::TU.:: Cestu mapuje ::televízia TV LUX.::"> ::TU.:: Cestu mapuje ::televízia TV LUX.::" />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 03. 2023   Meniny má Alena      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Začala sa 23. zahraničná cesta Benedikta XVI. (aktualizované)
P:3, 23. 03. 2012 10:00, ZAH

Vatikán, 23. marca (RV) – Benedikt XVI. sa vydal na 23. apoštolskú cestu. Privedie ho do Latinskej Ameriky. Do pondelka ho bude hostiť Mexiko, potom sa presunie na Kubu. Informácie z návštevy je možné sledovať ::TU.:: Cestu mapuje ::televízia TV LUX.::

1) Odlet z Ríma do Mexika

O 9:30 h začal 14-hodinový let v lietadle spoločnosti Alitalia (Boeing 777-243 ER) z rímskeho letiska Fiumicino do mexického mesta Silao. Cesta, pred ktorou Benedikta XVI. prišiel na letisko pozdraviť biskup Mons. Gino Reali, by mala trvať 14 hodín (10 267-kilometrová púť).

Letová trasa vedie ponad niekoľko štátov. Svätý Otec ich hlavám zaslal telegramy, a to konkrétne prezidentovi Talianska, Francúzska, Írska, USA, anglickej a dánskej kráľovnej, ktorá je hlavou štátu Grónsko, a generálnemu guvernérovi Kanady.

::Prezident Talianskej republiky Giorgio Napolitano:: odpovedal Benediktovi XVI. na dnešný telegram pri jeho odlete do Mexika, kde sa dnes začne jeho 23. apoštolská cesta Benedikta XVI.

2) Tlačová konferencia v lietadle

Počas letu sa Benedikt XVI. stretol s novinármi, ktorí ho sprevádzajú na tejto ceste. „V duchu povzbudenia, učenia, posilnenia vo viere, nádeji a láske“ sa bude podľa Svätého Otca niesť jeho apoštolská cesta v Mexiku a na Kube. Povedal to novinárom na palube lietadla cestou do Mexika.

Na tlačovej konferencii bolo viac ako 70 novinárov. Nechýbali medzi nimi zástupcovia svetových médií vrátane mexických. Svätý Otec reagoval na viaceré témy súčasného diania, od pliagy obchodu s drogami v Mexiku, až k výzvam novej evanjelizácie na latinskoamerickom kontinente. Jeho návšteva nasleduje stopy historickej cesty Jána Pavla II.

Svätý Otec sa počas rozhovoru s novinármi pristavil pri probléme obchodu s drogami a násilia v Mexiku. Zdôraznil, že Katolícka cirkev nesie veľkú zodpovednosť za to, aby mexický ľud dokázal čeliť tejto pohrome: „Musíme vykonať všetko, čo sa len dá, proti tomuto zlu, ktoré ničí ľudstvo a našu mládež. Povedal by som, že v prvom rade je nutné začať s ohlasovaním Boha.“ K zodpovednosti Cirkvi podľa Benedikta XVI. patrí „vychovávať svedomie, vychovávať k morálnej zodpovednosti“ a „odhaľovať zlo“, a teda odhaľovať „toto modlárstvo peňazí, ktoré zotročuje ľudí“, ako aj „falošné sľuby“. Pápež dodal, že Cirkev odhaľuje zlo práve sprítomňovaním láskavosti Boha a pravdy.

V súvislosti so sociálno-politickou situáciou na Kube Svätý Otec pripomenul fakt, že návšteva Jána Pavla II. pred štrnástimi rokmi „otvorila cestu spolupráci a dialógu“, tej ceste, ktorá „si vyžaduje trpezlivosť“, ale ktorá zároveň „napreduje“. Ako navyše dodal, marxistická ideológia „nezodpovedá realite“. Uistil tak, že Cirkev chce pomáhať „v duchu dialógu“ s cieľom vytvoriť spravodlivejšiu spoločnosť, pretože stojí „vždy na strane slobody“, svedomia a náboženského vyznania.

Benedikt XVI. prítomných uistil, že mu leží na srdci aj nová evanjelizácia v Latinskej Amerike. Nezabudol pripomenúť záujem Cirkvi o sociálnu spravodlivosť. „Cirkev nie je politickou silou, nie je stranou, ale je morálnou skutočnosťou, morálnou autoritou,“ uviedol Benedikt XVI. Preto je povinnosťou Cirkvi „vzdelávať, a tak vytvárať potrebnú zodpovednosť, vzdelávať svedomie, ako v individuálnej, tak aj vo verejnej sfére“.

Svätý Otec tak reagoval na skutočnosť, že práve v Latinskej Amerike viac ako kdekoľvek inde, je u mnohými katolíkov prítomný istý druh „schizofrénie medzi individuálnou a verejnou morálkou“. V individuálnej oblasti „sú katolíci veriaci, ale vo verejnom živote nasledujú iné cesty, ktoré nekorešpondujú veľkým hodnotám evanjelia, ktoré sú nevyhnutné pre vytvorenie spravodlivej spoločnosti,“ dodal Benedikt XVI.

3) Pristátie v Mexiku

Pristátie v Mexiku je naplánované o 23:30 h nášho času (16:30 h mexického). Potom by malo nasledovať slávnostné uvítanie na letisku v meste León, odkiaľ sa vydá na 30-kilometrovú cestu papamobilom (1,5 miliónové mesto, 7. najväčšie v Mexiku).

Pristátie v Mexiku je naplánované o 23:30 h nášho času (16:30 h mexického).

4) Očakávanie Svätého Otca v Mexiku

Prvou zastávkou Svätého Otca bude Mexiko. V troch mexických mestách – León, Guanajuato a Silao, ktoré budú svedkami niekoľkých stretnutí, v tejto chvíli vrcholia posledné prípravy. Vatikánsky rozhlas (VR) informoval, že sa tam hrnú zástupy pútnikov z celej krajiny.

O aktuálnych číslach informoval vyslaný redaktor VR Giancarlo La Vella. V Mexiku Benedikta XVI. očakáva 500-tisíc pútnikov, 2-tisíc žurnalistov z 500 krajín sveta, zastupujúcich tlač, rádio, televíziu, web, 15-tisíc osobitných vyslancov na nedeľnú omšu v parku Bicentenario.

Službu zabezpečia štyri jednotky rýchlej zdravotníckej pomoci s 10 sanitkami a 40 lôžkami. Toto všetko pod kontrolou najmenej 3-tisíc agentov federálnej polície a armády. Toto sú niektoré z čísel pápežovej cesty, ktorá sa začne oficiálnym uvítacím ceremoniálom na letisku Guanajuato.

Po uvítaní vydá na 30-kilometrovú cestu papamobilom do mesta León, kde zavíta do Kolégia Najsvätejšej Panej Miraflores, školského komplexu, vedeného rehoľným rádom Služobnice Najsvätejšej Eucharistie a Matky Božej, ktorý bude rezidenciou počas pobytu Svätého Otca v Mexiku.

5) Sledovanie návštevy v médiách

Návštevu je možné sledovať aj prostredníctvom internetovej stránky www.benedictomexico.mx, na ktorej možno nájsť životopis Benedikta XVI., plán cesty, jej detaily, príhovory, fotodokumentáciu. Prostredníctvom stránky je možné nakontaktovať sa na dobrovoľnícky organizačný tím.

::Oficiálny program Svätého Otca v Mexiku a na Kube::

( TK KBS, RV; ml ) 20120323027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]