[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 03. 2023   Meniny má Alena      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mexické denníky a bilbordy v Leóne vítajú Svätého Otca
P:3, 24. 03. 2012 10:17, ZAH

Vatikán/Mexiko, 24. marca (RV) – „Zjednotení v nádeji“, „Benedikt XVI., Guanajuato ťa víta s otvorenou náručou“, „León víta pápeža a celý svet“ či „Vitajte v srdci Mexika“ – aj takto znejú texty na bilbordoch v meste León. Podobne vítali Svätého Otca aj mexické denníky a viacero z nich v deň príchodu Svätého Otca ponúkali špeciálne vydania venované jeho osobnosti, pontifikátu a činnostiam.

Denník A. M. priniesol na titulnej strane celostranovú fotografiu Benedikta XVI. s jediným titulkom „Vitajte“. Na nasledujúcich stranách sa noviny v článku s názvom „Pápež cestuje obrnený“ venujú miere bezpečnosti a technickým detailom papamobilu. „Strážny anjel Benedikta XVI.“ je už názov príspevku o Domenicovi Gianiovi, šéfovi bezpečnostnej služby a civilnej ochrany, ktorý dohliada na bezpečnosť pápeža počas cesty v Mexiku a na Kube. Iný článok zase ponúka možnosť nazrieť do pápežskej rezidencie v kolégiu Miraflores, starobylej školskej budovy, o ktorú sa starajú rehoľné sestry.

Tlač v piatok ponúkala program Svätého Otca počas cesty v Mexiku, fotografie miest, ale aj osobností, ktoré sa stretnú s pápežom. Nechýbali ani zaujímavosti zo života pápeža. V leónskom denníku El Heraldo sa znova objavil titulok „Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom“. Rovnako pozitívne vyznieva titulok na prvej strane novín nad fotografiou brány mesta: „León, sväté miesto – Benedikt XVI. píše veľký príbeh našich dejín 21. storočia“. Denník sa však venuje aj sociálnym problémom krajiny, konkrétne v článku „Návšteva v ťažkých časoch“, podľa ktorého pápež nájde krajinu vyčerpanú, kde sú chudobní stále chudobnejší a bohatí stále bohatší.

Medzi inými príspevkami možno spomenúť informácie o inaugurácií tlačového strediska, ktoré bude k dispozícií 2-tisícom akreditovaných novinárov. Spomína sa však aj nedávny útok hackerov na mexické stránky, ktoré sa zaoberajú pápežskou návštevou. El Heraldo sa rovnako zmienil aj o niekoľkých protestoch proti návšteve hlavy Katolíckej cirkvi. V ďalšej časti vydania už cez titulky poukazuje na ciele cesty Benedikta XVI.: „Proti nespravodlivosti, chudobe a obchodovaniu s drogami“, či „Cesta evanjelizácie a zmierenia“.

Mexický denník Milenio si aj naďalej zachováva svoj kritický postoj k návšteve pápeža. Na prvej strane uvádza „León sa paralyzuje, aby videl pápeža“ a informuje o mobilizácii ozbrojených síl a federálnej polície počas uvítacieho ceremoniálu. Pokračuje rovnako negatívnymi vyjadreniami typu Ratzinger nemá čas na to, aby sa venoval obetiam pedofílie, ako aj článkom, v ktorom sa uvádza že 72 % Mexičanov žiada od pápeža posolstvo proti násiliu. Na ďalších stranách informuje o prvých dňoch návštevy pápeža a jej motívoch. Ponúka tiež príbehy leónskych obyvateľov a ich postoje k návšteve pápeža.

Všetky mexické novinové stánky ponúkali aj špeciálne vydanie publikácie Benedictus, venovanej výhradne niekoľkým aspektom návštevy pápeža. Rozsiahla dokumentácia sa zaoberá životom a ďalším historickým aspektom postavy Benedikta XVI., obsahuje aj rozhovory s miestnymi náboženskými predstaviteľmi a podrobné informácie o mestách Guanajuato, León a Silao.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20120324006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]