[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 07. 2022   Meniny má Patrik, Patrícia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Chautur k povýšeniu chrámu v Michalovciach
P:3, 09. 03. 2012 12:53, DOM

Košice, 9. marca (TK KBS) - Pri príležitosti povýšenia rehoľného Chrámu Svätého Ducha v Michalovciach na Baziliku minor vydal košický eparcha Mons. Milan Chautur vyhlásenie, v ktorom privítal rozhodnutie Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Verejné vyhlásenie dekrétu, pod ktorým je podpísaný kardinál Antonio Canizares Lover, prefekt a sekretár arcibiskup Joseph Augustine Di Noia, bude 27. mája na odpustovej slávnosti v Chráme Svätého Ducha v Michalovciach. Prinášame vyhlásenie vladyku Milana Chautura.

Vyhlásenie k novej Bazilike minor

Zo spomienok o. redemptoristov bol deň posvätenia Chrámu Svätého Ducha v Michalovciach obrovskou manifestáciou viery gréckokatolíckych veriacich Zemplína. Pretože podiel na tejto výstavbe mali mnohé farnosti a mnohí ľudia, stal sa blízky srdcu všetkých, Zemplínčanov, Šarišanov i Abovčanov. Ťažko sa niesla likvidácia kláštora v 50-tych rokoch minulého storočia a o to úžasnejší bol návrat misionárov po 90. roku. Tento chrám znovu nadobudol prívlastok – centrum náboženského života gréckokatolíkov na Zemplíne. A tak vyhlásenie tohto chrámu za Baziliku minor je len potvrdením zo strany Svätého Otca, že z tohto miesta môžu zaznievať výzvy a podnety pre prehĺbenie duchovného života postmoderného človeka. Tým, že sú tam relikvie blahoslaveného Metoda Trčku, CSsR a počas šiestich mesiacov v zimnom období sa tam slávia fatimské soboty, ľudia sa znova orientujú v smere tohoto chrámu, dnes už vyhláseného za Baziliku minor. A pre mňa osobne, odovzdanie dekrétu bolo veľkým darom k jubileu 20. výročia mojej biskupskej vysviacky a 15. výročia vzniku Košického apoštolského exarchátu.

vladyka Milan Chautur

košický eparchiálny biskup

Košice, 9. 3. 2012

TK KBS informoval Michal Hospodár

( TK KBS, mh; ml ) 20120309019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním