[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor apoštolského nuncia Mons. Maria Giordanu
P:3, 17. 03. 2012 13:36, DOM

Bratislava, 17. marca (TK KBS) – Prvým pomocným biskupom v dejinách Bratislavskej arcidiecézy je Mons. Jozef Haľko. Biskupskú konsekráciu prijal počas dnešnej slávnostnej svätej omše v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Prinášame príhovor apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Maria Giordanu.

Eminencia pán kardinál Jozef Tomko,

Excelencia Mons. Zvolenský, bratislavský arcibiskup a metropolita,

Excelencia Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup,

Drahí spolubratia v biskupskej službe,

Kňazi, seminaristi, rehoľníci a rehoľné sestry,

Predstavitelia politického a verejného života,

Milovaní bratia a sestry v Kristovi,

Pri tejto milej príležitosti prinášam predovšetkým Vám, Vaša Excelencia, Mons. Jozef Haľko, ako novovysvätenému pomocnému biskupovi Bratislavskej arcidiecézy zvláštne apoštolské požehnanie Svätého Otca Benedikta XVI., sprevádzané zároveň jeho modlitbou na prahu tejto Vašej apoštolskej služby v Kristovej Cirkvi.

Toto apoštolské požehnanie Svätého Otca prinášam aj všetkým vám, drahí bratia a sestry, prítomným v tejto katedrále a najmä tým, ktorí sú súčasťou Božieho ľudu tejto Bratislavskej arcidiecézy. Všetkých vás pozývam k modlitbe za nástupcu svätého apoštola Petra a za jeho úrad hlavy Cirkvi, zverený mu samotným Kristom, aby ho Boh v tomto poslaní sprevádzal svojou milosťou a svojou pomocou.

Biskupská vysviacka je vždy veľmi dôležitým momentom v živote Cirkvi. Aj Vám, Excelencia, Mons. Haľko, pred malou chvíľou bol daný tento veľký Boží dar. Prostredníctvom vkladania rúk ste boli pripočítaný k nespočetnému množstvu nástupcov apoštolov, ktorých Kristus poslal do celého sveta, aby viedli ľudí k spáse, hlásaním radostnej zvesti o Božom kráľovstve.

Od teraz to bude aj Vaša úloha. Boh Vás povoláva k plnosti kňazstva, aby ste mali účasť práve na tomto apoštolskom poslaní. Toto poslanie budete vykonávať ako pomocný biskup tejto miestnej Cirkvi, a teda ako najbližší spolupracovník svojho diecézneho biskupa, Jeho Excelencie Monsignora Stanislava Zvolenského. Spolu s ním budete zdieľať zodpovednosť za duše, najmä za tých veriacich, ktorí patria do vašej, Bratislavskej, arcidiecézy.

Vytvorenie tejto arcidiecézy pred štyrmi rokmi, ako aj Vaše menovanie a dnešná biskupská vysviacka sú jasným dôkazom záujmu Svätého Otca o jednostlivé partikulárne Cirkvi vo svete, medzi nimi aj o túto vašu.

Svätému Otcovi sme preto úprimne vďační a sme hlboko presvedčení, že toto jeho rozhodnutie prinesie bohaté duchovné ovocie pre veriacich tejto arcidiecézy.

Svätý Otec Vám zveruje túto vážnu úlohu spolupracovať s diecéznym biskupom, aby vaša arcidiecéza mohla lepšie odpovedať na potreby a výzvy dnešných čias, a aby radostná zvesť o spáse sa mohla rozmáhať v ľudských srdciach, ukazujúc Krista ako jedinú cestu, ktorá vedie k večnej spáse.

Sme si istí, že v tomto svojom menovaní vidíte aj dôveru, ktorú Svätý Otec do Vás vkladá. A my všetci Vám želáme, aby ste na tento akt dôvery z jeho strany odpovedali čo najlepším spôsobom, v duchu zodpovednosti, synovskej poslušnosti, ale najmä v duchu lásky k Cirkvi a nesmrteľným dušiam. Aj keď služba, ku ktorej ste povolaný, nie vždy bude ľahká, vieme, že Božia milosť, ktorú ste prijali pri tejto biskupskej vysviacke, bude stále s Vami a bude Vám pomáhať i vo chvíľach najväčších ťažkostí.

A buďte o tom úprimne presvedčený aj Vy sám. Vedzte, že tomu, kto v Boha skladá svoju dôveru, On naozaj pomáha a že takto aj Vám pomôže dotiahnuť do úspešného konca poslanie, ktoré Vám dnes zveruje.

Nech Vás v tom všetkom sprevádza Božie požehnanie a ochrana Panny Márie nech je s Vami po všetky dni Vašej biskupskej služby. Amen.

( TK KBS, mc, mg; ml ) 20120317009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]