TK KBS

Dnes je sobota 28. 03. 2020   Meniny má Soňa       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. pri rozlúčke s Mexikom: Ostávajte s Bohom!
P:3, 26. 03. 2012 18:00, ZAHVatikán/Mexiko, 26. marca (RV) - Dnešný deň bol štvrtým a posledným dňom návštevy Svätého Otca v Mexiku. Rozlúčkový prejav na letisko predniesol najprv prezident Felipe de Jesús Calderón Hinojosa, po ňom prehovoril Benedikt XVI.. Prinášame jeho slová v plnom znení.

Pán prezident, vážené autority, otcovia kardináli, drahí bratia v biskupskej službe, mexickí priatelia.

Moja krátka, ale intenzívna návšteva Mexika sa chýli k svojmu záveru. Avšak nie je to záver môjho vzťahu a blízkosti voči krajine, ktorú nosím vo svojom vnútri. Odchádzam plný nezabudnuteľných skúseností, rovnako ako sú nezabudnuteľné toľké prejavy vrelého prijatia a blízkosti. Pán prezident, ďakujem vám za srdečné slová, ako aj za všetko to, čo urobili jednotliví predstavitelia k zrealizovaniu tejto význačnej cesty. Z celého srdca ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili prostredníctvom veľkých ale aj nepatrných detailov k tomu, aby sa mohli uskutočniť všetky udalosti týchto dní. Prosím Pána, aby žiadna námaha nevyšla nazmar a aby s jeho pomocou priniesla mnoho ovocia v živote viery, nádeje a lásky miest Leónu, Guadanajuata, celého Mexika a všetkých bratských národov Latinskej Ameriky a Karibiku.

Pred samotnou vierou v Ježiša Krista, ktorú som cítil vibrovať v srdciach a ľudovej zbožnosti k jeho Matke – nazývanej nádhernými titulmi ako Guadalupská a Svetla – ktoré som videl žiariť na tvárach, túžim nanovo a jasne zopakovať pozvanie mexickému ľudu, aby ostal verný sám sebe. Aby sa nenechal zastrašiť silami zla, aby bol odvážny a pracoval na tom, žeby životodarná miazga, ktorá pochádza z jeho kresťanských koreňov, nechala zakvitnúť jeho prítomnosť a budúcnosť.

Videl som však aj prejavy starostí kvôli rozličným aspektom života v tejto milovanej krajine. Niektoré, ktoré sa objavili pred nedávnom, iné ktoré sú dedičstvom minulosti a stále spôsobujú mnoho sĺz. Tie si rovnako odnášam so sebou, zdieľajúc radostí, ako aj starosti mojich mexických bratov, aby som ich mohol v modlitbe zložiť pod kríž, do Kristovho srdca, z ktorého vyviera spásna voda a krv.

Za týchto okolností veľmi povzbudzujem mexických katolíkov a všetkých mužov a ženy dobrej vôle, aby neupadli do utilitaristickej mentality, ktorá vždy skončí obetovaním tých najslabších a bezbranných. Pozývam ich k takému úsiliu, ktoré umožní spoločnosti obnoviť sa od svojich základov, aby sa v nej mohol realizovať dôstojný, spravodlivý a pokojný život pre všetkých. Pre katolíkov je toto úsilie o spoločné dobro rovnako výzvou tej základnej evanjeliovej dimenzie, ktorou je ľudský rozvoj a najvyššia forma milosrdnej lásky. Z tohto dôvodu Cirkev vyzýva všetkých svojich veriacich, aby boli dobrými občanmi, vedomými si svojej zodpovednosti za dobro tých druhých, všetkých, či v osobnej sfére, alebo akejkoľvek oblasti spoločnosti.

Drahí mexickí priatelia, hovorím vám zbohom v pravom význame hispánskej tradície: Ostávajte s Bohom! Áno, zbohom; vždy v Kristovej láske, v
ktorej sa všetci stretávame, a v ktorej sa stretneme. Nech vás žehná Boh a nech vás ochraňuje Panna Mária.( TK KBS, RV js; ml ) 20120326063   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 1116 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020