[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 03. 2023   Meniny má Alena      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cesta Benedikta XVI. v pozornosti svetových médií
P:3, 23. 03. 2012 14:27, ZAH

Mexiko, 23. marca (RV) – Cesta Benedikta XVI. do dvoch latinskoamerických krajín bola aj vo štvrtok v centre pozornosti svetových médií. Titulné stránky mexických novín zapĺňali fotografie Svätého Otca, články hodnotiace stav príprav na návštevu, ako aj informácie pre pútnikov.

„Náš denník je jediné vnútroštátne médium, ktoré sprevádza Svätého Otca na historickej ceste“ – uvádza na samotnej titulke vyhradenej návšteve denník A. M. Ďalej informuje o najvyššom stupni ochrany bezpečnosti, ktorý zabezpečuje federálna a vojenská polícia, ale aj o kontrole kolégia Miraflores – miesta oddychu pápeža, ktorú vykonali prezidentské bezpečnostné sily. Na ďalších stranách sa píše o príchode novinárov a pútnikov z celého sveta. V parku Bicentenario sa už nachádza dvesto ľudí, ktorí čakajú na nedeľnú svätú omšu s Benediktom XVI. Z bezpečnostných dôvodov je až do pondelka zatvorená katedrála v Leóne. Benedikt XVI. v nej bude v nedeľu sláviť vešpery spolu s biskupmi Mexika a Latinskej Ameriky. Denník sa venuje aj uvítacej ceremónií, počas ktorej dostane Svätý Otec kazetu s hrudou mexickej zeme. Leónsky arcibiskup Mons. Martin Ràbago mu v mene diecéznej komunity odovzdá reprodukciu obrazu Najsvätejšej Matky Svetla. Jeden z článkov poukazuje aj na negatívnu stránku nasledujúcich dní, a to zvýšenie cien v krajine.

Leónsky denník El Heraldo otvoril svoje včerajšie vydanie titulkom z evanjelia: „Blahoslavený, ktorý prichádza v mene Pánovom“. Mexický veľvyslanec pri Svätej Stolici Héctor F. Ling Altamirano v článku tvrdí, že pápež príde ohlasovať evanjelium a nie hovoriť konkrétne o násilí, korupcii a obchode s drogami. Denník polemizuje s možnosťou, či Svätý Otec spomenie prípady sexuálnych zneužívaní v Cirkvi, a to v súvislosti so škandálom, ktorý spôsobil Marcial Maciel, dnes už zosnulý mexický kňaz, zakladateľ rehoľnej kongregácie Legionárov Krista. Denník Milenio v tomto smere ponúkol rozhovor s pátrom Patrickom O´Connellom, zodpovedným za Kristových legionárov v Leóne s názvom „Pápež nenechal osamote obete sexuálnych zneužívaní“.

Viacero mexických denníkov ponúka analýzy toho, akým témam by sa pápež mohol v Mexiku venovať. Podľa denníka El Universal sa Svätý Otec zameria predovšetkým na hlásanie učenia Cirkvi, podporovanie pokoja a je len malá pravdepodobnosť, že by hlava Katolíckej cirkvi riešila politické otázky, či násilie v krajine. „Pápež príde ohlasovať evanjelium, nie odsudzovať násilie“ domnieva sa tak aj denník Milenio.

Napriek titulku denníka Correo „Cesta pápeža v odtieni volieb“, analytici v článku sa zhodujú na tom, že návšteva pápeža nebude mať vplyv na nadchádzajúce prezidentské voľby v Mexiku, ktoré sa budú konať 1. júla. Aj editoriál denníka Milenio sa venuje politickej otázke, konkrétne náboženskej slobode v súvislosti so zákonom, ktorý schválil mexický parlament. Ďalšie ponúkajú skôr ľahšie témy: popisujú rúcha, ktoré pápež nosí počas slávností, vysvetľujú význam pápežského erbu. Denník venoval priestor aj niektorým kritickým aspektom návštevy. Jedným z nich je aj možnosť, že by sa počas nasledujúcich dní mohli objaviť skupiny protestujúce proti prítomnosti Benedikta XVI. v krajine.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20120323037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]