[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 08. 2021   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove sa konala vedecká konferencia o religionistike
P:3, 30. 03. 2012 08:40, DOM

Prešov, 30. marca (TK KBS) - Gréckokatolícka teologická fakulta (GTF PU) v Prešove usporiadala 29. marca vedeckú konferenciu s názvom „Dejiny religionistiky na Slovensku“. Hlavným organizátorom konferencie bol doc. Andrej Slodička, spolugarant študijného programu religionistika na GTF PU v Prešove. Konferencia bola venovaná pamiatke zomrelého religionistu Jána Komorovského (zomrel 20. marca 2012), za ktorého sa účastníci konferencie pomodlili.

Jednotliví prednášatelia priblížili širšej akademickej obci na Slovensku tých autorov, ktorí sa zaslúžili o vznik tejto akademickej disciplíny na Slovensku, prezentovali súčasný stav religionistiky a poukázali na jej budúce perspektívy v slovenskom kontexte. Na konferencii participovala Fakulta reformovanej teológie Univerzity J. Seleyho v Komárne, Filozofická fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, Evanjelická bohoslovecká fakulta UK v Bratislave, Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV), Katolícka univerzita v Ružomberku a poľské inštitúcie.

V úvodnom slove Mons. Peter Šturák, dekan GTF PU v Prešove, poukázal na význam religionistickej konferencie. V úvodnej prednáške doc. Andrej Slodička prezentoval religionistické pracoviská na Slovensku v kontexte dejín religionistiky na Slovensku. Vyjadril názor, že veriaci religionista s vlastnou náboženskou skúsenosťou má spravidla k náboženstvu bezprostrednejší vzťah, čo sa prejaví aj na jeho vedeckej práci. Spomenul svetoznámeho religionistu Eliadeho a slovenského religionistu Komorovského. János Molnár, dekan Fakulty reformovanej teológie Univerzity J. Seleyho v Komárne poukázal na Rudolfa Macúcha, slovenského teológa, orientalistu a religionistu. Attila Kovács z Katedry porovnávacej religionistiky z Filozofickej fakulty UK v Bratislave vo svojom príspevku pod názvom „Z Dunajskej Stredy do Buchary a späť: Armin Vámbéry a začiatky moderných štúdií islamu“ reflektoval skutočnosť štúdia islamu. Roman Kečka prezentoval život a dielo profesora Jána Komorovského (1924 – 2012) – zakladateľa religionistiky na Slovensku.

Šándor Földvári interpretoval význam a rolu východného Slovenska vo vývoji gréckokatolíckej inteligencie Mukačevského biskupstva v polovici 18. storočia. Jozef Trstenský sa venoval religiozite na Slovensku od roku 1990 po súčasnosť. Michal Hospodár v kontexte diela Jána Komorovského „Vladimír Sergejevič Solovjov a ruská náboženská filozofia“, ktoré publikoval náboženský spolok sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach, sa pokúsil o odkrytie významu Vladimíra S. Solovjova a jeho stúpencov pre „dýchanie dvoma pľúcami“. Mária Poliaková prezentovala problematiku náboženského fundamentalizmu v ponímaní religionistiky na Slovensku. Mgr. Andrea Čusová poukázala na dielo Vojtecha Zamarovského, ktoré bolo prínosom do slovenskej religionistiky.

V poľskej sekcii Wiesław Wójcik poukázal na rozličné smery výskumu nad náboženstvom. Marek Rembierz reflektoval metodologické problémy vied o náboženstve. Mirosław Murat aktuálnym spôsobom zdôraznil špecifický charakter religionistiky v Poľsku. Mieczysław Dudek priniesol komparáciu náboženstva a sociálnej práce. Stanisław Ciupka poukázal na religionistické bádania v Poľsku v krakovskom prostredí.

Organizátori veria, že táto vedecká konferencia pomohla nadviazať spoluprácu medzi rozličnými religionistickými pracoviskami a obohatila reflexiu o náboženstve v kontexte Slovenska. Z konferencie bude publikovaná monografia, reflektujúca dejiny religionistiky na Slovensku.

TK KBS informovala Monika Slodičková

TK KBS vydá k správe ::FOTO::

( TK KBS, ms; ml ) 20120330016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]