[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupská synoda o novej evanjelizácii o úlohe rodiny
P:3, 19. 03. 2012 13:27, ZAH

Rím, 19. marca (CNA) - Biskupská synoda, ktorá sa bude konať v októbri 2012 v Ríme, pravdepodobne určí rodinu ako východiskový bod pre začatie novej evanjelizácie západného sveta. „Bolo rozpoznané, že hlavné miesto pre odovzdanie viery je rodina,“ uvádza sa v komuniké vydanom 27. februára generálnym sekretariátom biskupskej synody. „Tam sa odovzdáva viera mladým ľuďom, ktorí sa v rodine učia ako obsahu, tak aj praxi kresťanskej viery.“ Toto vyhlásenie je výsledkom siedmeho zasadania sekretariátu, ktorý má pripraviť pôdu pre biskupskú synodu, ktorá sa bude konať vo Vatikáne od 7. do 28. októbra. Počas týchto troch týždňov sa biskupi z celého sveta zídu na diskusiu o „novej evanjelizácii pre odovzdávanie kresťanskej viery“.

Riadna rada generálneho sekretariátu sa skladá z vysoko postavených duchovných z celého sveta vrátané kardinála Francisa Georga z Chicaga, a v súčasnej dobe pripravuje pracovný dokument, z ktorého bude synoda pri svojom rokovaní vychádzať. Na zasadnutí sekretariátu 16. februára v Ríme sa počas diskusie o „cieľoch novej evanjelizácie a identite kresťanov vo vzťahu s Kristom“ objavila otázka úlohy rodiny. Členovia sekretariátu rozpoznali, že ďalšie subjekty v rámci cirkvi musia rodiny pri evanjelizácii podporovať.

„Nepostrádateľné úsilie rodín sa potom rozširuje o katechézu v cirkevných inštitúciách, predovšetkým prostredníctvom liturgie so sviatosťami a kázaním, lebo tým, že sa poskytne priestor pre farskú misiu, ľudovú zbožnosť, hnutie a cirkevné spoločenstvo,“ uvádza sa v správe. Členovia Rady hovorili aj o súčasnej „kríze vo viere, ktorá je tiež krízou odovzdávania viery“. Hovorili, že „bezvýslednosť súčasnej evanjelizácie“ je často spätá s "vplyvom modernej kultúry, ktorá odovzdávanie viery mimoriadne sťažuje“ a „predstavuje výzvu ako pre jednotlivých kresťanov, tak pre cirkev“. „V tomto kontexte bude Rok viery vhodnou príležitosťou rozvíjať dar viery prijatý od Pána, žiť ho a odovzdávať ho ostatným“.

Rok viery otvorí pápež Benedikt XVI. v októbri, aby začal spoločne s biskupskou synodou. Bude trvať od 11. októbra 2012 do slávnosti Krista Kráľa 24. novembra 2013. Svätý Otec túto iniciatívu ohlásil v októbri minulého roku a povedal, že chce, aby tento rok dal „nový impulz poslaniu celej cirkvi, aby viedla ľudí z púšte, na ktorej sa často nachádzajú, na miesto života, k priateľstvu s Kristom“. Benedikt XVI. túži znovu evanjelizovať tradičné kresťanské krajiny, ktoré sa počas posledných desaťročí stávajú stále viac sekularizovanými. Táto úloha je označovaná ako nová evanjelizácia.

Zdroj: CNA

( TK KBS, cna, js; ml ) 20120319026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]