[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hovorca Svätej stolice na tlačovej konferencii v Mexiku
P:3, 24. 03. 2012 13:24, ZAH

Mexiko/Vatikán, 24. marca (TK KBS) - Po uvítacom ceremoniáli po prílete Benedikta XVI. do Mexika odpovedal na otázky novinár hovorca Svätej Stolice P. Federico Lombardi. Prinášame otázky a odpovede v plnom znení.

1. Na palube lietadla Svätý Otec spomenul, že je dôležité demaskovať zlo. Čo chce urobiť Katolícka cirkev v tejto oblasti?

„Hovorilo sa o násilí a o skutočnosti, že sú osoby, ktoré o sebe hovoria, že sú veriaci alebo katolíci, ale v skutočnosti majú ďaleko od spravodlivosti. Svätý Otec povedal, že evanjelium sa musí ohlasovať s odvahou, v pravde a bez kompromisov. Jasnými slovami, že nie je možné byť aj veriacim v Krista a zároveň byť násilníkom a zaoberať sa iba osobnými záležitosťami, ktoré sú proti každej spravodlivosti. Je to pozvanie pre Cirkev, aby ohlasovala a bola dôveryhodným svedkom evanjelia v týchto časoch a na tomto mieste.“

2. Prvé pápežove pocity na letisku a jeho očakávania na tejto ceste?

Svätého Otca veľmi, ale veľmi potešila radosť a množstvo ľudí. Ich spôsob prejavu svojich emócií. Svätý Otec, aj keď je to osoba veľmi tichá, si toto veľmi cení. To isté sa stalo v Benine. Pápež vníma radosť iných a hovorí „ďakujem, ďakujem!“ pretože vníma vďačnosť, lásku, náklonnosť, od druhých, ktorí sa zaň modlia a sú šťastní v jeho prítomnosti. Svätý Otec sa veľmi teší tejto srdečnej atmosfére na jeho cestách. Je to akoby vzájomný dialóg povzbudenia, pretože cíti povzbudenie k tomu, aby pokračoval“.

3. Dnes sa konala manifestácia proti návšteve Svätého Otca. Ako sa k tomu staviate?

„Počas pápežských ciest sa vždy nájde niekto, kto je proti a hovorí o tom rozličnými spôsobmi. Je to normálny spôsob v demokratickej spoločnosti, pre nikoho to nie je prekvapením, ani pre Svätého Otca, ani pre nás. Základom je však to, aby tí, ktorí chcú sláviť a oslavovať prítomnosť Svätého Otca, to mohli robiť bez problémov a bez toho, aby boli napádaní. Každý je slobodný vo vyjadrení svojho osobného názoru, ale každý musí rešpektovať názor iných“.

4. V Kolumbii sú tie isté problémy ako v Mexiku. Pôjde pápež aj do Kolumbie?

„Svätý Otec stále opakuje: «Uvidíme, či Boh bude chcieť», pretože si je veľmi dobre vedomý svojho veku. Ani jeden z pápežov v poslednom období nedosiahol vek tohto pápeža. Napriek tomu sa vydal na 14 hodinový let do Mexika. Toto je obdivujúce! Nemôžeme klásť limity, ale musíme byť opatrní a povedať «Toto je pekná cesta, potom sa uvidí». Ak bude mať možnosť, Svätý Otec rád prinesie radosť do mnohých krajín“.

5. Svätý Otec hovorí, že milosrdná láska je základom pre tých, ktorí to potrebujú. Nik nesmie byť vylúčený a Cirkev spolupracuje s tými, ktorí sa angažujú v charitatívnej oblasti. V Mexiku je veľa chudobných. Je cirkev dosť zaangažovaná v tejto oblasti?

„Z viery vychádza nádej a láska. Rovnako, ako nás učí Kristus, aby sme sa delili s tým, kým sme a čo máme, aby sme vybudovali lepšiu budúcnosť pre našu krajinu. Neexistuje Katolícka cirkev, ktorá by nevykonávala charitatívnu činnosť pre chudobných. Toto povedal Svätý Otec aj v Aparecíde“.

6. Skutočne nemajú Mexičania náboženskú slobodu? Pýtam sa, pretože Svätý Otec vo svojom prvom prejave hovoril o skutočnej náboženskej slobode. Prezident Calderon hovoril o dôležitosti laického štátu v Mexiku. Ako si vysvetliť toto posolstvo?

„Nie som technický expert na mexickú legislatívu, ale v súčasnosti prebieha diskusia, proces, na tému náboženskej slobody. Pohľad Cirkvi na náboženskú slobodu je taký, že za žiadnych okolností nemôže byť reč o akýchsi privilégiách pre Katolícku cirkev, ale aby každý mohol žiť a prejavovať svoju vieru nie len v modlitbe, ale aj prostredníctvom činností a charitatívnych diel. Toto je rozdiel medzi slobodou kultu a náboženskou slobodou. Prirodzene, v Mexiku je väčšina katolíkov, a preto je evidentné, že je krajinou, v ktorou je možné byť katolíkom, ale môžu byť aj iné prejavy, ako prejaviť život Cirkvi novým spôsobom."

( TK KBS, RV js; ml ) 20120324008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]