[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka cirkev v Turecku chce stovky nehnuteľností
P:3, 24. 04. 2012 11:47, ZAH

Turecko 23. apríla (RV) – Katolícka cirkev v Turecku sa pokúša o prinavrátenie vlastníctva 200 nehnuteľností skonfiškovaných vládou v 30-tych rokoch minulého storočia. Podľa niektorých expertov by sa však mala sústrediť na získanie právneho uznania.

Katolícki biskupi na čele s predsedom Konferencie biskupov Turecka sa pred niekoľkými dňami stretli s komisiou tureckého parlamentu pre zmierenie. Táto komisia už dlhšie skúma prinavrátenie majetku skonfiškovaného vládou Ataturka všetkým moslimským komunitám. Avšak katolíci nie sú na zozname „nemoslimských spoločenstiev“, pretože v tom čase boli označovaní ako „zahraničná“ komunita. Katolícka cirkev predložila zoznam vyše 200 objektov, medzi ktorými sú kostoly, školy, sirotince, nemocnice, cintoríny, na základe zoznamu vypracovaného v roku 1913 medzi veľkým vezírom Osmanskej ríše a Francúzskom, v čase protektorátu nad Katolíckou cirkvou.

Problém prinavrátenia týchto nehnuteľností je veľmi komplexný. Predovšetkým tieto objekty často menili vlastníkov a nie je isté, či môžu byť vrátené. Ešte väčším problémom je, že Katolíckej cirkvi v súčasnom tureckom zriadení chýba právne uznanie. K dnešnému dňu Katolícka cirkev v Turecku nemôže byť vlastníkom nehnuteľností, tie môžu byť pridelené iba súkromným osobám, teda laikom, ktorí sú nejakým spôsobom zviazaní s Cirkvou, avšak to má nejasné dôsledky.

Viaceré politické strany a tlač sa postavili proti požiadavke biskupov a odsúdili ju ako chamtivosť. Žiadosť vyvolala rozpaky aj v ostatných kresťanských komunitách. Niektoré osobnosti Cirkvi v Turecku pre agentúru AsiaNews zdôraznili, že skutočným problémom, ktorý treba riešiť a na ktorý musia sústrediť svoje úsilie, je získanie právneho uznania štátom. Zdroj blízky biskupstvu uviedol, že na stretnutí s Komisiou pre zmierenie tento problém nebol ešte prejednávaný.

O tomto uznaní – ako vysvetlil apoštolský nuncius v Turecku Mons. Antonio Lucibello – sa hovorí už desaťročia. Aj pápež počas stretnutia s novým veľvyslancom Turecka pri Svätej stolici (7. januára 2010) žiadal opäť, ako už nespočetne mnohokrát, právne uznanie Katolíckej cirkvi. K tomuto uznaniu by malo dôjsť, pretože krajina ako Turecko má vzťahy so Svätou stolicou už 60 rokov, a nemôže nedať toto uznanie. Bolo by to logickým dôsledkom, pretože Cirkev v Turecku je v istom zmysle súčasťou Svätej stolice. Podľa odborníkov by mala nadchádzajúca ústavná reforma otvoriť cestu k právnemu uznaniu Katolíckej cirkvi.

( TK KBS, RV jak; ml ) 20120424017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]