[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 23. 02. 2024   Meniny má Roman, Romana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návšteva Benedikta XVI. v Mexiku pokračovala tretím dňom
P:3, 26. 03. 2012 09:00, ZAH

Mexiko, 25. marca (TK KBS/RV) - Okolo pol milióna ľudí sa zúčastnilo na nedeľnej svätej omši s Benediktom XVI. v leónskom parku Bicenterio. Ide o jeden z vrcholov jeho návštevy Mexika. Na bohoslužbe sa zúčastnilo približne tritisíc kňazov, 22 predsedov biskupských konferencií z celej Latinskej Ameriky.

1. PRELET NAD SOCHOU KRISTA KRÁĽA

Tretí deň návštevy Benedikta XVI. v Mexiku - v nedeľu 25. marca - sa pre Svätého Otca začal ráno po 8:00 h (po 16:00 h stredoeurópskeho času). Vrtuľníkom sa presunul do parku Bicentenario v meste León. Počas letu preletel ponad sochu Krista Kráľa v Cubilete. K tomuto miestu vedie každoročná púť na koňoch, a to na slávnosť Zjavenia Pána. Ide o jeden z najväčších náboženských mexických monumentov. Socha Krista má 22 metrov a váži 80 ton. Je umiestnená na najvyššom končiari regiónu Cerro Cubilete (2700 metrov) a je geografickým stredom Mexika. Zobrazuje Krista s otvorenou náručou a s dvoma anjelmi pri jeho nohách, z ktorých jeden drží kráľovskú a druhý tŕňovú korunu.

Zaujímavosťou je, že socha nie je obrátená smerom k hlavnému mestu štátu Guanajuato či k hlavnému mestu Mexika, ale k mestu León, pretože projekt financovala miestna diecéza, ktorá je považovaná za akési náboženské srdce štátu. Pôvodná socha z roku 1923 sa zrútila pri bombardovaní roku 1926, ktoré bolo nariadené mexickým prezidentom Plutarcom Elias Callesom. Súčasná socha bola inaugurovaná v roku 1940 a bola financovaná mexickou vládou ako gesto dobrej vôle voči Cirkvi. Park Bicentenario je pamätným miestom štátu Gunajuato, kolíska národného mexického zápasu, vybudovaný v súvislosti s oslavami 200. výročia nezávislosti krajiny. Priestranstvo má rozlohu 14 hektárov. Vo svojich pavilónoch hostí rôzne kultúrne, výchovné, zábavné podujatia, ktoré posilňujú národnú identitu a spoločensko-kultúrne hodnoty. Na tomto priestranstve niekoľko skupiniek mladých prebdelo noc v očakávaní eucharistickej slávnosti so Svätým Otcom.

2. BOHOSLUŽBA V PARKU BICENTERIO

Na začiatku slávenia Svätého Otca privítal guvernér štátu Guanajuato a primátor mesta Silao, ktorý odovzdal pápežovi symbolický kľúč od mestskej brány. Potom sa Svätý Otec papamobilom pomedzi veriacich premiestnil k sakristii a pripravil na slávenie svätej omše. Spolu s ním ju koncelebrovalo asi 250 kardinálov, biskupi Mexika vrátane predsedov všetkých 22 biskupských konferencií Latinskej Ameriky a Karibiku, ďalej biskupi celého amerického kontinentu a približne tritisíc kňazov. Spev počas liturgie mal na starosti orchester 60 hudobníkov a 200-členný spevácky zbor. Ako spomienku na túto eucharistickú slávnosť zanechal Benedikt XVI. dar pre Sanktuárium v Cubilete mozaiku Krista Kráľa, ktorú vyrobila dielňa Sv. Petra vo Vatikáne. V úvode svätej omše Benedikta XVI. pozdravil leónsky arcibiskup Mons. José Martín Rábaga.

Vo svojej homílii Svätý Otec okrem iného zdôraznil potrebuj obnoviť a oživiť život z Evanjelia. Ten síce zapustil v krajinách Latinskej Ameriky hlboké korene, môže mu však hroziť istá únava. "Kontinentálna misia, ktorá sa koná na tomto kontinente, diecéza po diecéze, má jasný cieľ – presvedčiť všetkých kresťanov a cirkevné spoločenstvá, aby dokázali čeliť pokušeniu povrchnej a tradičnej viery, niekedy úlomkovitej a nedôslednej. Aj tu treba prekonať únavu z viery a opäť nadobudnúť „radosť z toho, že sme kresťania a že máme vnútorné šťastie poznávať Krista a patriť k jeho Cirkvi. Z tejto radosti sa rodí sila slúžiť Kristovi v ťažkých situáciách ľudského utrpenia, dať sa mu k dispozícii bez ohľadu na vlastný osoh," uviedol Benedikt XVI.

PRÍHOVOR BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE.::

Na záver bohoslužby sa ešte Benedikt XVI. s prítomnými veriacimi pomodlil modlitbu Anjel Pána. Predtým v príhovore odovzdal ľud Latinskej Ameriky do starostlivosti Panny Márie Guadalupskej. "V týchto časoch, keď sú mnohé rodiny oddelené a donútené k emigrácii, mnohé trpia kvôli chudobe, korupcii, domácemu násiliu, obchodu s drogami, pre krízu hodnôt a pre kriminalitu, obraciame sa na Máriu hľadajúc útechu, posilu, nádej. Je to Matka pravého Boha, ktorá vyzýva k vernosti vo viere a láske pod jej ochranou, aby sme tak zvíťazili nad každým zlom a vytvorili spravodlivejšiu a solidárnejšiu spoločnosť," povedal Benedikt XVI., ktorý záverečným požehnaním požehnal aj 91 reprodukcií Gaudalupskej Madony, určených pre všetky mexické diecézy. Po svätej omši sa opäť vrátil vrtuľníkov do Kolégia Miraflores.

PRÍHOVOR BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE.::

3. VEŠPERY S BISKUPMI

V nedeľu popoludní mal Benedikt XVI. v programe vešpery v leónskej katedrále - Bazilike Panny Márie Svetla so všetkými mexickými biskupmi (130) a predstaviteľmi episkopátu Latinskej Ameriky. Katedrálu, ktorá je zasvätená Panne Márii Svetla, začali stavať v roku 1746 jezuiti. Jej stavbu prerušilo vyhnanie jezuitov zo španielskych kolónií. Avšak vďaka podpore rodiny Obregón bola katedrála v 19. storočí dokončená. Slávnostná posviacka sa uskutočnila 16. marca 1866.

Svätého Otca v katedrále privítal predseda mexického episkopátu, ktorý zároveň stojí na čele Rady episkopátu Latinskej Ameriky (CELAM), arcibiskup Carlo Aguiar Retes. Poukázal na "plody Aparecidy", odkiaľ pred piatimi rokmi vyšiel impulz ku kontimentálnej misii. Ako povedal, do služieb novej evanjelizácie nasadzujú sily tiež laici a ukazujú Cirkev ako živú, obnovujúcu sa vo viere, nádeji a láske. Týka sa to tiež Mexika, kde Cirkev prekonáva dôsledky konfliktu so štátom, ktorý poznamenal minulé storočie a čelí novým výzvam.

"S veľkou túžbou som očakával toto dnešné stretnutie s vami, pastiermi Kristovej Cirkvi, ktorá putuje v Mexiku a v iných krajinách tohto veľkého kontinentu, ako príležitosť zahľadieť sa spoločne na Krista, ktorý vám zveril vzácnu úlohu ohlasovania Evanjelia v týchto krajinách so silnou katolíckou tradíciou. Aktuálna situácia vašich diecéz vás veľakrát stavia pred výzvy i ťažkosti rôzneho pôvodu. Vediac však, že Pán je vzkriesený, môžeme kráčať v dôvere s presvedčením, že zlo nemá posledné slovo v dejinách, a že Boh môže otvoriť nové priestory nádeje, ktorá nesklame," povedal Benedikt XVI.

PRÍHOVOR BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE.::

Po skončení modlitby guvernér štátu Guanajuato Juan Manuel Oliva Ramiréz odovzdal Svätému Otcovi ovládač, ktorým Benedikt XVI. na diaľku sprevádzkoval nové osvetlenie pútnického miesta Krista Kráľa na hore Cubilete. Inauguráciu osvetlenia sprevádzal slávnostný ohňostroj.

4. ROZLÚČKA A STRETNUTIE S MLÁDEŽOU

Po odchode Benedikta XVI. do kolégia Miraflores sa na nádvorí pri katedrále konala večera na rozlúčku pre členov pápežského sprievodu a organizátorov návštevy. Zúčastnili sa na nej tiež vládni predstavitelia na čele s prezidentom Filipom Calderonom. Vatikánsky štátny sekretár pri tejto príležitosti zhrnul hlavné body návštevy. Kardinál Bertone sa dotkol stále delikátnej témy vzťahu štátu a Cirkvi v Mexiku. Ako povedal, úlohou oboch je to isté, ale v inej forme: totiž strážiť ľudské práva, medzi ktoré patrí tiež sloboda svedomia a vyznania. Vyjadril nádej, že Mexiko bude naďalej upevňovať tieto slobody, presahujúce obyčajnú slobodu kultu. Pripomenul tiež cirkevných predstaviteľov, ktorí by boli vzorom angažovanosti pre človeka a jeho dôstojnosť v Latinskej Amerike. Hlas si vzal tiež mexický prezident. V poďakovaní organizátorom označil návštevu "za šťastnú hodinu Mexika".

Návrat do kolégia Miraflores neznamenal pre Benedikta XVI. koniec programu, referuje z Mexika P. Tadeusz Cieślak. V programe návštevy do Mexika chýbalo stretnutie s mládežou. Napriek tomu práve mladí ľudia mali od počiatku do konca návštevy významný podiel na celkovom ovzduší minulých dní. Vítali Benedikta XVI. pozdĺž trás jeho prejazdov, mladí dobrovoľníci pomáhali v organizácií, ďalší viedli modlitby a spevy. V nedeľu sa ich veľký dav zhromaždil pre kolégiom Mriaflores, kde Svätý Otec večeral. Nechýbali ani umelci s hudobnými nástrojmi v tradičných krojoch. Ich očakávanie sa naplnilo - Svätý Otec prišiel medzi nich. Za zvuku mexických ľudových piesní dostal ako dar sombrero, toho dňa už druhé, tentokrát v pápežských farbách, teda bielej, vyšívanej zlatom.

"Absolvoval som veľa ciest, ale nikde som nebol prijatý s takým entuziazmom," povedal Benedikt XVI. "Môžem povedať, že sa už dlhé roky každý deň za Mexiko modlím a v budúcnosti sa budem modliť ešte viac. Teraz už rozumiem, prečo Ján Pavol II. povedal: cítim sa byť mexickým pápežom. Drahí priatelia, i keď som šťastný tu s vami, odpusťte mi, že sa vzdialim. Zajtra ma čaká náročný deň...". Svätý Otec potom mladým požehnal a rozlúčil sa: Buenas noches!

( TK KBS, RV; ml ) 20120325013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]