[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Katedrále sv. Martina pobožnosť modlitby a solidarity
P:3, 14. 04. 2012 07:22, DOM

Bratislava, 14. apríla (TK KBS) - Pri príležitosti pamätného dňa SR - Dňa nespravodlivo stíhaných sa v piatok 13. apríla v Katedrále sv. Martina v Bratislave uskutočnila pobožnosť modlitby a solidarity s prenasledovanými kresťanmi vo svete, ktorej predsedal bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Prítomní boli počas pobožnosti zjednotení s veriacimi vo svete i na Slovensku. Svoje obety a modlitby obetoval napríklad kardinál Ján Chryzostom kardinál Korec.

V úvode bratislavskej pobožnosti prítomných pozdravil predseda Fóra kresťanských inštitúcií (FKI) František Neupauer. „V tomto roku dávame do pozornosti obyčajných laikov, ktorých môžeme označiť slovným spojením „spravodliví medzi nami“. Ukrývali rehoľníkov, pomáhali na úteku kňazom, a preto mnohých z nich odsúdili na roky väzenia. Na druhej strane, hlboko sa nás dotýkajú osudy prenasledovaných kresťanov vo svete." Po liturgických čítaniach nasledovala homília arcibiskupa Zvolenského a svedectvo dona Františka Valábka, ktoré predniesol herec Jozef Šimonovič.

V prosbách zaznela vďaka za svedectvo viery, prosba o zmierenie a zastavenie prenasledovania. Počas prosieb horelo pred oltárom zapálené kadidlo a postupne prichádzali účastníci pobožnosti, ktorí sa aktívne solidarizujú s prenasledovanými a vo svojich rodinách zažili prenasledovanie - Anton Srholec (bývalý politický väzeň a predseda KPVS), Ján Figeľ (adoptoval si kubánskeho disidenta), Jozef Konc (tajný kapucín, ktorého rodný brat bol uväznený a rehoľný spolubrat zavraždený v Turecku), Eva Grey (dcéra politického väzňa, profesorka na Vysokej škole sv. Alžbety, ktorá sa angažuje v krajinách, kde sú prenasledovaní kresťania), pani Jing (čínska emigrantka).

Na záver pobožnosti predseda FKI František Neupauer poďakoval arcibiskupovi Zvolenskému, podpredsedovi NR SR, zástupcom Bratislavskej samosprávy, provinciálnym predstaveným, rehoľníkom a laikom za účasť na pobožnosti. Pobožnosť ukončili požehnaním a piesňou „Náš Boh je Láska“, ktorú odspieval zbor bratislavských organistov pod vedením Hildy Gulyás a Vlastimila Dufku.

TK KBS informoval Ján Fabičovic

( TK KBS, jf; ml ) 20120414004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]