[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 23. 02. 2024   Meniny má Roman, Romana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI.: Vo svojom srdci nesiem každého Kubánca
P:3, 29. 03. 2012 07:45, ZAH

Kuba, 29. marca (RV) - Benedikt XVI. sa rozlúčil s Kubou na letisku v Havane. Lietadlo talianskej spoločnosti Alitalia sa vznieslo na svoj viac ako 10-hodinový let do Ríma takmer so 45-minútovým meškaním oproti pôvodnému plánu, ktorý bol o 17:00 h miestneho času (24:00 h SEČ). Prinášame jeho príhovor v plnom znení.

Pán prezident, otcovia kardináli a bratia v biskupskej službe,

vážené autority,

páni a dámy, všetci priatelia!

Vzdávam Bohu vďaky za to, že mi dovolil navštíviť tento pekný ostrov, ktorý zanechal hlboký znak v srdci môjho predchodcu, blahoslaveného Jána Pavla II., keď sem prišiel ako ohlasovateľ pravdy a nádeje. Aj ja som túžil prísť medzi vás ako pútnik lásky, aby som poďakoval Panne Márii za prítomnosť jej milostivej sochy v sanktuáriu v del Cobre, kde už počas štyroch storočí sprevádza púť Cirkvi v tomto národe a dodáva odvahu všetkým Kubáncom, aby s pomocou Krista objavili pravý význam nepokoja a túžob, ktoré sú uhniezdené v ľudskom srdci, a ktoré majú nevyhnutnú silu na budovanie otvorenej spoločnosti, v ktorej sa nik necíti vylúčený. «Kristus, ktorý vstal z mŕtvych, osvecuje tento svet a robí to ešte jasnejším spôsobom práve tam, kde sa podľa ľudského úsudku všetko javí temné a beznádejné. On premohol smrť – On žije – a viera v neho preniká ako malé svetlo všetko temné a hrozivé.» (Príhovor počas modlitbovej vigílie s mladými, Freiburg, 24. 9. 2011).

Ďakujem vám, pán prezident, a iným verejným predstaviteľom za záujem a spoluprácu, ktorou ste prispeli k pozitívnemu priebehu tejto cesty. Svoju vďaku vyjadrujem aj členom Konferencie biskupov Kuby, ktorí nešetrili svojimi silami a obetami. Rovnako aj všetkým, ktorí k tomu akýmkoľvek spôsobom prispeli, osobitne modlitbou. Vo svojom srdci nesiem všetkých a každého Kubánca, ktorí ma sprevádzali svojou modlitbou a láskou, ponúknuc mi srdečné prijatie, a ktorí sa so mnou podelili o svoje najhlbšie a oprávnené túžby.

Prišiel som sem ako svedok Ježiša Krista v pevnom presvedčení, že tam kde prichádza on, skľúčenosť prenecháva miesto nádeji, dobrota nahrádza neistotu a čnostná sila otvára horizonty nezvyčajným a prospešným perspektívam. V jeho mene a ako nástupca svätého Petra som chcel pripomenúť jeho posolstvo spásy, aby povzbudilo nadšenie a záujem kubánskych biskupov, ako aj kňazov, rehoľníkov a tých, ktorí sa pripravujú na kňazskú službu a rehoľný život. Nech slúži ako nový impulz pre tých, ktorí vytrvalo a oddane spolupracujú pri ohlasovaní evanjelia, osobitne laikov, aby posilnili svoju oddanosť Bohu v ich živote a práci, aby sa neunavili v zodpovednom prispievaní k spoločnému dobru a integrálnemu rozvoju celej krajiny.

Cesta, ktorú Kristus ponúka ľudstvu a každému človeku a národu, nie je nanútená, ba je skôr prvým a základným faktorom k jeho autentickému rozvoju. Nech Pánovo svetlo, ktoré osobitným spôsobom žiarilo počas týchto dní, nezhasne v nikom, kto ho prijal, a nech pomôže posilniť všetkých k jednote, a nech dá vyniknúť tomu najušľachtilejšiemu, čo je v kubánskej duši, jej najväčším hodnotám, na ktorých je možné postaviť spoločnosť so širokými obzormi, spoločnosť obnovenú a zmierenú. Nech sa nikto necíti, že mu je zabránené prispieť k tejto vznešenej úlohe kvôli obmedzeniu jeho základných slobôd, alebo kvôli nedostatku vzdelania, alebo materiálnych prostriedkov. Situácia, ktorá sa zhoršuje z dôvodu reštriktívnych ekonomických opatrení uvalených zahraničím, negatívnym spôsobom dolieha na obyvateľstvo.

Tu završujem svoju púť, ale budem pokračovať v úprimnej modlitbe, aby ste pokračovali vo svojom putovaní, a aby sa Kuba stala domovom všetkých a pre všetkých Kubáncov, kde budú spoločne žiť v spravodlivosti a slobode, v prostredí úprimnej bratskej lásky. Rešpektovanie slobody, ktorá bije v srdci každého človeka, je nevyhnutnosťou k tomu, aby sa adekvátnym spôsobom odpovedalo na jeho základné potreby spojené s jeho dôstojnosťou a k budovaniu takej spoločnosti, v ktorej sa každý cíti byť užitočným prispievateľom pri budovaní svojho vlastného života, svojej rodiny a svojej vlasti.

Súčasnosť nám s naliehavosťou ukazuje potrebu, že v ľudskom spolunažívaní, či v národnom alebo medzinárodnom kontexte, je nutné odstrániť nemeniteľné pozície a presvedčenia, ktoré majú sklon iba k jednostrannému pochopeniu a neslúžia k budovaniu vzájomnej spolupráce. Eventuálne nezhody sa musia – neúnavne – riešiť takým spôsobom, ktorý spája všetkých, prostredníctvom trpezlivého a úprimného dialógu a úprimnou vôľou načúvať tým cieľom, ktoré prinášajú nové nádeje.

Kuba, oživ v sebe vieru tvojich otcov! Vezmi si z tejto viery silu k budovaniu lepšej budúcnosti, dôveruj Pánovým prísľubom, otvor svoje srdce jeho evanjeliu, aby sa autentickým spôsobom obnovil tak osobný život, ako aj život spoločnosti.

Zatiaľ čo sa s vami lúčim, prosím Pannu Máriu Milosrdenstva z El Cobre, aby ochraňovala všetkých Kubáncov, nech ich podrží v čase skúšok a vyprosuje od Všemohúceho tie milosti, po ktorých najviac túžia. Hasta siempre, Kuba, zem ozdobená Máriinou materskou prítomnosťou! Nech Boh žehná tvoju budúcnosť!“

Preložil: Jozef Šofranko

( TK KBS, RV js; ml ) 20120329025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]