Avšak katolíci nie sú na zozname „nemoslimských spoločenstiev“, pretože v tom čase boli označovaní ako „zahraničná“ komunita. Katolícka cirkev predložila zoznam vyše 200 objektov, medzi ktorými sú kostoly, školy, sirotince, nemocnice, cintoríny, na základe zoznamu vypracovaného v roku 1913 medzi veľkým vezírom Osmanskej ríše a Francúzskom, v čase protektorátu nad Katolíckou cirkvou.

Problém prinavrátenia týchto nehnuteľností je veľmi komplexný. Predovšetkým tieto objekty často menili vlastníkov a nie je isté, či môžu byť vrátené. Ešte väčším problémom je, že Katolíckej cirkvi v súčasnom tureckom zriadení chýba právne uznanie. K dnešnému dňu Katolícka cirkev v Turecku nemôže byť vlastníkom nehnuteľností, tie môžu byť pridelené iba súkromným osobám, teda laikom, ktorí sú nejakým spôsobom zviazaní s Cirkvou, avšak to má nejasné dôsledky.

Viaceré politické strany a tlač sa postavili proti požiadavke biskupov a odsúdili ju ako chamtivosť. Žiadosť vyvolala rozpaky aj v ostatných kresťanských komunitách. Niektoré osobnosti Cirkvi v Turecku pre agentúru AsiaNews zdôraznili, že skutočným problémom, ktorý treba riešiť a na ktorý musia sústrediť svoje úsilie, je získanie právneho uznania štátom. Zdroj blízky biskupstvu uviedol, že na stretnutí s Komisiou pre zmierenie tento problém nebol ešte prejednávaný.

O tomto uznaní – ako vysvetlil apoštolský nuncius v Turecku Mons. Antonio Lucibello – sa hovorí už desaťročia. Aj pápež počas stretnutia s novým veľvyslancom Turecka pri Svätej stolici (7. januára 2010) žiadal opäť, ako už nespočetne mnohokrát, právne uznanie Katolíckej cirkvi. K tomuto uznaniu by malo dôjsť, pretože krajina ako Turecko má vzťahy so Svätou stolicou už 60 rokov, a nemôže nedať toto uznanie. Bolo by to logickým dôsledkom, pretože Cirkev v Turecku je v istom zmysle súčasťou Svätej stolice. Podľa odborníkov by mala nadchádzajúca ústavná reforma otvoriť cestu k právnemu uznaniu Katolíckej cirkvi.

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120424017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]