[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Benedikt XVI. priletel na 23. apoštolskú návštevu do Mexika
P:3, 24. 03. 2012 09:00, ZAH

Mexiko, 24. marca (TK KBS/RV) - Po štrnásťhodinovom lete vstúpil v piatok o 16:27 miestneho času (23:27 stredoeurópskeho času) Benedikt XVI. na pôdu Latinskej Ameriky. Na letisko, vzdialenom 30 km od mesta León, ho vítalo tisícky veriacich.

1. UVÍTACÍ CEREMONIÁL

Po prehliadke čestnej stráže a odznení hymien Vatikánu a Mexika privítal Benedikta XVI. v krátkom príhovore – častokrát prerušovanom nadšenými výkrikmi veriacich, mexický prezident Felipe de Jesús Calderón Hinojosa. Potom miestnych pozdravil už samotný Svätý Otec. "Som nesmierne rád, že tu môžem byť. Vzdávam vďaky Bohu, že mi doprial realizovať túto túžbu, ktorá bola v mojom srdci už dlhý čas, povzbudiť vo viere Boží ľud tohto veľkého národa, a to na jeho vlastnej pôde. Vzťah mexického obyvateľstva voči Petrovmu nástupcovi je povestný, a ten naňho často pamätá vo svojich modlitbách," uviedol Benedikt XVI.

PRÍHOVOR BENEDIKTA XVI. V PLNOM ZNENÍ NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE.::

Svätého otca potom prišli pozdraviť jednotlivé civilné autority. Po oficiálnom ceremoniáli ho privítal aj folklórny súbor, ktorý mu za zvukov mexickej hudby predviedol tradičné tance tejto krajiny. Potom za spevu tohto súboru šiel pozdraviť veľkú skupinu detí a chorých, ktorí boli medzi tisícami ľudí na letisku. Po uvítacom ceremoniáli odišiel Benedikt XVI. papamobilom do 34 kilometrov vzdialeného kolégia Panny Márie Miraflores, školského komplexu spravovaného rehoľnými sestrami, kde bude počas návštevy Mexika bývať. Popri trase vítali Svätého Otca zástupy veriacich.

2. TLAČOVÁ KONFERENCIA

Po skončení oficiálneho uvítacieho ceremoniálu sa uskutočnila tlačová konferencia hovorcu Svätej stolice pátra Federica Lombardiho SJ s novinármi. „Svätý Otec je veľmi rád, že môže byť tu v Mexiku. Ďakuje všetkým novinárom a verí, že ich práca sprostredkovateľov môže byť veľkou pomocou v šírení jeho posolstva. Pápež podnikol dlhú ale dobrú cestu. Je v dobrej kondícii. Aj keď bolo pri prvom príhovore počuť jeho zachrípnutý hlas z dôvodu klimatizácie v lietadle, cíti sa vynikajúco. Posledné tri dni venoval iba príprave na túto cestu. Ale predovšetkým venoval dlhý čas modlitbe“. „Úmyslom Benedikta XVI. je pokračovať v misii Jána Pavla II. v Mexiku a na Kube. Toto je veľmi významné v úvode prvého príhovoru, keď Svätý Otec pripomenul málo známe posolstvo Jána Pavla II. pre túto krajinu, keď letel v lietadle.“

„Svätého Otca potešil uvítací ceremoniál na letisku. Po ňom sa asi na 15 min. súkromne stretol s prezidentom, keď si pripomenuli cesty Jána Pavla II., Svätý Otec poďakoval za prijatie a panoramaticky naznačil problémy, pri ktorých sa pristaví vo svojich príhovoroch. Ďalej, videli sme prijatie zo strany ľudí. Počet ľudí, ktorí prišli na letisko. Polooficiálne zdroje hovoria o 600 – 700 tisíc osobách. Toto už je veľký počet, ktorý prekvapil Svätého Otca. Potom sa P. Lombardi pristavil pri zhrnutí prvého príhovoru Benedikta XVI. na letisku. „Hlavnou témou posolstva je nádej. Pápež chce svojim posolstvom viery a nádeje, povzbudiť všetkých Mexičanov, aby verili v možnosť, že existuje spôsob, ktorý zmení súčasnú realitu, ktorý pomôže budovať pokoj a rozvoj človeka v tejto krajine. Svätý Otec sa tiež dotkol tém, ktoré vyjadrujú túto realitu: spravodlivosť, sloboda, náboženská sloboda Mexičanov žijúcich v zahraničí.

ĎALŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE NÁJDETE NA ::TOMTO MIESTE.::

( TK KBS, RV js; pz ) 20120324004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]