[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 11. 08. 2022   Meniny má Zuzana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košické arcibiskupstvo prijalo putovnú relikviu sv. Cyrila
P:3, 03. 04. 2012 16:59, DOM

Košice, 3. apríla (TK KBS) - Relikvia sv. Cyrila, ktorá putuje po Slovensku pri príležitosti blížiaceho sa 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, oficiálne zavítala 2. apríla aj do Košickej arcidiecézy. V chráme sv. Gorazda a spoločníkov na košickom sídlisku KVP ju košický eparcha Milan Chautur odovzdal košickému arcibiskupovi a metropolitovi Mons. Bernardovi Boberovi. V mesiacoch apríl a máj si tak budú môcť veriaci relikviu sv. Cyrila uctiť vo všetkých dekanátoch Košickej arcidiecézy.

Arcibiskup Bober uviedol, že pred rokom zažila arcidiecéza podobnú udalosť, keď získala relikvie patróna arcidiecézy sv. Ondreja. „Nadšenie, radosť a oživenie, ktoré vtedy zažili veriaci, by sa mohli a mali zopakovať aj s príchodom relikvie apoštola Slovanov. Rok viery, ktorý od jesene očakáva celá Cirkev, ani nemohol odštartovať lepšie, než príchodom ostatkov toho, ktorý vieru na našom území ohlasoval."

Homíliu pri svätej omši mal gréckokatolícky eparcha Milan Chautur a poukázal na fakt, že postmoderná spoločnosť sa uspokojila s informáciou o záležitostiach viery pred vzdelanosťou vo viere. “A tak je tu čas, aby sme znova začali túžiť po poznaní toho, čomu veríme. Sv. Cyril a Metod boli pozvaní na územie Veľkej Moravy, aby v reči tohto ľudu učili poznávať Božie pravdy i modliť sa. A aj keď nám je slovenčina blízka, akoby bola nezrozumiteľná, keď sa týka vecí viery. Preto je tu dnes znovu sv. Cyril, aby nám pripomenul, že ľud, ktorý v dávnych časoch pred 1150 rokmi bol od modiel odvrátený a pripútaný ku živému a pravému Bohu, tento ľud sa zdá byť dnes opäť priklonený k modlám materializmu, ktoré si cení viac než Boha. Sv. Cyril teda dnes prišiel s rovnakou misiou.“

Telo sv. Cyrila, ktorý zomrel 14. februára 869, bolo pochované s veľkou úctou po pravej strane oltára v rímskej Bazilike sv. Klementa. Dobové kroniky spomínajú mnohé zázraky, ktoré sa udiali pri Cyrilovom hrobe. Po prestavbe baziliky boli relikvie prenesené do jej novej časti, kde sa nachádzali až do konca 18. storočia. Počas nepriaznivých čias za Rímskej republiky (1798), ktorá vznikla ako dôsledok Napoleonovej okupácie Ríma, boli relikvie prenesené do chrámu Chiesa Nuova a uložené k hrobu sv. Filipa Neri. Začiatkom 19. storočia sa relikvie dostali do vlastníctva šľachtickej rodiny Mattei. Rodina sa neskôr, i so svojimi cennosťami, medzi ktorými sa nachádzal i relikviár sv. Cyrila, presťahovala z Ríma do mesta Recanti pri Jadranskom mori. Relikvie boli naspäť odovzdané do Ríma do rúk pápeža Pavla VI. v Sixtínskej kaplnke 14. novembra 1963 za účasti biskupa Mons. Andreja Grutku, rektora SÚSCM Mons. Štefana Náhalku, terajšieho kardinála Jozefa Tomku, koncilových otcov zo Slovenska, biskupov Mons. Ambróza Lazíka, apoštolského administrátora trnavského, Mons. Róberta Pobožného, rožňavského biskupa a Mons. Edurada Nécseya, apoštolského administrátora nirianskeho. Prítomná bola tiež kňažná Antici – Mattei z Recanti.

Neskoršie boli uložené za prítomnosti pápeža Pavla VI. v Bazilike sv. Klementa v Kaplnke sv. Cyrila a Metoda 17. novembra 1963. Nasledujúci rok bola časť relikvií darovaná katedrále v Nitre.

Zdroj: www.ke-arcidieceza.sk

( TK KBS, ke-ar; ml ) 20120403045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kanade

Stretnutie mládeže T22

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus